Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Opiekunowie firm, czyli "specgrupa" OCRG

Informacja
21.09.2018

Dziewięcioosobowy zespół opiekunów firm utworzyło właśnie podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Opiekunowie, jak handlowcy w firmach, ruszą w teren, by zachęcać i pomagać przedsiębiorcom korzystać z oferty województwa.

- To ludzie, którzy będą oferować wszelkie formy finansowego wsparcia dla firm z oferty województwa opolskiego – tłumaczy marszałek województwa Andrzej Buła. – Chodzi o to, by dotrzeć do tych przedsiębiorców, którzy nie mają czasu szukać informacji o naszym unijnym wsparciu w internecie, dojechać na organizowane przez nas co jakiś czas spotkania, a chcą mieć wiedzę o takim wsparciu na bieżąco albo wolą omówić swoje potrzeby i poszukać źródeł finansowania indywidualnie.

Opiekunowie mają za zadanie wyjść na „zewnątrz”, poza urząd, pojechać do firmy i na miejscu poznać przedsiębiorcę, jego problemy lub potrzeby. A następnie spróbować znaleźć rozwiązanie lub możliwości sfinansowania pomocy specjalisty z unijnych pieniędzy województwa opolskiego. Będą nie tylko omawiać ofertę, mogą również pomóc wypełnić wniosek o np. o dofinansowanie szkolenia.

- Być może nie jesteśmy w stanie konkurować z ościennymi województwami potencjałem gospodarczym, ale na pewno możemy z nimi konkurować atmosferą, którą stwarzamy dla przedsiębiorców. Nasza „Specgrupa” to tego namacalny dowód – mówił na konferencji prasowej 21 września członek zarządu woj. opolskiego Szymon Ogłaza. – To również dowód na to, że z przedsiębiorcami nie tylko współpracujemy, ale także się od nich uczymy. Opiekunowie firm w OCRG to tacy nasi przedstawiciele handlowi, którzy mają dotrzeć do klientów, czyli przedsiębiorców, przedstawić im naszą ofertę i skłonić do tego, by z niej korzystali. Różnica jest taka, że przedstawiciel handlowy chce coś sprzedać i uzyskać za to konkretne pieniądze. My oferujemy nasze usługi właściwie za darmo, za koszt wkładów własnych – dodaje Szymon Ogłaza. I zaznacza: - OCRG to urząd, a opiekunowie firm to bardzo nietypowa forma sprawowania służby urzędniczej. Mamy nadzieję, że się sprawdzi i dzięki temu większa grupa przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z oferty samorządu.

Na początek zespół będzie promował najnowsze produkty w ofercie OCRG, dostępne od tego roku. - Chodzi o dofinansowanie do szkoleń, na co w najbliższych latach mamy 26 mln złotych oraz wsparcie na usługi takie, jak dofinansowanie do wyjazdów na targi czy giełdy kooperacyjne, doradztwo technologiczne, audyty energetyczne, doradztwo finansowe czy prawne, wprowadzanie w firmie systemów typu ISO czy znaku zgodności CE, na co jest kolejne blisko 19 mln złotych – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Ale opiekunowie będą też polecać m.in. dotacje, które wciąż ma w ofercie OCRG; działania które mogą pomóc znaleźć partnerów zagranicznych, czy też unijne pożyczki bez prowizji i opłat, sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego, udzielane przez kilka instytucji finansowych. - Docelowo mają też stanowić zespół ludzi pierwszego kontaktu dla firm, z którymi przedsiębiorcy mogą kontaktować się, gdy mają np. problem z załatwieniem mediów na działkę, pozwoleń, kwestii administracyjnych, itp. – dodaje Roland Wrzeciono.

W zespole tym są wyłącznie dotychczasowi pracownicy OCRG: Helena Ząbek – Mzyk, Katarzyna Sobczak, Sabina Namyślik, Mateusz Nowak, Łukasz Kucharski, Roland Kulig, Jan Jóźków i Adam Gliński. Koordynatorem zespołu jest Michał Durzyński. - W Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki pracują ludzie, którzy mają różne doświadczenie, na przykład pracy w bankowości czy firmach handlowych. Do tej grupy dobieraliśmy ludzi kierując się również takimi doświadczeniami – wyjaśnia Durzyński.

– Nie planujemy dodatkowego zatrudniania ludzi na te stanowiska. Zależy nam na tym, by opiekunami byli nasi pracownicy, którzy dobrze znają to, co mamy w ofercie – podkreśla Roland Wrzeciono. I dodaje: - Nasi opiekunowie firm to pomysł wpisany też do wdrażanego właśnie Planu Rozwoju OCRG do roku 2023, zasugerowany w trakcie konsultacji tego Planu przez firmy czy instytucje otoczenia biznesu. Mamy nadzieję, że spodoba się przedsiębiorcom.

Durzyński, dopytywany o to, jak wyglądać ma praca „specgrupy”, wyjaśnia: - Na początek wyselekcjonowaliśmy z naszej bazy danych firmy, głównie średnie, które w naszej opinii mogą być zainteresowane świadczonymi przez nas usługami. Opiekunowie dzwonią do tych firm, próbują złapać kontakt i rozpoznać ewentualne potrzeby, umawiają się na spotkanie, jadą i przedstawiają ofertę samorządu województwa, proponując konkretne produkty.

Dyrektor OCRG zachęca też do kontaktu wszystkich przedsiębiorców, którzy chcieliby spotkać się u siebie z opiekunem firmy i w ten sposób rozpoznać, z jakiej formy wsparcia mogliby skorzystać. By umówić spotkanie z którymś z opiekunów trzeba dzwonić na nr tel.: 77 40 33 615 lub pisać na e-mail: szkolenia@ocrg.opolskie.pl. - Jeśli otrzymamy w tej sprawie sygnał od przedsiębiorcy, to na pewno porozmawiamy o potrzebach i takie spotkanie umówimy. Opolszczyzna to kompaktowy region, sprawnie możemy w nim dotrzeć do każdego powiatu i każdej firmy – zaznacza Roland Wrzeciono. I dodaje: - Nasz zespół opiekunów to projekt pilotażowy. Mamy nadzieję na pozytywny odzew od przedsiębiorców.