Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

O biznesie, i nie tylko, w Ostrawie

Spotkanie
12.06.2018

Transgraniczny rynek pracy i Platforma UE dla regionów węglowych były głównymi tematami rozmów uczestników tegorocznego XXIV Spotkania Biznesu z Czech, Polski i Słowacji w Ostrawie. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu przedsiębiorców z województwa opolskiego.

Uwagę uczestników konferencji w ramach Spotkania Biznesu zelektryzował z pewnością wykład prof. Romualda Jończego z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który mówił o sytuacji na rynku pracy w Polsce i w rejonach przygranicznym na południu kraju. Ekspert wyjaśniał, że obecnie mają w Polsce miejsce dwa równoległe procesy: z jednej strony w wiek emerytalny wchodzą roczniki powojenne z lat 50-tych, gdy rodziło się około 900 tysięcy osób rocznie; z drugiej – na rynek pracy wchodzą młodzi ludzie, których roczniki stanowią około 40 procent tych zyskujących uprawnienia emerytalne. - Mniej więcej do roku 2050 to się nie zmieni. Znacznie więcej osób będzie przechodzić na emeryturę, niż rozpoczynać pracę – powiedział prof. Jończy.

Dodatkowo, jak zaznaczył, od lat 90-tych w Polsce miało miejsce umasowienie szkolnictwa wyższego. To sprawiło, że mało jest absolwentów szkół zawodowych, a na rynku pracy widoczne stało się niedopasowanie strukturalne. - Jest wiele osób z wyższym wykształceniem, które chcą lepszej, lepiej płatnej pracy. A tymczasem pracodawcy sygnalizują niedobór pracowników wykwalifikowanych, choćby w budownictwie – tłumaczył ekspert. - Następuje też drenaż młodych, wykształconych mieszkańców terenów przygranicznych z województw śląskiego, opolskiego czy dolnośląskiego, którzy wyjeżdżają do dynamicznie rozwijającej się Aglomeracji Wrocławskiej.

Jończy powołał się też na wyliczenia naukowców, którzy przygotowali prognozy dotyczące popytu i podaży pracy. Z ich wyliczeń wynika, że w 2050 roku w Polsce będzie brakowało około 3,1 mln pracowników.

Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka podczas swojego wystąpienia także odniósł się do sytuacji demograficznej na Opolszczyźnie. Podał, że w województwie opolskim mieszka obecnie niespełna milion osób, a pracuje 410 tysięcy. Bezrobocie wynosi 6,3 procenta, a jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu sięgało 24 procent.

- Bezrobotnych jest 23 tysiące osób, a z oficjalnych danych wynika, że w naszym regionie zatrudnionych jest 16 tysięcy Ukraińców. Gdyby nie oni i grupa innych obcokrajowców, to sytuacja na lokalnym rynku pracy byłaby jeszcze trudniejsza – mówił Antoni Konopka. Podkreślił przy tym, że miejsc pracy przybywa dzięki inwestycjom. - W ostatnich tygodniach belgijska firma Umicore, która zatrudni co najmniej 400 osób, ogłosiła, że na miejsce swojego nowego zakładu wybrała Nysę – podał przykład.

Prelegenci ze strony czeskiej podczas panelu poświęconego transgranicznemu rynkowi pracy mówili z kolei o bijącej rekordy popularności aplikacji „Praca za rogiem”, która służy poszukiwaniu miejsc pracy czy o Morawsko-Śląskim Pakcie Zatrudnienia, czyli funkcjonującej od kilku lat platformie służącej wspieraniu działań na rzecz zatrudnienia i rynku pracy.

Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia było podpisanie memorandum na rzecz współpracy polskich i czeskich regionów w ramach Platformy UE dla regionów węglowych. Pavel Bartoš, prezydent Stowarzyszenia dla Rozwoju Kraju Morawsko-Śląskiego, przekonywał, że węgiel trzeba wykorzystywać tam, gdzie nie można go już niczym innym zastąpić, na przykład w hutnictwie czy po części w ciepłownictwie. - W pozostałych przypadkach należy wykorzystywać zieloną energię produkowaną z odnawialnych źródeł – mówił.

Zastępca dyrektora naczelnego ds. inżynierii Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach Jan Bondaruk podał, że województwo śląskie jest największym producentem energii w Polsce, powstaje w nim 20 procent jej produkcji krajowej. Region ten ma też 78 procent polskich zasobów węgla. Zapowiedział też, że w grudniu w tym roku w woj. śląskim odbędzie się szczyt klimatyczny.

W panelu poświęconym tematyce energii i węgla wziął również udział prezes Stowarzyszenia Park Przemysłowy Metalchem z Opola Adam Zadorożny, który opowiadał o metodach zagospodarowania odpadów, nad jakimi pracuje kierowana przez niego firma West Technology @ Trading. Mówił m.in. o technologiach oczyszczania gazów wodorowych do czystego wodoru, oczyszczaniu gazów koksowniczych czy przetwarzaniu osadów ściekowych i zagospodarowaniu wody powstającej ze ścieków komunalnych do I klasy czystości. Produktem takiej instalacji jest też czysta energia elektryczna.

Po konferencji, podobnie jak w latach poprzednich, odbyło się uroczyste spotkanie w ogrodach Konsulatu Generalnego RP. - Czy udało się znaleźć kontrahenta albo biznesowego partnera, jeszcze nie wiem. To pokaże przyszłość. Na pewno udało się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy o tym, jak wejść na rynek czeski – mówił jeden z opolskich uczestników wyjazdu na Spotkanie Biznesu.