Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Otwarcie nowej hali Diehl Controls w Namysłowie

Przedsiębiorcy
31.05.2017

Diehl Controls Polska uroczyście świętowała otwarcie nowej hali produkcyjnej w Namysłowie. Inwestycja, warta 6 mln euro, ma umożliwić firmie zatrudniającej już ponad 1200 osób wprowadzenie do produkcji nowej generacji wyrobów.

W ramach rozbudowy zakładu Diehl Controls, która trwała od kwietnia 2016 r. do maja 2017 r., w Namysłowie powstały: hala produkcyjno-biurowa oraz hala przeznaczona do realizacji procesów logistycznych. Uroczyste ich otwarcie miało miejsce 31 maja na terenie zakładu. Jak wyjaśniają władze firmy – decyzja o tej inwestycji wyniknęła z potrzeby rozwoju firmy i konieczności wprowadzania przez nią do produkcji kolejnych nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dzięki rozbudowie w namysłowskim zakładzie Diehl Controls mają być produkowane m.in.: wysokiej jakości elektroniczne interfejsy użytkowników oraz zaawansowane elektroniczne układy sterowania do wysokiej klasy urządzeń AGD.

Rozbudowa zakładu kosztowała 6 mln euro. - Jest to wartość inwestycji w budynki oraz infrastrukturę. Kwota ta nie uwzględnia natomiast planowanych nakładów inwestycyjnych w nowe linie produkcyjne – wyjaśnia dyrektor operacyjny Diehl Controls Wojciech Paruzel. I dodaje: - Przy założeniu, że nowa powierzchnia byłaby w pełni zagospodarowana, całkowita wartość inwestycji byłaby ponad dwukrotnie wyższa. Jest to jednak proces rozłożony na kilka lat.

Władze firmy wyjaśniają, że możliwa jest dalsza rozbudowa zakładu w Namysłowie – jeśli będzie miał miejsce wzrost zapotrzebowania na produkty Diehl Controls. - W przypadku kolejnej rozbudowy parku technologiczno-maszynowego naszej firmy może też znacznie ponad zaplanowane obecnie 150 osób wzrastać zatrudnienie – mówi dyrektor personalny firmy Grzegorz Kita.

Spółka Diehl Controls Polska powstała na bazie byłego Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej (ZEM) w Namysłowie produkującego alternatory do samochodów. Początkowo specjalizowała się w produkcji wkładów grzejnych do kuchenek elektrycznych z polami ceramicznymi. 1 kwietnia 2000 r. firma Diehl Controls rozpoczęła samodzielną działalność. Uruchomiona została wówczas produkcja mechanicznych urządzeń sterujących do pralek, a następnie programatorów do zmywarek oraz - w kolejnych latach - programatorów do suszarek. W roku 2002 Diehl Controls Polska rozpoczęła przygotowania do uruchomienia produkcji elektronicznej, która na początku odbywała się na jednej linii automatycznej, a w następnych latach rozwinęła się do dziesięciu nowoczesnych linii. Wzrost produkcji sterowników elektronicznych praktycznie całkowicie wyparł wtedy produkcję programatorów mechanicznych.

W 2006 r. do Wrocławia przeniesiony został Dział Rozwoju firmy. Obecnie mieszczą się tam laboratoria R&D oraz centrum kompetencji zakupów, sprzedaży i zarządzania projektami. Kolejny ważny krok dla Diehl Controls miał miejsce w 2011 r., kiedy została uruchomiona produkcja elementów sterowniczych wraz z elementami dekoracyjnymi. Natomiast w 2012 r. park technologiczny został powiększony o nowoczesną, zintegrowaną linię produkcyjną oraz nowoczesne systemy do Automatycznej Kontroli Optycznej (AOI) komponentów montażu powierzchniowego (SMT).

Rok 2013 stał pod znakiem głębokich zmian organizacyjnych w Diehl Controls w obszarze produkcji. Aby poprawić efektywność pracy i przygotować zakład do dalszego rozwoju został on podzielony, zgodnie z grupami produktów, na trzy niezależne obszary produkcyjne. - Całość zmian, polegających na fizycznej reorganizacji ułożenia maszyn i urządzeń, została przeprowadzona dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji całego zespołu. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że zakład pracuje 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Dzięki wysiłkom pracowników wprowadzane zmiany nie wpłynęły na jakość produkowanych wyrobów oraz terminowość ich dostaw – relacjonuje dyrektor łańcucha dostaw Diehl Controls Paweł Szczur.

Co ważne - dynamiczny rozwój firmy przekładał się na równie dynamiczny wzrost zatrudnienia. W ostatnich kilkunastu latach wzrosło ono o blisko 500% i wciąż rośnie.

Firma DIEHL Controls zdobywa też liczne nagrody i wyróżnienia. Są wśród nich np.:

- Opolska Nagroda Jakości 2010 przyznana przez Opolską Izbę Gospodarczą

- Gazela Biznesu 2009 dla najdynamiczniej rozwijających się firm

- Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej 2012 - nagroda Państwowej Inspekcji Pracy (szczebel wojewódzki i centralny)

- Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji 2012 Opolskiej Izby Gospodarczej

- Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji 2015 Opolskiej Izby Gospodarczej

- Diamenty Forbesa w latach 2013 i 2016