Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

OCRG ogłosiło kolejny nabór na innowacje dla firm

Nabór
18.05.2017
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Do wzięcia jest w nim 36 mln zł. Pieniądze można pozyskać na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego przedsiębiorstw czy na finansowanie procesu powstawania innowacji. Firmy będą mogły składać wnioski od 19 do 26 czerwca.

Pieniądze na ten nabór pochodzą z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. – Dwa poprzednie nabory na innowacje, przeprowadzone już i rozstrzygnięte pokazały, że opolskie przedsiębiorstwa mają ogromny potencjał i wiele innowacyjnych pomysłów, które chcą wdrażać. Mamy nadzieję, że również ogłoszony właśnie nabór będzie się cieszył dużym zainteresowaniem – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Dofinansowanie w tym naborze można dostać na budowę, rozbudowę i zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego firmy, co ma służyć rozwojowi jej działalności innowacyjnej. Poza tym wsparcie przewidziano także na finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych (w tym etap na prac demonstracyjnych), na budowę linii pilotażowych, prowadzenie działań w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji.

W naborze mogą brać udział przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie woj. opolskiego. Duże firmy mogą dostać wsparcie tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie przez nie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane będą też projekty realizowane we współpracy z mikro, małymi i średnimi firmami oraz organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi.

Wnioski – w formie elektronicznej i papierowej – firmy będą składać do podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). - Jedna firma może złożyć tylko jeden projekt. Maksymalne dofinansowanie, jakie można dostać w tym naborze, to 10 mln zł, a minimalne to 300 tys. zł – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

W regulaminie naboru zastrzeżono, że realizowane w jego ramach będą jedynie projekty umożliwiające rozwój branż, które uznane zostały za inteligentne specjalizacje regionalne i zapisane są w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do roku 2020. Premiowane będą też projekty ograniczające presję na środowisko, w tym m.in. ograniczenie emisji i substancji do środowiska. Planowany termin rozstrzygnięcia tego naboru to grudzień 2017 r.

Dotychczas w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki przeprowadziło i rozstrzygnęło już dwa nabory na innowacje. W pierwszym z nich, rozstrzygniętym w ubiegłym roku, pula unijnego wsparcia wyniosła prawie 90 mln zł, a do dofinansowania zarząd województwa opolskiego przyjął w nim 28 projektów firm. Wśród nich były takie, które dotyczyły m.in. opracowania innowacyjnych płytek betonowych; kompleksowej technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, ciepła czy chłodu albo badań dotyczących możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami oraz wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi.

W drugim, rozstrzygniętym w kwietniu br. naborze, zarząd województwa zdecydował o dofinansowaniu 19 projektów kwotą ponad 57 mln zł. Wśród zakwalifikowanych do wsparcia wniosków są np.: projekt, który dotyczy opracowania technologii budowy kontenerowca z innowacyjnym systemem balastowania i napędem na gaz; projekt zakładający prace badawczo-rozwojowe, które mają doprowadzić do powstania innowacyjnej serii ultralekkich nadwozi i przyczep samochodowych czy prace badawczo-rozwojowe dotyczące sposobu efektywnego zasilania silnika spalinowego. - Warto dodać, że w obydwu poprzednich naborach zapotrzebowanie ze strony firm na dofinansowanie było ponad dwukrotnie wyższe, niż zakładane przez nas pierwotnie kwoty wsparcia – zaznacza dyrektor OCRG.

– W innowacje warto inwestować, bo to one mają w kolejnych latach być kołem napędowym naszej gospodarki – podkreśla marszałek województwa opolskiego.

Ogółem w ramach RPO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro, na innowacje ponad 61 mln euro. Dotychczas Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło dziewięć naborów dla firm. Siedem z nich już rozstrzygnięto. Prócz obu naborów na innowacje przyznano także dofinansowanie na podniesienie efektywności energetycznej dla firm; wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych; współpracę gospodarczą i promocję (np. udział w targach i misjach); infrastrukturę usług społecznych (czyli tworzenie np. całodobowych i dziennych domów seniora) oraz na wprowadzanie nowych usług i produktów w MSP na terenach przygranicznych.