Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

O wsparciu dla przedsiębiorców na ŚTP

Wydarzenie
13.11.2017

Konferencją, na której omówiono wsparcie, jakie oferują przedsiębiorcom samorząd województwa opolskiego, BGK czy specjalne strefy ekonomiczne, rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ŚTP)  w Kędzierzynie – Koźlu. Potrwa do 16 listopada.

Koordynatorem wydarzeń w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Kędzierzynie-Koźlu jest Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. - Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony od 2008 w 160 krajach świata i w naszym mieście, to świetna okazja do szeroko rozumianej wymiany doświadczeń i rozmów o biznesie. Skierowany jest nie tylko do dużych firm z wieloletnim doświadczeniem, ale też małych i średnich przedsiębiorców – mówiła otwierając cykl wydarzeń w ramach ŚTP prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

Pierwszym była konferencja pt. „Pole Południowe - Strefa inwestycji w Kędzierzynie-Koźlu na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej”. Wzięli w niej udział przedstawiciele biznesu, a także Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Krajowej Izby Gospodarczej, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które jest partnerem wydarzenia.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono przedstawił ofertę samorządu województwa opolskiego, którą dla przedsiębiorców z regionu realizuje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mówił m.in. o zaplanowanych na najbliższe miesiące naborach – np. o naborze na innowacje, w którym firmy mogą pozyskać od 100 tys. zł do 10 mln zł na realizację swoich nowatorskich pomysłów czy o naborze na współpracę gospodarczą i promocję, w którym firmy mogą zdobyć do 350 tys. zł na szeroko rozumianą internacjonalizację, czyli np. na wprowadzanie swoich produktów i usług na rynki zagraniczne. Jak zaznaczył Roland Wrzeciono – nabór na współpracę zagraniczną i promocję skierowany jest do mikro, małych i średnich firm, a na innowacje – także do dużych. – Nabór na innowacje planujemy ogłosić w pierwszym kwartale 2019 roku, a na współpracę gospodarczą i promocję w pierwszym kwartale przyszłego roku – zapowiedział Roland Wrzeciono.

Dyrektor OCRG podał też, że przedsiębiorcy mogą już starać się o pożyczki i poręczenia na wprowadzanie na rynek nowych czy ulepszonych produktów i usług i na inwestycje w rozwój firm czy innowacji. Pieniądze na ten cel – w sumie 336 mln zł – przyznają już pośrednicy finansowi wybrani przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Roland Wrzeciono dodał, że jeden z pośredników udziela takich pożyczek z zerowym oprocentowaniem.

Dyrektor podlegającego samorządowi woj. opolskiego OCRG dodał też, że w przyszłym roku firmy będą mogły uzyskać dofinansowanie z unijnej puli woj. opolskiego na szkolenia i doradztwo. Ma z tych pieniędzy skorzystać w sumie 5940 osób pracujących i 1220 mikro, małych i średnich firm. Zachęcał również do korzystania z innych form opieki poinwestycyjnej świadczonych przez OCRG, np. z organizowanych rokrocznie grup zakupowych na zakup energii elektrycznej; z raportu płacowego; udziału w szkoleniach czy spotkaniach tematycznych czy działań na rzecz wiązania uczniów szkół zawodowych z lokalnym rynkiem pracy.

O zachętach i wsparciu dla inwestorów decydujących się na budowę kolejnych zakładów i fabryk w specjalnych strefach ekonomicznych mówił Janusz Wiśniewski - wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, a dyrektor Regionalny Departamentu Finansowania Strukturalnego BGK Sławomir Szeremeta oraz Joanna Mularczyk z Departamentu Finansowania Handlu Zagranicznego BGK - o formach wsparcia BGK na inwestycje oraz wsparciu tej instytucji dla przedsiębiorstw w zakresie finansowania handlu zagranicznego.

Katarzyna Lipska z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) opowiedziała natomiast bardzo szczegółowo o Polu Południowym w Kędzierzynie-Koźlu, ulgach i wsparciu, na jakie mogą liczyć inwestorzy, którzy wybiorą ten teren, ale też o założeniach projektu dotyczącego objęcia terenem stref całego kraju, o którym wicepremier Mateusz Morawiecki mówił na ostatnim Forum Ekonomicznym w Krynicy.  

Przedstawicielka KSSE podkreśliła, że największe atuty Pola Południowego w Kędzierzynie-Koźlu to potencjał kadrowy okolicy i położenie tego terenu. - Powiat kędzierzyńsko-kozielski jest populacyjnie bogaty i ma dobrze rozwinięty system edukacji. Działa tu wiele szkół zawodowych i dobrze prosperujące centrum kształcenia ustawicznego. Teren jest w pełni uzbrojony, w co mocno zainwestował samorząd – wyliczała.

Podkreśliła także, że Kędzierzyn-Koźle i okolice to miejsce bardzo „bogate w doświadczenia gospodarcze”, gdzie funkcjonują mające dobrą markę centra badawczo-rozwojowe i dużo firm oferujących różne usługi. Inwestorom jest oferowana nie tylko pomoc publiczna wynikająca z funkcjonowania specjalnej strefy ekonomicznej, ale też np. zwolnienie z podatku od nieruchomości, które oferuje gmina jako pomoc regionalną. – Pole Południowe podzielone jest na wiele działek o różnej wielkości, które można dowolnie łączyć. Jest to więc miejsce odpowiednie dla dużych, ale też małych i średnich firm – zaznaczyła Katarzyna Lipska.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości potrwa w Kędzierzynie-Koźlu do 16 listopada. Jego program zamieszczamy w załączniku i zachęcamy do uczestnictwa w tych wydarzeniach.