Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

OCRG ogłosi cztery kolejne nabory dla firm w 2017 r.

Wydarzenie
04.01.2017

Cztery kolejne nabory dla firm – na innowacje w przedsiębiorstwach, infrastrukturę usług społecznych, współpracę gospodarczą i promocję oraz inwestycje tzw. podmiotów ekonomii społecznej – ogłosi w 2017 r. OCRG. W puli tych naborów będzie w sumie ponad 86,7 mln zł.

 

"To kolejne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, które mają trafić do przedsiębiorców i pomóc im rozwijać firmy oraz naszą gospodarkę. Mamy nadzieję, że będą się one cieszyć takim samym zainteresowaniem, jak te dostępne w naborach ubiegłorocznych" – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Na zorganizowanej w OCRG 4 stycznia konferencji prasowej Andrzej Buła poinformował, że województwo opolskie jeśli chodzi o liczbę podpisanych  z beneficjentami umów rok 2016 zakończyło na drugim miejscu w Polsce. Jeśli chodzi o certyfikację Opolszczyzna znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce. „8,5 proc. pieniędzy zostało scertyfikowanych, czyli zatwierdzonych do wypłacenia beneficjentom” – mówił marszałek Andrzej Buła podkreślając, że było to możliwe dzięki sprawnej pracy podlegających mu jednostek, ale też dzięki korzystającym z unijnych dotacji, którzy okazali zainteresowanie i sięgali po te pieniądze.

Zapowiedział też, że ogółem w roku 2017 mają być ogłoszone 44 nabory – w tym cztery przez OCRG. „Chcielibyśmy utrzymać dobrą pozycję jeśli chodzi o stronę formalną i proceduralną, a to jest oceniane przez ministerstwo. Ale również chcielibyśmy, żeby nasze działania wpisywały się w potrzeby przedsiębiorców” – podkreślił Andrzej Buła.

O unijne wsparcie w naborach, które zostaną w 2017 roku ogłoszone przez OCRG, będą się mogły ubiegać głównie małe i średnie firmy, ale też np. spółdzielnie socjalne, zakłady pracy chronionej czy fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą. Pieniądze będą mogły pozyskać np. na: inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia czy sprzęt produkcyjny, które będą służyć wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów czy usług; inwestycje w rozwój przedsiębiorstw zwiększające skalę ich działalności czy wzrost zasięgu oferty; pozyskiwanie nowych rynków zbytu w kraju i za granicą; jak również np. na tworzenie przyzakładowych żłobków czy realizację innowacyjnych projektów. Będzie to już – co zaznaczył Andrzej Buła – trzeci nabór na innowacje ogłoszony w latach 2016-2017. „Cieszę się, że przedsiębiorcy są odważni i sięgają po te pieniądze” – dodał marszałek przypominając, że w obu przeprowadzonych już dotąd naborach na innowacje zapotrzebowanie na dotacje było dwa razy większe, niż dostępne w nich pule pieniędzy.

Jedną z firm, która dostała dofinansowanie na realizację innowacyjnego projektu w pierwszym naborze na innowacje w 2016 r. były MM Systemy z Kątów Opolskich. Przedsiębiorstwo to złożyło też wniosek w drugim naborze na innowacje, zamkniętym w grudniu ub. r. Wiceprezes firmy MM Systemy Roland Krause, obecny na konferencji prasowej w OCRG, przekonywał, że w biznesie ważne jest, żeby rozbić coś innego i żeby się wyróżniać. Dlatego – jak mówił – jego firma postanowiła zaproponować swoim klientom inne rozwiązania, które mają prowadzić do ograniczenia wagi samochodu.

„To zakres, który dzisiaj jest często oczekiwany ze strony konstruktorów samochodów. Ograniczenie wagi samochodu nawet o jeden – dwa kilogramy ma przełożenie na ograniczenie zużycia paliwa czy ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W przypadku samochodów elektrycznych ma jeszcze większe znaczenie, bo zwiększa się zasięg takiego samochodu” - opowiadał.

