Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Młodzi przedsiębiorcy rywalizowali w Dragons Den

Wydarzenie
28.03.2018

Mała firma od podstaw tworząca produkty chemiczne, np. specjalistyczne preparaty do czyszczenia; właścicielka firmy zajmującej się obróbką metali, która ma uprawnienia spawalnicze i ukończony kurs operatorów CNC czy producent ubranek dziecięcych - to kandydaci do Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego.

Zorganizowany przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki Dragons' Den, czyli przesłuchania kandydatów na uczestników drugiej już edycji Programu Mentoringu Biznesowego, odbyło się 28 marca w sali konferencyjnej Restauracji Venezia w Opolu. - Poziom był naprawdę wysoki. Aż żal, że nie wszystkim kandydatom na mentee będziemy mogli pomóc - uznał były wieloletni prezes Górażdże Cement Andrzej Balcerek, jeden z mentorów, którzy w najbliższych miesiącach będą dzielić się wiedzą z młodymi przedsiębiorcami.

Roli mentorów w tegorocznej edycji projektu podjęli się znani i cenieni mistrzowie biznesu: Andrzej Balcerek, członek rady nadzorczej Górażdże Cement SA i właściciel firmy AB Coaching; Andrzej Drosik – dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA; Joachim Siekiera – wieloletni prezes zarządu firmy Chespa w Krapkowicach, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej grupy Chespa; Lesław Adamczyk - współtwórca i właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD, współtwórca Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami Sp. z o.o. i członek Rady Głównej BCC; Radosław Gliński – dyrektor i prokurent firmy NESTRO w Starym Oleśnie; Wojciech Paruzel, dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska Sp. z o.o.; Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy oraz Ryszard Błaszków, dyrektor zakładu Lesaffre Polska.

– Z opinii osób, które korzystały z naszego wsparcia w pierwszej edycji tego programu można wnioskować, że był on faktycznie trafioną inicjatywą. Taką, która jest dla młodych przedsiębiorców dobrym wprowadzeniem do biznesowej rzeczywistości, szansą na uporządkowanie wiedzy oraz na to, by dowiedzieć się czegoś, z czym jeszcze nie mieli okazji się zetknąć – mówił tuż po zakończeniu pierwszej edycji programu Andrzej Drosik.

Do udziału w Programie zgłosiło się szesnastu młodych przedsiębiorców prowadzących firmy nie dłużej niż 5 lat. Byli wśród nich m.in. właścicielka firmy, która zajmuje się produkcją i sprzedażą artykułów dekoracyjnych; właścicielka przedsiębiorstwa wynajmującego samochody ciężarowe i różnego rodzaju koparki wraz z operatorem; właścicielka firmy produkującej naturalne świece zapachowe z wosku sojowego, która zamierza również tworzyć naturalne kosmetyki czy właściciel małej pracowni stolarsko-konserwatorskiej.

Kandydaci na mentee, czyli podopiecznych Programu, tłumaczyli, że chcą by mentorzy w ciągu kilku miesięcy pomogli im obiektywnie spojrzeć na ich firmy, uporządkować sposób ich działania, wybrać właściwy kierunek rozwoju i pomóc wypłynąć na szersze wody. - Udział w programie jest oczywiście bezpłatny – podkreśla Magdalena Możdżeń, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach OCRG.

Głównym celem programu jest transfer wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, do małych i średnich firm o dużym potencjale wzrostu. Jego pomysłodawcą była Loża Opolska BCC, a wsparły go Opolska Izba Gospodarcza i Izba Gospodarcza „Śląsk”. – Mamy w regionie wielu znakomitych założycieli, prezesów czy dyrektorów bardzo dobrze od lat prosperujących w kraju i za granicą firm. To, że chcą się oni dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi przedsiębiorcami jest godne szacunku. Jestem pewien, że efekty ich pracy w charakterze mentorów będą w kolejnych latach procentować – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

II edycja Programu Mentoringu Biznesowego potrwa do października tego roku. - Prócz kilku indywidualnych spotkań z mentorami jej uczestnicy będą też mogli skorzystać np. z warsztatów szkoleniowych dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem prowadzonych przez praktyków czy z doradztwa prawnego – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Pełną informację o programie i mentorach oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce "Projekty", a następnie w zakładce "Mentoring Biznesowy".