Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Nabór OCRG na tworzenie np. żłobków przyzakładowych

Nabór
08.05.2017
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Pieniądze na tworzenie żłobków, w tym przyzakładowych, czy klubów dziecięcych mogą pozyskać przedsiębiorcy w najnowszym naborze ogłoszonym przez OCRG. W jego puli jest 17 mln zł. Wnioski o dofinansowanie firmy będą mogły składać od 8 do 15 maja.

– To pierwszy ogłoszony z czterech w sumie naborów, które ma w tym roku zaplanowane Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. W ich puli w sumie będzie ponad 86,7 mln zł. Mamy nadzieję, że spotkają się one z zainteresowaniem przedsiębiorców, tak jak te ogłaszane przez OCRG w roku ubiegłym – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nabór ten dotyczy tzw. inwestycji w infrastrukturę społeczną. Można w nim dostać dofinansowanie na inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie miejsc, które przyczynią się do rozwoju usług opieki nad dziećmi do lat 3, czyli np. żłobków - w tym przyzakładowych, oddziałów żłobkowych czy klubów dziecięcych. Pieniądze można w nim też pozyskać na usługi opieki dla dzieci do lat 6 świadczone w ramach tzw. alternatywnych form opieki dziennej. – Nie można natomiast pozyskać w nim dofinansowania na wsparcie edukacji przedszkolnej, bo na ten cel pieniądze zarezerwowano w ramach innych naborów – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

O dofinansowanie w ramach tego naboru mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie woj. opolskiego. Pula zarezerwowanych w nim ogółem pieniędzy to 17 mln zł. Zgodnie z regulaminem maksymalna kwota dofinansowania do jednego projektu może wynieść do 800 tys. zł, a minimalna 100 tys. zł. Wnioski - w formie elektronicznej oraz papierowej – będzie można składać od 8 do 15 maja br. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia tego naboru to październik br.

- Mamy nadzieję, że usługi, które zaoferują po realizacji projektów dofinansowanych w ramach tego naboru przedsiębiorcy, wyjdą też naprzeciw potrzebom mieszkańców regionu oraz regionalnego rynku pracy i pomogą godzić życie zawodowe i rodzinne – dodaje Roland Wrzeciono.

Pomocą dla firm zainteresowanych naborem mają być zamieszczone na stronie OCRG w ramach ogłoszenia o naborze dwie analizy: analiza dostępności opieki nad dziećmi do lat 3 w woj. opolskim oraz analiza w zakresie zapotrzebowania na miejsca opieki nad dziećmi w wieku od 3 do 6 lat.

Obie opierają się na danych z opolskich gmin i danych GUS. Wynika z nich np., że w 2015 roku w woj. opolskim było niespełna 26,6 tys. dzieci w wieku do 3 lat. W  32 gminach w 2015 r. wskazano placówki świadczące opiekę nad małymi dziećmi; instytucji takich nie wykazano w 39 gminach woj. opolskiego. Poza tym gminy podały, że w tym czasie w regionie funkcjonowało 58 żłobków i 11 klubów dziecięcych. Największa liczba tych instytucji znajdowała się w Opolu (18 żłobków), Kędzierzynie-Koźlu (6 żłobków i 2 kluby dziecięce), Nysie (4 żłobki, 2 kluby dziecięce), Brzegu (2 żłobki i 2 kluby) i Krapkowicach (3 żłobki). Liczba maluchów objętych opieką nad dziećmi do lat 3 w 2015 roku w województwie opolskim wyniosła 2743.

Z kolei z analizy dotyczącej zapotrzebowania na miejsca opieki nad dziećmi w wieku od 3 do 6 lat z danych gmin wynika, że w 2015 roku łączna liczba dzieci w tym wieku w woj. opolskim kształtowała się na poziomie 37,9 tys. Liczba maluchów korzystających z wychowania przedszkolnego w regionie w latach 2013 – 2015 systematycznie spadała, mimo pewnego wzrostu liczby dzieci w tym okresie. Spadek ten – jak uznali autorzy analizy - wynikał w dużej mierze ze stopniowego obejmowania większej liczby dzieci 6-letnich obowiązkiem szkolnym.

„Należy spodziewać się, że ze względu na wejście w życie w 2016 roku zmian w ustawie o systemie oświaty, w tym zniesienia obowiązku edukacji szkolnej dla 6-latków i możliwością wyboru przez rodziców momentu rozpoczęcia edukacji szkolnej dzieci, liczba 6-latków uczęszczających do przedszkoli wzrośnie. Wydłuży się tym samym pobyt dziecka w przedszkolu i przemieści granica czasowa opuszczenia instytucji edukacji przedszkolnej o kolejny rok szkolny” – uznali autorzy analiz z Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej opolskiego urzędu marszałkowskiego.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Ogłoszony obecnie nabór na infrastrukturę usług społecznych jest ósmym ogłoszonym przez OCRG dla firm w latach 2014-2020.