Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Młodzi, zdolni kreatywni znów pracują!

Warsztaty
20.10.2017

24 zespoły kreatywne z 18 szkół zawodowych z woj. opolskiego poznawały w Dobrotece zasady projektowania rozwiązań, które przyjdzie im znaleźć w ramach działań Design Thinking. Współpracę z firmami, która potrwa przez kilka najbliższych miesięcy, młodzież rozpocznie w listopadzie.

Warsztaty szkoleniowe odbywały się w Dobrotece w Dobrodzieniu od 9 do 20 października. Ich uczestnicy pracowali w pełnym technicznych nowinek Apartamencie Przyszłości, gdzie uczniowie opolskich szkół mieli zastanowić się, co jeszcze można w nim poprawić, udoskonalić czy wprowadzić. Szkolenia z metodologii Design Thinking odbywały się w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”.

Młodzi ludzie pracowali m.in. nad takimi projektami, jak system lokalizujący telefon, smart- akumulator z systemem oszczędzania energii, projektem energooszczędnej żarówki, zamkami magnetycznymi dezaktywowanymi utratą zasilania, ale też nad projektem świetlika wprowadzającego do pomieszczeń światło dzienne, innowacyjnymi agregatami, kącikiem relaksacyjnym, a nawet sterowaniem mimiką, głosem i gestami zabezpieczonych urządzeń.

W najbliższych tygodniach każdy z zespołów ma rozpocząć współpracę z wybraną firmą. – Jedna z grup młodzieży już była w firmie Henniges w Prudniku, pozostałe pierwsze spotkania w firmach będą mieć w listopadzie – wyjaśnia Justyna Warzecha – Michlik, pracownik projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy2” z ramienia OCRG.

Wśród grup najwięcej jest uczniów zdobywających zawodowe szlify w takich zawodach jak mechatronik czy informatyk. Zespoły będą pracować w firmach nad zadanymi im tematami do kwietnia. Potem, tak jak w latach ubiegłych, zostanie zorganizowany finał konkursu dla zespołów, które wymyślą najbardziej kreatywne rozwiązania dla firm. Zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Zespół, który wygrał ubiegłoroczną edycję tej rywalizacji od 24 do 27 października zwiedzi kilka firm, uczelnię i park naukowo-technologiczny w Finlandii.

„Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” to druga już edycja projektu Samorządu Województwa Opolskiego dla szkół zawodowych. Realizują go Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji (RCRE) w Opolu we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG ) oraz z Politechniką Opolską i miastem Opole.

Biorą w nim udział 33 szkoły zawodowe i technika z całego regionu – ich uczniowie (ok. tysiąca), dyrektorzy, nauczyciele i instruktorzy. Głównym celem projektu jest zbliżenie środowiska szkół zawodowych w woj. opolskim do lokalnego biznesu, który w naturalny sposób poszukuje kadry wśród wychowanków tych szkół.

W poprzedniej edycji projektu, która trwała od sierpnia 2013 do grudnia 2015, wzięło udział 7 tys. uczniów. Z tego 1,5 tys. z nich podniosło kwalifikacje zawodowe; 1,5 tys. wzięło udział w stażach i praktykach a 55 szkół wyposażonych zostało w nowoczesne pracownie.

W trwającej obecnie edycji (sierpień 2016 – lipiec 2018) realizowane są kursy zawodowe podnoszące kwalifikacje dla uczniów;”; spotkania uczniów z lokalnym biznesem; spotkania przedstawicieli firm, szkół i samorządu czy warsztaty dla dyrektorów szkół i przedstawicieli firm, a także właśnie praca zespołów kreatywnego myślenia „design thinking”.