Wyjaśnił, że w tłoczni firmy w Kątach Opolskich powstawać mają w związku z tym nie tylko elementy, które są już dzisiaj w branży samochodowej znane, ale również takie, które związane są z łączeniem różnych materiałów. „Do tej pory nikt na świecie tego nie wykonywał. My postanowiliśmy taką innowacyjną działalność rozpocząć i tłoczyć elementy karoserii, które nie składają się z jednego rodzaju blachy czy stali, tylko z trzech różnych rodzajów” – podał Roland Krause. Poinformował przy okazji, że kilka innych firm wpadło na podobny pomysł, ale to MM Systemy najszybciej złożyły wstępne zgłoszenie patentowe.

Marszałek Andrzej Buła przypomniał również, że nim na dobre ruszyła perspektywa finansowa lat 2014-2020 istniały obawy o nabory dotyczące tzw. infrastruktury usług społecznych. Zwłaszcza w związku z tym, że KE nie zgodziła się, by tworzone w ramach tych naborów domy opieki nad osobami zależnymi miały do 60 miejsc. KE ograniczyła ten limit do maksimum 30 miejsc. Pozwoliła jednak łączyć np. całodobowe i dzienne placówki. „I znów okazało się, że przedsiębiorcy w tym naborze wystartowali i sięgnęli po dotacje” – zaznaczył marszałek.

Jedną z takich placówek z unijnym wsparciem w Zawadzkiem buduje firma NADIR. Jej przedstawiciele – Agata Mrózek i prezes firmy Tomasz Trepka – także uczestniczyli w konferencji prasowe w OCRG. Opowiadali, że obecnie inwestycja firmy jest na etapie ukończenia podstawowych prac budowlanych. „W styczniu planujemy rozstrzygnięcie zapytania ofertowego już na wyposażenie samego obiektu. A placówkę planujemy otworzyć w połowie bieżącego roku” – relacjonowała Agata Mrózek.

Dodała, że pomysł na taki ośrodek zrodził się kilka lat temu w związku z obecną sytuacją demograficzną - stopniowym starzeniem się społeczeństwa i rosnącym zainteresowaniem tego typu usługami. Zapewniła, że zanim firma NADIR złożyła wniosek o dofinansowanie, zrobiła rozeznanie dotyczące podobnych placówek w regionie. „Jest oczywiście całe mnóstwo placówek publicznych i prywatnych, które świadczą tego rodzaju usługi. Ale nasza będzie się od nich znacząco różniła. Chcemy, by prócz wysokiego standardu jeśli chodzi o pomieszczenia, pozwalała na aktywną formę spędzania wolnego czasu” – mówiła Agata Mrózek.

Pensjonariusze placówki mają mieć do dyspozycji jednoosobowe pokoje z łazienką, telewizją satelitarną; 5 posiłków dziennie, opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitację w zakresie podstawowym i zajęcia aktywizacyjne: np. z obsługi komputerów, muzykoterapii, poznawania kuchni świata. Planowane są też wycieczki poza placówkę – kulturalne czy sportowe.

Marszałek Andrzej Buła omówił też nabory zaplanowane w OCRG na rok 2017 (ich opis zamieszczamy poniżej). Natomiast dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podsumował te przeprowadzone w roku 2016. Podał, że w sześciu ogłoszonych w 2016 r. naborach przedsiębiorcy ogółem złożyli do OCRG 312 wniosków o unijne wsparcie. Dwa z tych naborów – na innowacje w przedsiębiorstwach oraz inwestycje związane z tworzeniem infrastruktury usług społecznych (np. dziennych czy całodobowych miejsc opieki) już rozstrzygnięto. Zarząd woj. opolskiego zatwierdził w nich do dofinansowania 42 projekty. Ich łączna wartość to ponad 346,3 mln zł, a przyznane na te inwestycje dofinansowanie - ponad 163,4 mln zł.

„Machina naborów i wdrażania unijnych pieniędzy na dobre ruszyła właśnie w 2016 roku. W sumie mieliśmy do rozdysponowania dla firm w minionych 12 miesiącach blisko 260 mln zł. Cieszy nas, że pieniądze te zainteresowały naszych przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że pomogą im realizować biznesowe cele” – mówi Roland Wrzeciono.

Dziękował też przedsiębiorcom za mobilizację – zarówno przy składaniu wniosków, jak i przy składaniu załączników czy dokumentów niezbędnych do podpisania umów. „Obecnie oceniamy jednocześnie cztery nabory zamknięte w ubiegłym roku, a w tym będziemy kładli nacisk na wypłatę dotacji” - zaznaczył.

