Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Najlepsi odebrali Diamenty

Wydarzenie
25.04.2017

Nowa Itaka wśród dużych firm, SWO Polska wśród średnich i Mat-Farm wśród małych to opolskie firmy, które odebrały Diamenty Forbesa przyznawane dla najszybciej rosnących firm.

W rankingu Forbesa uwzględniane są przedsiębiorstwa, które najszybciej zwiększają swoją wartość. To zwierciadło, w którym odbija się stan polskiej gospodarki. Tegoroczne zestawienie uwzględnia dane z 2015 r. zebrane przez firmę Bisnode Polska. W rankingu są zarówno wielkie i znane firmy, jak też mniejsze, rodzinne, których nazwy często mogą nie być znane szerszemu gronu.

Nowa Itaka - największy w Polsce touroperator – okazała się najlepsza w kategorii firm o przychodach przekraczających 250 mln zł. Firma zanotowała w 2015 r. sprzedaż na poziomie 1,6 mld zł, 18 mln zł zysku netto i średnią wzrostu na poziomie prawie 21 proc. Swój rozwój – w trudnych dla turystyki czasach, kiedy wiele kierunków z powodów bezpieczeństwa zostało wyeliminowanych – zawdzięcza zdywersyfikowaniu kierunków.

Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły: Siegenia Aubi z Kluczborka i Chespa z Krapkowic.

W kategorii firm o przychodach w przedziale od 50 do 250 mln zł najlepsza okazała się firma SWO Polska ze Strzelec Opolskich produkująca piece i paleniska, której wartość wzrosła o 51 proc. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły firmy transportowe: Bedmet, który przewozi ładunki ponadgabarytowe oraz Sindbad, który jest największym w Polsce przewoźnikiem autokarowym. Sindbad dysponuje ponad 300 komfortowymi autokarami i realizuje połączenia aż do 28 krajów europejskich. Rocznie przewozi ponad milion osób.

- W ciągu roku przewozimy 600 tys. słoni. Mniej więcej właśnie tyle ważą przewożone przez nas ładunki – mówił Zbigniew Bednarz, prezes firmy Bedmet. - Nasz rekord to jednorazowo przewieziony ładunek o wadze 510 ton - dodał.

W rankingu średniaków znalazły się także inne znane firmy: ECO Logistyka na miejscu czwartym, Adamietz na szóstym czy Kaye Aluminium na dziesiątym.

- W tej grupie jesteśmy firmą o największych obrotach, sięgających 230 mln zł. Przed nami skok do tej najwyższej kategorii – zapowiedział Szczepan Kusibab, wiceprezes firmy Adamietz.

Wśród małych firm, o przychodach od 5 do 50 mln zł, najlepsza okazała się spółka Mat-Farm z Dzielowa w gminie Baborów, której wartość urosła o 77 proc. To rodzinna firma skupującą od rolników jęczmień, kukurydzę, pszenicę i rzepak oraz sprzedająca te surowce dużym producentom żywności. Forbes sklasyfikował 47 małych opolskich firm. Wśród nich są m.in. Blyss z Lasowic Wielkich (3.), Kamet z Reńskiej Wsi (22.), Vitroterm z Murowa (34.), Formopex ze Strzelec Opolskich (36.) czy Opolgraf z Opola (45.).