Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Otwarto Centrum Obsługi Inwestora w Kędzierzynie-Koźlu

Wydarzenie
04.09.2017

Działające w ramach Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego COI ma być miejscem, w którym inwestor pozna możliwości ulokowania się w Kędzierzynie-Koźlu i uzyska informację o wszelkich ulgach, pozyskiwaniu zgód środowiskowych, pozwoleń budowlanych czy wsparciu.

- Zapraszam wszystkich inwestorów zainteresowanych terenami w Kędzierzynie-Koźlu właśnie do naszego Centrum Obsługi Inwestora – mówiła na otwarciu jednostki 4 września prezydent tego miasta Sabina Nowosielska. Zapewniła jednocześnie, że kierowany przez nią urząd będzie wspierać placówkę w sprawnej obsłudze procesów inwestycyjnych oraz uczestniczyć w kreowaniu strategii promocyjnej dla terenów inwestycyjnych gminy.

Kędzierzyńskie COI powstało w dawnym budynku NOT przy ul. Wojska Polskiego. W tym miejscu istnieją też Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy (KKPP), a także podlegające mu biuro nieruchomości oferujące biura, hale czy magazyny do wynajęcia oraz biuro Klastra Chemii Specjalistycznej Chem-Ster i biuro kędzierzyńsko-kozielskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

- Wszystkie te działalności stanowią elementy budowy kompleksowej obsługi biznesu oraz potencjalnych inwestorów – podkreśla Alicja Górska, prezes KKPP. – Dziś nie wystarczą dobre tereny inwestycyjne. Kluczowa jest kompleksowa oferta wskazująca na gospodarcze obszary synergii, zaplecze naukowe otwarte na współpracę z przemysłem, możliwości kształcenia pracowników czy zaplecze społeczne.

Górska dodała, że podlegające KKPP COI ma być miejscem, w którym przedsiębiorcy znajdą wszelkie niezbędne dla prowadzenia działalności informacje, bazy danych, oferty doradcze, szkoleniowe oraz wsparcie realizacji procedur i budowania kadry. – Ten zakres chcemy budować z naszymi partnerami: gminą Kędzierzyn-Koźle, kędzierzyńsko-kozielskim starostwem powiatowym, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, z naszym biznesem i przy wsparciu społeczeństwa – dodaje prezes KKPP.

Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), w ramach którego od lat funkcjonuje Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) koordynujące obsługę inwestorów w całym regionie zaznaczył, że pozyskanie inwestora to najczęściej proces długi i wymagający współpracy wielu stron: samorządu województwa, samorządów gmin, instytucji otoczenia biznesu, dostawców mediów, szkół.

- Nasze wieloletnie doświadczenia wskazują, że im lepiej przygotowane służby odpowiedzialne za pozyskiwanie inwestorów w gminach, im lepsza jest ich wiedza, im lepsze bazy danych i kontakty, tym skuteczniej można pozyskać nową firmę, a tym samym przyczynić się do powstawania kolejnych miejsc pracy. Dlatego powstanie sprofilowanej jednostki, która ma zająć się obsługą inwestorów, w drugim co do wielkości mieście regionu bardzo nas cieszy – uznał Wrzeciono.

Podkreślił też, że w ostatnich latach rośnie zainteresowanie zarówno terenami inwestycyjnymi w województwie opolskim, jak też w samym Kędzierzynie-Koźlu. Podał dla przykładu, że w 2015 roku do działającego w ramach OCRG COIE trafiło sto zapytań inwestorów, a w tym roku do końca sierpnia już 95. W 2015 roku 10 ofert dotyczyło tylko Kędzierzyna-Koźla, a w roku ubiegłym już 17. – To pokazuje, że tutejsze tereny i oferta miasta ma potencjał i wzbudza zainteresowanie – podkreślił.

Pomoc w obsłudze inwestorów i promocji terenów obiecali także władzom Kędzierzyna-Koźla obecni na otwarciu COI przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wśród atutów Kędzierzyna-Koźla wymienili m.in. dostępny wciąż w tym rejonie potencjał ludzki; dobrze uzbrojony teren; bogatą ofertę edukacyjną miasta, którą oferuje ono potencjalnym pracownikom; bogate otoczenie gospodarcze – np. w instytucje takie jak KKPP i atrakcyjną pomoc dla firm.