Ogółem w perspektywie 2014-2020 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego ogłoszono dotąd siedem naborów dla przedsiębiorców. Prócz sześciu z roku 2016 jeden - dotyczący wsparcia na współpracę gospodarczą i promocję - ogłaszany był w roku 2015, a rozstrzygnięty w roku 2016. Do dofinansowania kwotą blisko 14,6 mln zł przyjęto w nim 50 projektów firm, których realizacja ma służyć m.in. zdobywaniu przez te firmy nowych rynków zbytu i promocji ich produktów w kraju i za granicą.

Prócz pieniędzy dostępnych w ramach czterech zaplanowanych na ten rok nowych naborów firmy z województwa opolskiego będą też mogły korzystać z pożyczek i poręczeń. Udzielać ich będą, dzięki zarezerwowanym w RPO Województwa Opolskiego pieniądzom, pośrednicy finansowi wybrani przez BGK. Pod koniec 2016 r. OCRG i WUP podpisały w ten sprawie umowy z BGK. W puli na pożyczki i poręczenia dostępne dla firm na Opolszczyźnie znajdzie się ponad 336 mln zł.

- Pieniądze te będą proceduralnie łatwiej dostępne, niż pożyczki komercyjne. Będą też z pewnością bardziej osiągalne dla firm krótko funkcjonujących na rynku, niż te oferowane przez banki – wyjaśnia Roland Wrzeciono.

Miniony rok był też czasem pierwszych wypłat dotacji przyznanych firmom w unijnej perspektywie z lat 2014-2020. Do 31 grudnia 2016 na konta przedsiębiorców przelanych zostało 9,2 mln zł (w ramach naborów na innowacje oraz współpracę gospodarczą i promocję). OCRG wypłaciło też pierwszą transzę pieniędzy dla BGK na wspomniane pożyczki i poręczenia. Była to kwota 68 884 945,00 zł. W sumie w 2016 roku OCRG wydatkowało 78 084 945,00 zł.

 

 

NABORY ZAPLANOWANE NA ROK 2017

Innowacje w przedsiębiorstwach (Działanie 1.1); pula naboru - 46 840 000 zł

Dofinansowanie można pozyskać na: budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego, które służyć będzie rozwojowi działalności innowacyjnej przedsiębiorstw; finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów (badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych - w tym etap prac demonstracyjnych; linii pilotażowych; działań w zakresie wczesnej walidacji produktów; zaawansowanych zdolności produkcyjnych; pierwszej produkcji).

 

Inwestycje dla Podmiotów Ekonomii Społecznej (Poddziałanie 2.1.4); pula naboru – 12 400 000 zł

Dofinansowanie można pozyskać na: wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych - zwłaszcza wypracowanych w ramach realizowanych projektów innowacyjnych; inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny, które będą służyć wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów czy usług; inwestycje w rozwój przedsiębiorstw zwiększające skalę ich działalności czy wzrost zasięgu oferty. O pieniądze w ramach tego naboru będą się mogły starać np. spółdzielnie socjalne, zakłady pracy chronionej czy stowarzyszenia albo fundacje prowadzące działalność gospodarczą.

 

Współpraca gospodarcza i promocja (Działanie 2.4); pula naboru – 10 480 000 zł

Dofinansowanie można pozyskać na: wsparcie opracowania nowych (a także aktualizacji/modyfikacji istniejących) modeli biznesowych MSP, w tym strategii dla działań międzynarodowych; otwieranie nowych kanałów biznesowych, dywersyfikacji geograficznej lub sektorowej; wsparcie współpracy gospodarczej przedsiębiorstw w wymiarze krajowym i międzynarodowym; promocję przedsiębiorstw, w tym udział w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych, m.in. w targach czy pokazach technologii.

 

Infrastruktura usług społecznych (Poddziałanie 10.1.2); pula naboru – 17 000 000 zł

Dofinansowanie można pozyskać na: inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie obiektów niezbędnych do rozwoju usług opieki nad dziećmi w formie: usług opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków (w tym przyzakładowych), oddziałów żłobkowych, klubów dziecięcych, jak również usług opieki dla dzieci do lat 6 świadczonych w lokalnej społeczności w ramach alternatywnych form opieki dziennej.

