Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

OCRG ogłosiło dwa kolejne nabory

Nabór
04.06.2019
Obraz Sumanley xulx z Pixabay
Obraz Sumanley xulx z Pixabay

W pierwszym z naborów firmy z pow. brzeskiego, namysłowskiego, nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego mogą starać się o dotacje np. na energooszczędne technologie produkcji. W drugim spółdzielnie czy fundacje np. na nowoczesne maszyny i sprzęt do produkcji, by mogły się rozwijać.

Są to trzeci i czwarty z planowanych na ten rok sześciu naborów, które ogłosiło właśnie podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Pieniądze, które można w nich pozyskać, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, czyli z unijnej puli naszego regionu. Na wnioski w przypadku obydwu naborów OCRG czekać będzie od 1 do 8 lipca.

- W naborze na szeroko pojęte podnoszenie efektywności energetycznej w firmach do wzięcia w dotacjach jest łącznie ponad 18,7 mln złotych. Natomiast spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia czy fundacje prowadzące działalność mogą dostać łącznie nieco ponad 5,7 mln złotych, taka jest ogólna pula na ten nabór – wylicza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

W naborze na poprawę efektywności energetycznej firm (Działanie 3.4) o wsparcie mogą się starać mikro, małe i średnie firmy. Warunek jest taki, że muszą one mieć wykonany audyt energetyczny albo założyć jego przeprowadzenie w ramach projektu. Dodatkowo punktowane będą wnioski tych firm, w których oszczędność energii po realizacji projektu ma wynieść powyżej 60 proc, a nie dostaną wsparcia te, w których ta oszczędność ma być niższa niż 25 proc. – Wsparcie dostępne w tym naborze można przeznaczyć między innymi na zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji, takich które pozwalają lepiej gospodarować prądem, wodą, ciepłem czy chłodem. Ale też na zastosowanie technologii dotyczących odzysku energii, wykorzystywania ciepła odpadowego w ramach firmy czy wprowadzanie systemów zarządzania energią – wymienia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Poza tym unijne dofinansowanie może obejmować np. zastosowanie energooszczędnych technologii; tzw. głęboką modernizację energetyczną budynków firm; instalacje służące do wytwarzania, przetwarzania, magazynowania czy przesyłu energii ze źródeł odnawialnych (jako uzupełniający element projektu) oraz audyt energetyczny firmy (jako element kompleksowy projektu). Nabór ma być rozstrzygnięty do listopada br.

W drugim naborze (Poddziałania 2.1.4), dla podmiotów ekonomii społecznej, o wsparcie mogą się ubiegać spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia czy fundacje prowadzące działalność gospodarczą. Dotacje mogą być przeznaczone np. na zakup nowoczesnych maszyn i sprz­­­ętu do produkcji, które posłużą wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług, ale też np. na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych albo na inwestycje w rozwój, zwiększające skalę czy zasięg działalności. Dyrektor OCRG zaznacza, że w tym naborze dofinansowane mogą być projekty podmiotów, które działają dla osiągnięcia m.in. celu społecznego i wypracowany zysk przekazują na swoją działalność, a nie dzielą między wspólników czy udziałowców.

- Projekty te muszą mieć charakter inwestycyjny, a maksymalne wsparcie na jeden projekt może wynieść do 800 tysięcy złotych – tłumaczy Roland Wrzeciono.

Nabór, w którym można dostać unijną dotację na szeroko pojętą poprawę efektywności energetycznej firmy, w latach 2014-2020 został ogłoszony po raz drugi. W pierwszym, ogłoszonym w grudniu 2016 r., a rozstrzygniętym w roku 2017, do dofinansowania przyjęto 7 projektów. Wartość przyznanego firmom ogółem wsparcia wyniosła wtedy ponad 4 mln 964 tys. zł, a ogólna wartość realizowanych projektów – prawie 12 mln 769 tys. zł. Nabór na inwestycje dla podmiotów ekonomii jest ogłaszany po raz trzeci. W pierwszych dwóch, ogłaszanych i rozstrzyganych w latach 2017-2018, do dofinansowania wybierano po trzy projekty. Pula ogółem przyznanego w nich dofinansowania wyniosła 4 mln zł (1,8 mln zł w naborze pierwszym i 2,2 mln zł w naborze drugim), a ogólna wartość projektów realizowanych w nich to blisko 6,5 mln zł (ponad 3 mln zł w pierwszym naborze i prawie 3,4 mln zł w naborze drugim).

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tej puli ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia jeden naborów; siedemnaście z nich rozstrzygnięto. W tym roku OCRG planuje ogłosić jeszcze dwa nabory: na nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne (wrzesień, w puli ma być 6,4 mln zł) oraz na innowacje w firmach (grudzień, w puli ma być 14,7 mln zł).