Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Nabór na żłobki, dowiedz się więcej

Spotkanie
27.09.2017
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Obraz Gerd Altmann z Pixabay

OPOLSKIE DLA RODZINY. Opole, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie, Paczków, Nysa, Głubczyce, Prudnik, Brzeg, Kluczbork, Olesno – to miasta, w których odbędą się spotkania dla firm zainteresowanych dotacjami na tworzenie żłobków, klubów dziecięcych czy tzw. alternatywnych form opieki dla dzieci do lat 6.

Pierwsze z cyklu spotkań w tej sprawie odbędą się już 6 października – w Nysie oraz w Kędzierzynie-Koźlu. Organizowane są one w związku z naborem dla firm z woj. opolskiego ogłoszonym w ostatnim czasie przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - drugim w tym roku dotyczącym możliwości pozyskania unijnego dofinansowania przez przedsiębiorców, którzy chcieliby stworzyć żłobki, np. przyzakładowe, kluby dziecięce czy alternatywne formy opieki dziennej dla dzieci do lat 6. W puli tego naboru jest 8 mln zł.

Na spotkaniach będzie się można dowiedzieć wszystkiego na temat warunków pozyskania dofinansowania. Organizują je Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Opolu oraz lokalne punkty informacyjne. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Liczna miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.

Spotkania odbędą się:

  • 6 października 2017 r. o godz. 12:00 w Lokalnym Punkcie Funduszy Europejskich w Kędzierzynie-Koźlu, ul. Damrota 30. Zgłoszenia będą przyjmowane do 5 października 2017 r.
  • 6 października 2017 r. o godz. 12:00 w sali konferencyjno – szkoleniowej Agencji Rozwoju Nysy w Nysie, ul. Kościuszki 10. Zgłoszenia będą przyjmowane do 5 października 2017 r.
  • 10 października 2017 r. godz. 12:15 w sali nr 5 Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich, ul. Gogolińskiej 2a. Zgłoszenia będą przyjmowane do 9 października 2017 r.
  • 11 października 2017 r. godz. 12:00 w Lokalnym Punkcie Funduszy Europejskich w Brzegu, Wyszyńskiego 23. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 października 2017 r.
  • 11 października 2017 r. godz. 12:00 w sali Urzędu Miejskiego w Paczkowie,  ul. Rynek 1. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 października 2017 r.
  • 12 października 2017 r. o godz. 12:30 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Głubczycach, ul. Kochanowskiego 15. Zgłoszenia  będą przyjmowane do 11 października 2017 r.
  • 13 października 2017 r. o godz. 12:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Prudniku, ul. Kościuszki 76. Zgłoszenia będą przyjmowane do 12 października 2017 r.
  • 18 października 2017 r. o godz. 12:00 w sali Starostwa Powiatowego w Kluczborku, ul. Katowicka 1. Zgłoszenia będą przyjmowane do 17 października 2017 r.
  • 20 października 2017 r. o godz. 12:00 w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy w  Oleśnie, ul. Dworcowa 4. Zgłoszenia będą przyjmowane do 19 października 2017 r.
  • 25 października 2017 r. o godz. 10:00 w sali konferencyjnej (III piętro) Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu, ul. Krakowska 38. Zgłoszenia będą przyjmowane do 24 października 2017 r.

Więcej: http://rpo.ocrg.opolskie.pl/wydarzenie-58-cykl_spotkan_informacyjnych_dla.html

Przypomnijmy, że o dofinansowanie w ramach tego naboru (działanie 10.1.2 Infrastruktura usług społecznych RPO WO 2014-2020) mogą się starać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie województwa opolskiego. Firmy będą mieć czas na składanie wniosków o unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego od 6 do 13 listopada. Ogłoszenie tego naboru było możliwe, ponieważ w poprzednim, przeprowadzonym w maju a rozstrzygniętym w sierpniu, nie wykorzystano pełnej puli pieniędzy.

- Finansowanie tego rodzaju inwestycji wspiera nasze działania w programie „Opolskie dla rodziny”. Projekty, które będą w ramach tego naboru realizować przedsiębiorcy, nie tylko przyczynią się do utworzenia miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu, ale mają też służyć godzeniu życia zawodowego i prywatnego ich rodzicom – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

W ramach tego naboru można dostać dofinansowanie na inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie miejsc, które przyczynią się do rozwoju usług opieki nad dziećmi do lat 3, czyli np. żłobków - w tym przyzakładowych, oddziałów żłobkowych czy klubów dziecięcych. Pieniądze można w nim też pozyskać na usługi opieki dla dzieci do lat 6 w ramach tzw. alternatywnych form opieki dziennej. – Nie można natomiast dostać w nim dofinansowania na wsparcie edukacji przedszkolnej, bo na ten cel pieniądze zarezerwowano w ramach innych naborów – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Zgodnie z regulaminem maksymalna kwota dofinansowania do jednego projektu może wynieść do 800 tys. zł, a minimalna 100 tys. zł. Planowany termin rozstrzygnięcia to kwiecień 2018 r.

W rozstrzygniętym w sierpniu, poprzednim naborze na tworzenie żłobków i alternatywnych miejsc opieki, zarząd województwa opolskiego przyjął do dofinansowania osiem z 15 złożonych projektów. Całkowita wartość tych ośmiu projektów to ponad 8,2 mln zł, a wartość przyznanego na nie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dofinansowania to ponad 4,2 mln zł. W puli na cały nabór było nieco ponad 18 mln zł.

Z analizy przyjętych do dofinansowania projektów wynika, że kiedy przedsiębiorcy skończą ich realizację, na Opolszczyźnie powstanie ponad 200 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 w żłobkach i klubach dziecięcych. Miejsca opieki dla maluchów - w placówkach zupełnie nowych albo rozbudowywanych - powstaną m.in. w Opolu, Strzelcach Opolskich, Tułowicach, Kluczborku czy Krapkowicach. Przedsiębiorcy, którzy dostali dofinansowanie na ich utworzenie, chcą wykorzystać unijne pieniądze m.in. na zakup wyposażenia i sprzętu, przebudowę i rozbudowę budynków na potrzeby żłobków czy klubów dziecięcych, a nawet na budowę nowych obiektów, które mają być miejscami opieki dla dzieci. Największe przyznane w tym naborze dofinansowanie dla jednej firmy wyniosło prawie 800 tys. zł, a najniższe – 115,2 tys. zł.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro.