Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Odpady w chemii i energetyce tematem NTKM

Spotkanie
27.10.2016

Pomysły na efektywne zagospodarowanie odpadów w branży chemicznej czy energetycznej, dające korzyści ekologiczne, ale i ekonomiczne – to m.in. tematy II Międzynarodowej Konferencji Nowoczesne Technologie Konstrukcje Materiały dla sektora Chemii i Energetyki.

Konferencja odbywała się w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu w dniach 26-28 października. Zgromadziła przedstawicieli przemysłu chemicznego i energetycznego, przedstawicieli klastrów czy parków działających na rzecz tych branż oraz środowiska samorządowe. Głównym jej tematem była współpraca nauki z przemysłem, a celem - przedstawienie nowoczesnych technologii, konstrukcji i materiałów przeznaczonych dla branży chemicznej i energetycznej.

Omawiane były na niej m.in. technologie dotyczące szerokiego spektrum zagospodarowania odpadów przemysłowych oraz produktów ubocznych procesów technologicznych, takich jak gazy, ścieki, odpady stałe przemysłowe komunalne, odpady sektora górniczego, odpady ciekłe przemysłowe czy porafineryjne. Wśród referowanych tematów znalazł się np. ten o przemysłowym wykorzystaniu osadów ściekowych; możliwości odzysku metali z odpadów kopalnianych i odpadów komunalnych czy efektywnego, bezodpadowego zagospodarowania mułów węglowych.

Prezes organizującego konferencję  Parku Przemysłowego Metalchem Adam Zadorożny podkreślił, że warto podjąć zaplanowane na wydarzeniu tematy, bo wciąż za mało mówi się o recyklingu odpadów przemysłowych czyli ponownym ich wykorzystaniu.

Podobnego zdania był członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka. Nawiązując do tematu konferencji przypomniał on, że branże chemiczna czy energetyczna są jednymi z wiodących w woj. opolskim, a firmy takie jak Grupa Azoty ZAK SA czy należąca do PGE Elektrownia Opole to jedni z największych pracodawców w regionie.

Antoni Konopka zaznaczył też przy okazji spotkania, że samorząd województwa wspiera przedsiębiorstwa działające w regionie. Wskazał, że po to właśnie 10 lat temu powołane zostało Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. „Mamy nadzieję, że dobrze służy ono firmom” – mówił Konopka. I dodał: „Duże firmy, takie jak ZAK czy Elektrownia, dają sobie znakomicie radę. Ale firmy mniejsze i średnie potrzebują wsparcia, a OCRG jest znakomitym dla nich partnerem” – mówił, wskazując na współpracę firm i OCRG m.in. w ramach Klubu 150.

Warto dodać, że OCRG było partnerem i współorganizatorem II Międzynarodowej Konferencji Nowoczesne Technologie Konstrukcje Materiały dla sektora Chemii i Energetyki.

Prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Wiesław Skwarko informował z kolei na konferencji o konkursie dla młodych innowatorów „Od pomysłu do przemysłu”, na który wpłynęło 14 zgłoszeń. Podkreślił, że jego organizatorzy i jury byli pod wrażeniem wszystkich pomysłów. „Uznaliśmy, że warto go zorganizować po ubiegłorocznej, pierwszej edycji naszej konferencji, by dać możliwość pokazania się młodym ludziom – studentom czy uczniom szkół średnich oraz pracownikom naukowym, a dzięki wsparciu finansowemu ZAK umożliwić im przedstawienie i prezentację tych pomysłów” – relacjonował.

Skwarko podkreślił, że trzeba też znaleźć sposób na wypełnienie luki pomiędzy pomysłem, a jego wdrożeniem, czyli tej dotyczącej pozyskania finansowania na realizację pomysłów. „To jest istotny problem we wdrażaniu innowacji, który musi być pokonany. Mamy pewien pomysł w Kędzierzynie-Koźlu, który chcemy wspólnie zrealizować. Roboczo nazwaliśmy go akceleratorem i właśnie on ma pozwolić na przyspieszenie etapu przejścia od pomysłu do jego realizacji” – mówił Skwarko.

Prezes Grupy Azoty ZAK SA Mateusz Gramza zapewnił, że po stronie ZAK „jest wola realizacji innowacyjnych pomysłów”, bo – jak mówił – „obszar innowacji jest w tej chwili głównym obszarem zainteresowanie ZAK”. Dodał, że jeśli uda się sfinalizować projekt powołania akceleratora, to jest szansa, że dla dobrych innowacyjnych pomysłów znajdą się środki, żeby je rozwijać.