Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Nowa ulga podatkowa na B+R

Informacja
02.02.2017
Obraz deepakrit z Pixabay
Obraz deepakrit z Pixabay

W rocznej deklaracji podatku dochodowego za 2016 r., przedsiębiorcy mają możliwość rozliczyć nową ulgę podatkową na prace badawczo-rozwojowe. Taka możliwość pojawiła się po raz pierwszy.
 

Koszty poniesione w 2016 r. na prace B+R umożliwiają uzyskanie premii w postaci dodatkowego odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania. Tym samym przedsiębiorcy mogą zmniejszyć podatek, który muszą zapłacić na rzecz Skarbu Państwa.

Jak informują eksperci KPMG, prace B+R są rozumiane przez ustawodawcę jako czynności związane z opracowywaniem ulepszonych lub nowych technologii/procesów/produktów. Nowa ulga B+R umożliwia uwzględnienie w kalkulacji podatku dochodowego:
- 130 proc. kosztów wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe (150 proc. od 2017 r.),
- 110 proc. (130 proc. od 2017 r.) dla dużych przedsiębiorców lub 120 proc. (150 proc. od 2017 r.) dla MŚP innych kosztów kwalifikowanych związanych z pracami badawczo-rozwojowymi (w tym odpisów amortyzacyjnych).

Z nowej ulgi na B+R przedsiębiorcy mogą powszechnie korzystać, gdyż:
- nie ma konieczności posiadania wyodrębnionego działu B+R,
- każda branża kwalifikuje się do ulgi (IT, spożywcza, produkcyjna, chemiczna, farmaceutyczna, usługowa, itd.),
- nie ma kryteriów wyboru projektów – wystarczy, że przedsiębiorca prowadzi prace B+R,
- nie ma – jak w przypadku grantów – wymogu stworzenia rozwiązania przełomowego w skali świata lub Europy, a wystarczy jedynie innowacyjność na skalę przedsiębiorstwa.

Ulgą mogą zostać objęte wszystkie koszty poniesione w danym roku na czynności B+R. Ulgę można także łączyć z dotacjami. Zamiar skorzystania z ulgi czy rozpoznania w niej konkretnych kosztów nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia w ciągu roku (jak to jest przy dotacjach). Do ulgi kwalifikują się także koszty projektów, które nie zakończyły się sukcesem. Jak informuje KPMG, nową ulgę B+R rozlicza się w zeznaniu rocznym CIT, do którego dołącza się nowy załącznik CIT-BR.

Źródło: Newsletter Klubu 150