Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Ogłoszono IX edycję konkursu "Grunt na medal"

Konkurs
04.03.2021

„Grunt na medal” – taki tytuł może zdobyć atrakcyjny dla inwestora teren o powierzchni co najmniej 2 hektarów w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Tereny do rywalizacji do 9 kwietnia mogą zgłaszać samorządy.

Celem ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal” jest wyłonienie i promocja najlepszych terenów pod inwestycje produkcyjne we wszystkich województwach.

- Tereny nagradzane takim tytułem są potem promowane na stronie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a także w pierwszej kolejności wskazywane podczas wizyt inwestycyjnych, jeśli tylko spełniają wymogi konkretnego inwestora – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). – Właściciel takiego terenu może też wykorzystywać po wygranej logo konkursu „Grunt na medal” na wszystkich swoich materiałach promocyjnych.

Grunty, które powalczą o tytuł, mogą zgłaszać do konkursu tylko wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i starostowie. Mogą to być grunty należące do samorządów, ale też takie, które są własnością prywatną. Tereny te muszą jednak spełniać kilka warunków: mieć co najmniej 2 hektary powierzchni, być niezabudowanymi i przeznaczonymi pod działalność przemysłową czy produkcyjną. Muszą też mieć uregulowany stan prawny.

- Jeśli taki grunt ma wielu właścicieli zgłaszający powinien mieć ich pisemne deklaracje o gotowości do sprzedaży i orientacyjną cenę – wyjaśnia Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w OCRG. – Najlepiej jednak, by taki teren miał jednego właściciela, aktualny plan zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod inwestycje przemysłowe, dostęp do mediów w bezpośrednim sąsiedztwie i był odrolniony, odlesiony oraz niewymagający dodatkowych prac adaptacyjnych.

Dużym atutem zgłaszanych gruntów z pewnością będzie też lokalizacja w pobliżu autostrady, drogi ekspresowej czy krajowej oraz fakt istnienia bocznicy kolejowej na terenie lub w pobliżu.

Konkursu „Grunt na medal” organizują co dwa lata Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy z marszałkami województw oraz certyfikowanymi przez PAIH Centrami Obsługi Inwestora. Dlaczego warto zgłaszać do niego tereny inwestycyjne?

– Bo wygrana w nim przekłada się na efekt. Sześćdziesiąt procent opolskich terenów nagrodzonych w dotychczasowych ośmiu edycjach konkursu tytułem „Gruntu na medal” ma już właścicieli – przekonuje Roland Wrzeciono.

W poprzednich latach tytuł „Grunt na medal” zdobywały w woj. opolskim działki m.in. w Skarbimierzu, Gogolinie, Ujeździe czy Lewinie Brzeskim, gdzie ulokowali się już inwestorzy.