Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Opolskie w TOP 10 Małych Europejskich Regionów Przyszłości

News
14.02.2018
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Województwo opolskie znalazło się na 8 miejscu w rankingu Małych Europejskich Regionów Przyszłości 2018/2019 przygotowanym i opublikowanym przez prestiżowy, należący do Financial Times fDi Magazine.

Opolszczyzna znalazła się w dziesiątce najlepszych europejskich regionów liczących do 1,5 mln mieszkańców w kategorii Strategii BIZ, czyli strategii promowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (fDi's Small European Regions of the Future 2018/19 - FDI Strategy). - To wyróżnienie nie tylko jest dowodem uznania dla sposobu promowania oferty naszego regionu i proponowanej przez nas obsługi inwestorów, ale też z pewnością promuje województwo. Przecież znaleźliśmy się w czołówce europejskich miast i regionów – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Ranking przygotował należący do Financial Times portal fDi (Foreign Direct Investment) Magazine, a nasz region zgłosiło do niego, wypełniając specjalną ankietę, działające w ramach Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. - Uznaliśmy, że mamy się czym pochwalić jeśli chodzi o przyciąganie inwestorów i opiekę poinwestycyjną, jaką oferujemy. Dlatego wysłaliśmy to zgłoszenie. Ósme miejsce bardzo nas cieszy – mówi kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy OCRG dr Iwona Święch – Olender.

Aby utworzyć listę wyróżnionych Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2018/19 fDi zebrał dane za pomocą specjalistycznych internetowych narzędzi: fDi Benchmark oraz fDi Markets oraz dane z innych źródeł. Zebrano je dla 489 lokalizacji w Europie (w tym 301 miast oraz 150 regionów) w pięciu głównych kategoriach: potencjał ekonomiczny, środowisko pracy, efektywność kosztowa, infrastruktura i przyjazne biznesowi otoczenie. Zebrano też ankiety w kategorii: Strategii BIZ, w której złożonych zostało 146 wniosków. Uwzględniono w nich szczegółowe informacje nt. strategii promowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które następnie zostały ocenione przez zespół oceniający fDi. Tu właśnie wysoko uplasowało się Opolskie.

- Punktowana w tym zestawieniu była m.in. oferta województwa opolskiego dotycząca wsparcia dla biznesu i oferta regionu dla firm planujących inwestycje i rozwój. W tym paleta oferowanych spotkań i szkoleń. Pochwaliliśmy się m.in. istnieniem Klubu 150; realizowaną przez nas od lat inicjatywą zakupów grupowych dla firm; organizacją spotkań w ramach Klubu HR; cyklem spotkań Międzynarodowej Akademii Zarządzania oraz innych tematycznych i integrujących biznes spotkań – wylicza Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy OCRG.

W ankiecie dotyczącej woj. opolskiego opisane zostało także wsparcie dotyczące udziału firm i instytucji otoczenia biznesu w targach; współpraca ze szkołami, centrami kształcenia, szkołami wyższymi (projekty szkolnictwa zawodowego); dofinansowanie z puli regionalnych pieniędzy unijnych do powstania oraz istnienie instytucji takiej, jak Park Naukowo-Technologiczny. - Oceniana była również kooperacja między instytucjami otoczenia biznesu, przedsiębiorcami, władzami centralnymi czy firmami – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Atutem Opolszczyzny okazało się też stawianie na wsparcie długofalowe związane ze zdobywaniem rynków zbytu – np. fakt organizacji w regionie imprez zewnętrznych, takich jak np. Automotive CEE Day w Opolu; regularne wyjazdy na targi w Lipsku i Hanowerze, gdzie promowane są firmy z regionu; uczestnictwo w spotkaniach biznesowych oraz promowanie regionu jako miejsca dobrego dla inwestycji. Kolejnym - wsparcie lokalnie działających firm na rynkach międzynarodowych poprzez usługi pro-eksport oraz stałe podawanie informacje o środkach z UE dla firm inwestujących i rozwijających się.

W ogólnym rankingu fDi oceniany był potencjał gospodarczy, w tym np. stopa bezrobocia, populacja, inflacja, PKB na mieszkańca czy średnia roczna stopa wzrostu, a także liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych (w okresie od października 2012 r. do września 2017 r.). Oceniano w nim również kapitał ludzki oraz jakość życia.

fDi Intelligence należy do Financial Times. Zajmuje się m.in. analizowaniem i przewidywaniem tego, gdzie długoterminowo w Europie i na świecie będzie się opłacało lub już opłaca się inwestować.Początek formularza W tegorocznym TOP 25 ogólnego zestawienia europejskich miast przyszłości na 11 miejscu znalazła się Warszawa (pierwsze trzy miejsca zajęły Londyn, Dublin i Paryż). Natomiast w TOP 25 europejskich regionów przyszłości – region paryski, Dublin i Nadrenia Północna-Westfalia. W TOP 10 wschodnioeuropejskich regionów znalazły się woj. mazowieckie i Dolny Śląsk. - woj. mazowieckie i Dolny Śląsk W rankingu, w którym Opolszczyzna znalazła się na 8 miejscu, pierwszą pozycję zajęły tzw. Wielkie Helsinki (Finlandia), drugi był Region Eindhoven, a trzeci Region Niš w Serbii. W TOP 8 regionów dużych (powyżej 4 mln mieszkańców) na pierwszym miejscu znalazła się Katalonia, a w TOP 10 regionów średnich (między 1,5 a 4 mln mieszkańców) – pierwszy był region tzw. Wielkiej Kopenhagi.