Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

OCRG i PWSZ w Nysie podpisały porozumienie

Wydarzenie
12.04.2019

Wspieranie przedsiębiorczości i innowacji czy współpraca przy określaniu strategicznych programów badań – to m.in. cele porozumienia podpisanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową (PWSZ) w Nysie. Patronat nad porozumieniem objął marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Porozumienie podpisano w piątek, 12 kwietnia w podlegającym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.

– Bardzo liczymy na możliwość wykorzystania potencjału eksperckiego naszej nyskiej uczelni w takich obszarach, jak tworzenie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego na lata 2021-2027, w przypadku której prace właśnie się rozpoczynają, czy na promowanie najbardziej istotnych kierunków regionalnej polityki badawczej, szczególnie w obszarach wpisujących się w obszary inteligentnych specjalizacji – wylicza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) w Nysie prof. Przemysław Malinowski dodaje, że równie istotne będzie promowanie ważnych kierunków kształcenia kadr na potrzeby otoczenia gospodarczego. – Takie zapisy mają już swoje bardzo praktyczne zastosowanie w rzeczywistości. Dopracowujemy właśnie model kształcenia studentów kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji pod potrzeby ogromnego inwestora z branży elektromoblilności, belgijskiej firmy Umicore, która kilka miesięcy temu wybrała właśnie Nysę na miejsce swojej kolejnej fabryki – mówi prof. Malinowski. – Podobnie jest w przypadku innego inwestora w Nysie, potentata w branży informatycznej.

Pytany o to, jakie jeszcze korzyści może dać uczelni takie porozumienie rektor PWSZ wskazuje np. na możliwość współrealizowania projektów badawczo-rozwojowych z przedsiębiorstwami z Nysy i całego regionu z wykorzystaniem unijnego wsparcia. – Mamy nadzieję, że dzięki ściślejszej współpracy z OCRG będziemy skuteczniej docierać do firm, z którymi możemy podjąć taką współpracę, a potem dzięki pozyskiwanej u źródła wiedzy o unijnych funduszach i możliwościach jakie dają jeszcze lepiej realizować wspólne projekty – stwierdza prof. Przemysław Malinowski.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podkreśla, że porozumienie może też przynieść bardzo wymierne korzyści dla regionu w postaci kolejnych, pozyskanych dla Nysy inwestorów. – W ostatnim czasie widać bardzo duże zainteresowanie terenami w nyskiej podstrefie. Jeden ze stałych punktów rozmów z zainteresowanymi budową zakładów czy fabryk przedsiębiorcami to zawsze jest kwestia kadry, także specjalistycznie wykształconej oraz możliwości współpracy z uczelnią – wylicza Roland Wrzeciono.

Podkreśla też, że podpisany właśnie dokument to wynik już istniejącej kooperacji dotyczącej kwestii biznesowych. Dla przykładu w listopadzie ub. roku OCRG wspólnie z Indo-European Education Foundation (IEEF) oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie zorganizowały spotkanie informacyjne pn. „Indie – jako jeden z pięciu strategicznych kierunków dla polskiego biznesu”. Jeszcze wcześniej w PWSZ odbyły się m.in. współorganizowane lub organizowane w partnerstwie z OCRG konferencja poświęcona społecznej odpowiedzialności biznesu, międzynarodowa konferencja pt. „Ryzyko w biznesie w zmieniającej dynamice globalnej wioski” czy seminarium poświęcone rozwojowi przedsiębiorczości w regionie nyskim.

W podpisanym 12 kwietnia porozumieniu zapisano, że kooperacja nyskiej uczelni i OCRG skupiać się będzie także na takich obszarach, jak współpraca przy określaniu strategicznych programów prac rozwojowych, uznanych za priorytetowe dla rozwoju Województwa Opolskiego oraz wspieranie i koordynacja działań zmierzających do ułatwienia transferu wyników badań naukowych i prac rozwojowych do gospodarki. W dokumencie wskazano, że chodzi też o wykorzystanie potencjału eksperckiego i wspólnego wspieranie przedsiębiorczości oraz innowacji poprzez wzmacnianie regionalnych instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowo-badawczych oraz przedsiębiorców w rozwijaniu zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań.

- Liczymy też na współpracę w realizacji działań edukacyjnych i promocyjnych dotyczących promowania innowacyjności, transferu nowoczesnych technologii do gospodarki oraz podniesienia świadomości kadry B+R dotyczącej znaczenia ochrony własności intelektualnej dla komercjalizacji nowoczesnych rozwiązań czy możliwości uzyskiwania międzynarodowej ochrony patentowej przez jednostki naukowe – dodaje Roland Wrzeciono.