Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Opolscy pracodawcy podnieśli pensje

Spotkanie
14.06.2019

Średnio o 9 proc. wzrosły pensje pracowników firm z województwa opolskiego, które wzięły udział w czwartej edycji raportu płacowego. Z raportu wynika też, że w naszym regionie ciągle jest duża, sięgająca 18 proc., rotacja pracowników.

Wyniki raportu, przygotowanego z inicjatywy podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), właśnie przedstawiono uczestniczącym w nim przedsiębiorstwom. Realizowała go, podobnie jak w latach ubiegłych, ogólnopolska firma doradcza Korn Ferry, przygotowująca tego typu badania i analizy dla innych regionów Polski. Co z niego wynika? M.in. to, że opolskie firmy w ostatnim roku podniosły wynagrodzenie zasadnicze średnio o 9 proc.

- To rekordowy wynik, nie tylko w historii badania firm z województwa opolskiego, ale także w skali całego sektora produkcyjnego w Polsce – mówi Agnieszka Białkowska z firmy Korn Ferry. I przypomina, że płace na Opolszczyźnie od lat były o około 6 proc. niższe, niż średnia ogólnopolska. - Ta zmiana trendu może oznaczać, że Opolszczyzna odczuła rosnącą presję rynkową spowodowaną zmniejszającą się ilością pracowników na rynku. W Polsce obecnie więcej osób opuszcza rynek pracy, niż na niego wchodzi. Polska jest też jednym z krajów najbardziej zagrożonych zjawiskiem starzenia się społeczeństwa. Poza tym emigracja utrzymuje się u nas na wysokim poziomie. Z kraju wyjeżdża rocznie ponad 100 tysięcy ludzi. Szacuje się, na podstawie danych GUS, że za granicą przebywa około 2,5 mln obywateli. To wszystko odbija się na gospodarce i zmusza firmy między innymi do tego, by zmieniać politykę płacową – wyjaśnia Agnieszka Białkowska.

Z raportu płacowego przygotowanego dla firm z woj. opolskiego, w którym wzięło udział w tym roku 17 przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego wynika też, że grupą objętą najwyższymi podwyżkami byli pracownicy najniższego szczebla i pracownicy operacyjni. - Jest to także najliczniejsza grupa pracowników na opolskim rynku. Taka, która według deklaracji ponad połowy badanych firm, jest też najbardziej pożądaną i najtrudniejszą do pozyskania na opolskim rynku – mówi ekspertka z Korn Ferry.

Badanie ponownie wykazało również, że w opolskich firmach notowana jest wysoka rotacja, czyli odejścia pracowników. – Jest to rotacja na poziomie 18 procent, utrzymującą się już drugi rok z rzędu. Oznacza to, że trudniej jest na Opolszczyźnie utrzymać pracownika i że konkurencja wśród pracodawców w tym względzie na rynku jest nadal silna – podsumowuje Agnieszka Białkowska.

W raporcie płacowym woj. opolskiego analizowane są dane tylko tych przedsiębiorstw, które do niego przystępują. Służy on porównaniu widełek płacowych na rynku oraz kształtowania polityki płacowej w firmach. Można się z niego dowiedzieć nie tylko tego, jakie jest wynagrodzenie podstawowe, ale także jakie bonusy oferują swoim pracownikom pracodawcy. Porównywane są w nim dane nie pod względem nazwy konkretnych stanowisk, ale zakresu realizowanych na tych stanowiskach obowiązków. Można się więc dowiedzieć np. ile zarabiają pracownicy działów księgowych, a ile osoby na stanowiskach produkcyjnych, w zależności od uprawnień.

Udział w badaniu oznacza dla firm konieczność wypełnienia kwestionariusza on-line, przekazania danych płacowych pracowników i np. informacji o świadczeniach dodatkowych. – Wiemy, że jest to duży wysiłek, ale rezultatem tej pracy, oprócz surowych danych wynagrodzeniowych, jest też indywidualna analiza porównawcza pracowników firmy do rynku, porównanie do wybranych rodzin zawodów i specjalizacji, analiza wewnętrznej spójności wynagrodzeń i wiele dodatkowych – wyjaśnia Agnieszka Białkowska.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, szczegółowe wyniki tego badania są dostępne tylko dla jego uczestników. Udział w badaniu jest bezpłatny, ale firmy mogły też zdecydować się na wykupienie płatnego pakietu zawierającego szczegółowy, przygotowany dla nich raport. Korn Ferry gwarantuje pełną poufność danych przedsiębiorstwom, które zdecydowały się je przekazać. - Charakter prowadzonych przez nas analiz uniemożliwia zidentyfikowanie danych pochodzących z konkretnych firm – zapewnia Agnieszka Białkowska z Korn Ferry. - Nazwa firmy biorącej udział w badaniu pojawia się jedynie na zbiorczej liście uczestników badania. W gotowym raporcie poszczególne wartości rynkowe wybranego składnika wynagrodzenia dla danej specjalizacji, zawodu, prezentowane są w tabelach zbiorczych. Dlatego nie ma możliwości identyfikacji indywidualnych danych firmy w raporcie.

- Dzięki raportowi płacowemu dla naszego regionu przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, ile zarabiają pracownicy na poszczególnych stanowiskach na Opolszczyźnie, a dzięki temu jakie powinno być wynagrodzenie, tak by było ono adekwatne do realiów rynkowych i zgodne z oczekiwaniami pracowników – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Raport ma dać odpowiedź firmom z regionu, jak racjonalnie kreować politykę płacową przedsiębiorstwa, a jednocześnie ile płacić zatrudnionym, by nie odchodzili do konkurencji.