Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Otwarto nowe laboratorium dla firm w PNT

Wydarzenie
21.06.2017

Maszyny do badań zmęczeniowych i wytrzymałościowych czy takie, które pomagają w przewidzeniu awarii, są już do dyspozycji opolskich firm w otwartym właśnie laboratorium w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu. Kupiono je w ramach projektu „Kooperacyjne Opolskie – profesjonalne otoczenie biznesu” realizowanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

OCRG to jednostka samorządu województwa opolskiego. Park Naukowo-Technologiczny podlega z kolei opolskiemu urzędowi miasta. - Otwarte właśnie laboratorium to modelowy przykład współpracy województwa i miasta, a także modelowy przykład wsparcia biznesu przez samorządowe instytucji otoczenia biznesu – uznał członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza. – Najważniejsze jest jednak to, że o tym jakie maszyny znalazły się w tym laboratorium, zadecydowali nie przedstawiciele OCRG czy PNT, ale sami przedsiębiorcy, ponieważ przed zakupem zbadano zapotrzebowanie z ich strony. Można więc zakładać, że sprzęt w tym laboratorium będzie ciągle wykorzystywany.

Maszyny, które zostały kupione w ramach projektu do PNT, są unikatowe w skali kraju. Ich koszt to ponad 1,8 mln zł. - Dzięki nim możliwy będzie swobodny dostęp do prowadzenia badań rozwojowych i testowania materiałów wykorzystywanych np. do produkcji maszyn czy konstrukcji budowlanych, materiałów polimerowych, które wymagają zmiennego pola nacisku – wyjaśnia prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu Sp. z o.o. - Dzięki temu możliwe jest na przykład sprawdzenie, jak materiały działają w naturalnych warunkach, kiedy trzeba kilka tysięcy razy nacisnąć, by sprawdzić czy nie pękną. To ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi.

Do laboratorium PNT kupiono:

1) INSTRON 8802 - maszynę do badań zmęczeniowych i wytrzymałościowych. Dzięki jej wyposażeniu w specjalistyczny piec, materiały można testować nawet w temperaturze 1100 stopni C. Elementy można badać zarówno statycznie, jak i dynamicznie.

2) ELECTROFORCE 5500 - maszynę ze wzbudzeniem Boose, która służy do badania bardzo małych elementów. Jest bardzo dokładna, a wykorzystywać ją można do badań bardzo cienkich płytek czy przewodów elektrycznych, gumy, złączy, wytrzymałości klejów.

3) BASLER AG z oprogramowaniem Mercury RT - maszynę optyczną do badania poziomu odkształceń geometrii. Dzięki niej można określić, czy dany element po wykonaniu tysiąca lub miliona zgięć ulegnie odkształceniom.

4) SYSTEM POMIAROWY FASTTRACER SEQUOIA - czujnik przyspieszeń w trzech osiach o wysokim poziomie przenoszenia i częstotliwości próbkowania. Maszyna ta umożliwia prowadzenie przeglądów maszyn produkcyjnych i pomaga w przewidzeniu awarii oraz określeniu miejsc, w których może do nich dojść.

PNT Opole chce też pozyskać spektometr - sprzęt do określenia składu materiałów metalowych. W związku z tym, że jednostka nie może prowadzić działalności komercyjnej, to cena za korzystanie z maszyn Parku ma pokrywać jedynie koszty i obsługę. Dzięki temu będzie rynkowo konkurencyjna.

Maszyny do laboratorium PNT kupione zostały w ramach realizowanego przez OCRG projektu „Kooperacyjne Opolskie - profesjonalne otoczenie biznesu”. W jego ramach odbywają się m.in. spotkania, warsztaty czy szkolenia dla przedsiębiorców (np. Międzynarodowa Akademia Zarządzania; cykl warsztatów BeLean; spotkania klubu HR; spotkania benchmarkingowe) czy wyjazdy studyjne na targi branżowe i misje gospodarcze. Mają też miejsce inicjatywy podejmowane wspólnie z instytucjami otoczenia biznesu, takie jak np. Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego czy inicjatywy podejmowane przez OCRG we współpracy z uczelniami czy innymi jednostkami na rzecz przedsiębiorców np. odpowiadające na potrzeby rynku pracy Studia Praktyczne czy przynoszące firmom wymierne korzyści finansowe zakupy grupowe.

- Głównym celem projektu jest wsparcie regionalnych instytucji otoczenia biznesu, a w efekcie sektora małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących w województwie opolskim poprzez wzmocnienie oferty instytucji otoczenia biznesu. Ma to skutkować tworzeniem nowych lub doskonaleniem dotychczas oferowanych przez instytucje otoczenia biznesu wyspecjalizowanych usług. Mamy nadzieję, że to co oferujemy firmom w ramach dotychczasowych działań projektowych odpowiada ich potrzebom – podkreśla dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.