Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju wesprze firmy

Wydarzenie
03.01.2018

24 mln zł – taką pulę pieniędzy na pożyczki dla firm przekaże samorząd województwa Opolskiemu Regionalnemu Funduszowi Rozwoju (ORFR). To pieniądze z unijnej puli z lat 2007-2013, które po raz kolejny będą przeznaczone na zwrotne wsparcie dla przedsiębiorców.

Umowa w tej sprawie między Województwem Opolskim, a podlegającym mu Opolskim Regionalnym Funduszem Rozwoju (ORFR), powołanym na początku 2017 r., została podpisana 3 stycznia w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Zgodnie z jej zapisami ORFR pełnić będzie rolę funduszu pożyczkowego, który rozporządza i obsługuje finansowe wsparcie dla firm. Pieniądze na ten cel przekazuje mu, na mocy podpisanej umowy, samorząd województwa. Pochodzą one z puli unijnych pieniędzy woj. opolskiego z poprzedniej perspektywy unijnej, czyli z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Są to pieniądze, które „wróciły” do budżetu regionu po tym, jak w minionych latach co najmniej raz zostały wykorzystane na udzielenie pożyczki dla przedsiębiorców.

- Takie wykorzystanie tych pieniędzy pokazuje, jak efektywne są one dla opolskiej gospodarki. Dzięki temu, że po raz kolejny będą mogły być obrócone jako pula na pożyczki, po raz kolejny wspierać będą działalność opolskich przedsiębiorstw – podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Pula 24 mln zł, której dotyczy podpisana 3 stycznia w OCRG umowa, przekazana zostanie Opolskiemu Regionalnemu Funduszowi Rozwoju w czterech transzach: do 15 stycznia 2018 r. – 20 mln zł; do 15 stycznia 2019 r. – 1,7 mln zł; do 15 stycznia 2020 r. – 1,3 mln zł, a do 15 stycznia 2021 r. – 1,1 mln zł. ORFR rozpocznie przyjmowanie wniosków o udzielanie pożyczek dla przedsiębiorców – mikro, małych i średnich firm z woj. opolskiego, w tym start-upów - najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2018 roku. Ubiegać się o nie będzie można w siedzibie ORFR przy ul. Kołłątaja 11 w Opolu. - Pożyczki dla firm z tej puli będą mogły być przeznaczone na cele obrotowe, związane z bieżącą działalnością przedsiębiorstw, jak i cele inwestycyjne. Ich odbiorcami będą firmy działające już wiele lat na rynku, jak i start-upy, które rozpoczynają działalność – tłumaczy prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju Grzegorz Obara.

ORFR będzie mieć w ofercie trzy produkty: pożyczkę obrotową na finansowanie bieżącej działalności firmy w wysokości do 250 tys. zł przyznawaną na okres do 3 lat; pożyczkę inwestycyjną na finansowanie zadań związanych z rozwojem firmy w wysokości do 500 tys. zł, przyznawaną na okres do 10 lat, w przypadku której karencja w spłacie może wynieść do 6 m-cy (gdy realizacja inwestycji rozłożona jest w czasie) oraz pożyczkę inwestycyjno-obrotową na finansowanie zadań inwestycyjnych z dodatkowym zaangażowaniem pieniędzy do wykorzystania na cele obrotowe związane z realizowaną inwestycją w wysokości do 500 tys. zł, którą z kolei można będzie spłacać przez okres do 5 lat (z karencją w spłacie do 6 m-cy w przypadku realizacji inwestycji rozłożonej w czasie).

Jak wyjaśnia prezes ORFR - oprocentowanie pożyczek oparte będzie o stawkę referencyjną (stopa bazowa oraz marża). - Od stycznia 2018 roku stopa bazowa będzie wynosić 1,85 proc., a marża uzależniona będzie o trzech czynników: oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej klienta opartej na aktualnych i prognozowanych wynikach ekonomiczno-finansowych, oceny formy zabezpieczenia pożyczki oraz i oceny jakościowej klienta – wyjaśnia Grzegorz Obara. – Analiza tych kryteriów określi marżę ryzyka pożyczkowego, a jej najniższy poziom może wynieść 1 punkt procentowy. Spółka nie będzie pobierać prowizji od rozpatrzenia wniosku pożyczkowego i udzielenia pożyczki.

Przy udzielaniu pożyczek wymagane będzie zabezpieczenie. Może nim być m.in.: hipoteka, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, poręczenie funduszu poręczeniowego, cesja wierzytelności, poręczenie wekslowe czy np. blokada środków na rachunku. - Standardowym zabezpieczeniem, stosowanym przy każdej transakcji, będzie weksel własny in blanco pożyczkobiorcy – dodaje Grzegorz Obara.

Zdaniem szefa ORFR obecnie głównym dystrybutorem środków zwrotnych są przede wszystkim banki, które stosują rozbudowane procedury ubiegania się o finansowanie i mają droższą ofertę pod względem oprocentowania czy prowizji. - Brakuje też na rynku podmiotów, które finansują start-upy, bo postrzegane jest to jako duże ryzyko. Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju będzie starał się wypełnić tę lukę stosując przyjazne procedury ubiegania się o finansowanie, oferując niskie koszty pożyczki, szybkość działania i dbając o dobre inwestowanie publicznych pieniędzy – podkreśla.

Zgodnie z założeniami na mocy podpisanej 3 stycznia umowy ORFR w ciągu 4 lat od jej zawarcia udzieli co najmniej stu pożyczek dla firm z puli 24 mln zł.

– Zakładamy, że z kapitału 24 mln złotych mogą być udzielone łącznie pożyczki na kwotę aż 60 mln złotych. Będzie to możliwe dzięki udzielaniu kolejnych pożyczek ze zwrotów – zaznacza marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.