Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Narzędziownia buduje nowy zakład i Dział B+R

Przedsiębiorcy
04.11.2016

Narzędziownia Bogdan Pszenica, która współpracuje z największymi koncernami branży motoryzacyjnej, rusza z nową inwestycją. Dzięki niej powstanie hala, w której będą mogły być produkowane formy o wadze dochodzącej do 50 ton.

Narzędziownia Bogdan Pszenica ze Strojca zajmuje się produkcją form, z których odlewane są detale m.in. z aluminium czy magnezu. Z małej rodzinnej firmy, założonej w latach 90-tych, rozrosła się do przedsiębiorstwa zatrudniającego dzisiaj 100 osób.

- Plany budowy nowego zakładu są związane z rozwojem firmy. Potrzebujemy miejsca, w którym będziemy mogli produkować bez przeszkód duże formy ważące nawet 50 ton – powiedział nam Bogdan Pszenica, właściciel firmy.

Nowa fabryka powstanie w Strojcu, 200 metrów od dotychczasowej siedziby przedsiębiorstwa i będzie mieć 3000 mkw. powierzchni. Koszt inwestycji szacowany jest na 10 mln zł, z czego 9 mln zł to część budowlana, a reszta jest związana z koniecznością przeniesienia maszyn i doprowadzenia hali do pełnej funkcjonalności.

Prace budowlane rozpoczną się w połowie listopada. Jeszcze w tym roku ma być ukończone palowanie gruntu oraz fundamenty. Inwestycja ma być zakończona zgodnie z planem w czerwcu przyszłego roku. Głównym wykonawcą będzie firma Adamietz, której oferta okazała się najkorzystniejsza dla inwestora. Firma Adamietz, specjalizująca się w budownictwie przemysłowym, realizowała w ostatnim czasie hale m.in. dla firm Famet, Aluprof, czy Piomar.

- Liczę na to, że dzięki nowej hali będziemy mogli również zwiększyć zatrudnienie, ze 100 osób, które mamy obecnie, do 120 – mówi Bogdan Pszenica. - Nowy zakład nie powstanie na terenach włączonych do specjalnej strefy ekonomicznej. Nie jesteśmy w stanie spełnić ich wysokich wymagań dotyczących m.in. wzrostu zatrudnienia oraz wolumenu inwestycji – dodał.

Narzędziownia Bogdan Pszenica uzyskała we wrześniu br. w OCRG dotację na projekt badawczy, który ma na celu opracowanie innowacyjnych form ciśnieniowych z wykorzystaniem systemu Jet-cooling oraz chłodzenia punktowego formy. Dotacja zostanie przeznaczona m.in. na doposażenie działu badawczo-rozwojowego, który będzie się mieścił w nowej siedzibie. Efektem badań ma być innowacja procesowa – technologia wytwarzania form ciśnieniowych z systemem chłodzenia punktowego oraz innowacja produktowa – autorskie, innowacyjne Jet-cooling. Całkowita wartość zatwierdzonego do dofinansowania projektu Narzędziowni to prawie 13,5 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie wynosi blisko 5 mln zł.

Narzędziownia w 2014 r. została uznana za jedną z pięciu najlepszych na świecie.

Źródło: Newsletter Klubu 150