 

INSTRUMENTY ZWROTNE

Od 2017 roku dla firm z woj. opolskiego dostępne będą też pieniądze na poręczenia i pożyczki. 8 grudnia jednostki podlegające opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu – OCRG i WUP w Opolu - podpisały w tej sprawie umowy z BGK, który wybierze pośredników finansowych. To właśnie ci pośrednicy finansowi będą udzielać pożyczek i poręczeń. Łączna kwota na ten cel to ponad 336 mln zł. Składa się na nią pula 285,8 mln zł, którą zarząd woj. opolskiego zarezerwował na ten cel w RPO WO na lata 2014-2020 oraz 50,45 mln zł – pieniądze wnoszone przez BGK lub pośredników finansowych w ramach 15-procentowego wkładu własnego.

 

NABORY ROZSTRZYGNIĘTE W 2016 R.

W sumie w roku 2016 OCRG ogłosiło sześć naborów. Dwa z nich rozstrzygnięto. Łącznie w puli wszystkich naborów dla przedsiębiorców w roku 2016 było 260 mln zł.

  1. Dwa nabory na innowacje – jeden rozstrzygnięto, w drugim przyjmowanie wniosków zakończono 8 grudnia. W pierwszym z naborów na innowacje Zarząd Województwa Opolskiego przyjął do dofinansowania 28 z 54 złożonych wniosków firm. Łączna wartość przyznanego na te 28 projektów dofinansowania to blisko 90 mln zł, a łączna wartość realizowanych przez przedsiębiorców projektów w ramach tego naboru to ponad 203,2 ml zł. W 2016 roku podpisano wszystkie 28 umów na dofinansowanie wybranych projektów.

Drugi nabór na innowacje, w którym przedsiębiorcy złożyli 34 wnioski o dofinansowanie, ma zostać rozstrzygnięty do czerwca 2017 r. W jego puli jest 40 mln zł.

  1. Nabór na infrastrukturę usług społecznych – rozstrzygnięty. Zarząd Województwa Opolskiego przyjął do dofinansowania w sumie 14 projektów w ramach tego naboru. Po ich zrealizowaniu w regionie ma przybyć ponad osiemset miejsc opieki całodobowej, dziennej i miejsc w tzw. mieszkaniach wspieranych dla osób zależnych (np. starszych). Z 11 firmami umowy o dofinansowanie zostały podpisane w 2016 r. Całkowita wartość inwestycji, które zamierzają wykonać przedsiębiorcy w ramach tego naboru, to ponad 143 mln zł. Przyznane dofinansowanie to z kolei ponad 73,6 mln zł.
  2. Nabór dotyczący tzw. wsparcia technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w przedsiębiorstwach – zakończony, nierozstrzygnięty. Łączna pula pieniędzy przeznaczona na dofinansowanie w tym naborze to 17,4 mln zł. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to marzec 2017 r. Łącznie w ramach tego naboru firmy z woj. opolskiego złożyły 127 wniosków.
  3. Nabór na wsparcie efektywności energetycznej w MSP – zakończony, nierozstrzygnięty. Skierowany do firm z terenu tzw. podregionu nyskiego, czyli z powiatów brzeskiego, namysłowskiego, nyskiego, prudnickiego oraz głubczyckiego. Nabór wniosków trwał od 9 do 16 grudnia. W puli jest prawie 16 mln zł. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to czerwiec 2017.
  4. Nowe usługi i produkty w MSP na terenach przygranicznych – zakończony, nierozstrzygnięty. Nabór dla firm z powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego. W puli na dofinansowanie jest 16 mln zł. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia naboru to kwiecień 2017.

Ogółem w perspektywie 2014-2020 w ramach RPO Województwa Opolskiego ogłoszono dotąd siedem naborów dla przedsiębiorców. Prócz sześciu ww. z roku 2016 jeden - dotyczący wsparcia na współpracę gospodarczą i promocję - ogłaszany był w roku 2015, a rozstrzygnięty w roku 2016. W ramach tego naboru podpisano 50 umów o dofinansowanie projektów.

Dotąd decyzją zarządu województwa dofinansowanie w ramach trzech rozstrzygniętych już ogółem w latach 2014-2020 naborów otrzymały 92 wnioski; z 89 firmami podpisano już umowy o dofinansowanie. Łączna kwota przyznanego dofinansowania to 178 mln zł, a ogólna wartość realizowanych przez firmy z tym dofinansowaniem projektów to 371,5 mln zł.