Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Mistrzowska szkoła biznesu

Informacja
28.03.2019

10 znanych szefów firm podzieli się wiedzą i doświadczeniem z młodymi przedsiębiorcami. Właśnie rusza III edycja Programu Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego. Na zgłoszenia przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z wiedzy mistrzów, OCRG czeka do 12 kwietnia.

– Kiedy dostałem się do tego programu ktoś z rodziny powiedział że, lepiej by było, gdybym dostał dotację. A ja jestem pewien, że wiedza, którą w nim pozyskałem, jest znacznie cenniejsza – mówił po zakończeniu poprzedniej edycji programu Bartosz Jemioł, jeden z jego uczestników, właściciel firmy Taturo produkującej ubranka dziecięce własnego projektu.

- Gdybym mogła do tego programu zgłosić się jeszcze raz, to na pewno bym to zrobiła! Ale tym razem pewnie wyniosłabym z niego znacznie więcej. Wtedy podchodziłam do tego spontanicznie. Dziś przygotowałabym się lepiej i na przykład określiła, co chcę przepracować – dodaje kolejna uczestniczka programu Justyna Lenc, właścicielka firmy Spawaczka.pl.

W zorganizowanej 28 marca w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) konferencji prasowej inaugurującej III edycję projektu wziął udział kolejny uczestnik poprzedniej edycji Łukasz Kunert, szef firmy Multitex. – Ten program bez wątpienia dał mi dużo więcej pewności siebie. Program i mentor pokazały mi, jak dużo można mieć spokoju w tak niespokojnej dziedzinie, jaką jest działalność gospodarcza – wspominał. – Przychodziłem w tym programie do mojego mentora jak uczeń do mistrza zakonu Shaolin. Uczeń, który nie wszystkich narzędzi i umiejętności uczył się w murach zakonu, a wychodził z niego i wracał na konsultacje. Polecam go wszystkim młodym przedsiębiorcom, jeśli tylko potrafią się uczyć, mają otwartą głowę na zmiany i nowości. O takim drugim projekcie nie słyszałem.

Roli mentorów w III edycji Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego podjęli się: Agata Duliniec, prezes zarządu firmy GNIOTPOL Trailers; Kornelia Tomala, członek zarządu i dyrektor ds. eksportu firmy Multiserwis; Katarzyna Rudzińska, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA; Andrzej Balcerek, członek rady nadzorczej Górażdże Cement SA i właściciel firmy AB Coaching; Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA; Joachim Siekiera, wieloletni prezes firmy Chespa w Krapkowicach, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej grupy Chespa; Lesław Adamczyk, współtwórca i właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD, współtwórca Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami Sp. z o.o. i członek Rady Głównej BCC; Wojciech Paruzel, dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska Sp. z o.o.; Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy oraz Ryszard Błaszków, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska.

- Ten program sprawia mi satysfakcję, a przy tym jest formą spłaty zadłużenia wobec otoczenia – mówi Andrzej Drosik. – Jestem w gronie tych przedstawicieli świata biznesu, którym się raczej udało. Dlatego czuję się zobowiązany by pomóc tym, którzy są na początku swojej drogi.

 

Podkreśla, że jest to jedno z takich działań, które w jego przekonaniu w realny sposób mogą wpływać na rozwój gospodarki regionu. – Biznes francuski, niemiecki, holenderski czy duński dawno już doszedł do wniosku, że warto wzajemnie się wspierać, by gospodarkę rozwijać. U nas wciąż pokutuje przekonanie, że najbliższe otoczenie gospodarcze należy traktować jak konkurencję. Tymczasem każda ze stron więcej może wynieść, gdy działa razem – mówi szef Zakładów Produkcyjnych Nutricia.

Agata Duliniec, od 15 lat zawodowo związana z rodzinną firmą GNIOTPOL Trailers, założoną przez jej rodziców jest przekonana, że dla młodych ludzi, wchodzących w rolę przedsiębiorców, współpraca z mentorem może być bardzo wartościowa. Ona sama przechodziła przez kolejne szczeble kariery zawodowej, pracując w praktycznie każdym dziale firmy rodziców i korzystając z ich wiedzy i doświadczenia. Od grudnia 2018 r. pełni funkcję prezesa zarządu GNIOTPOL Trailers.

- Dobrze, gdy entuzjazm młodego przedsiębiorcy można skonfrontować się z doświadczeniem. Jest wtedy szansa, by uniknąć wyważania otwartych drzwi lub odkrywania obszarów których nie brało się pod uwagę. Warunek jest jednak taki, że obie strony widzą potrzebę i mają chęć na taką współpracę – dodaje Agata Duliniec.

Ryszard Błaszków, mentor w poprzedniej edycji projektu podkreśla, że jego uczestnicy, często dobrze przygotowani merytorycznie, po specjalistycznych kursach i studiach, potrzebują np. potwierdzenia, że to, co robią, robią dobrze. – Nam pozostaje odpowiedzieć na pytanie: czy być ich mentorem czy coachem. Podczas wspólnych dyskusji wybieramy to, co jest najbardziej potrzebne – mówi Ryszard Błaszków.

- Program mentoringu biznesowego, który już po raz kolejny jest realizowany w naszym województwie, to przedsięwzięcie zupełnie niezwykłe i bezcenne – podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. - Takiej praktycznej wiedzy, jaką otrzymują od mentorów uczestnicy programu, w dodatku w relacjach bezpośrednich, nie ma w żadnym podręczniku i nie otrzymuje się na żadnym szkoleniu. Za to jesteśmy mentorom bardzo wdzięczni. Tym bardziej, że widać ogromną satysfakcję obu stron tego przedsięwzięcia.

- Cieszę się, że po raz trzeci już udaje nam się w tym programie połączyć doświadczenie i ogromną wiedzę mentorów oraz świeżą krew przedsiębiorców prowadzących krótko swoje firmy. Mam nadzieję, że będzie wielu zainteresowanych udziałem w rozpoczynającej się właśnie edycji, bo dotychczasowych dwudziestu jego absolwentów, ich opinie o programie i rozwój ich firm to najlepsze przykłady na to, że warto – mówił podczas konferencji prasowej inaugurującej Program członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza.

Pomysłodawcą Programu Mentoringu była Loża Opolska BCC, a wspierają go Opolska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza „Śląsk” oraz Izba Rzemieślnicza w Opolu. Podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) projekt koordynuje i pełni w nim obsługę organizacyjną. III edycja programu właśnie się rozpoczyna. - Potrwa do listopada. Podopiecznymi mentorów, czyli mentee, mogą zostać osoby, która zarządzają mikro, małą lub średnią firmą, zarejestrowaną w woj. opolskim, działającą na rynku nie dłużej niż 5 lat – tłumaczy Magdalena Możdżeń, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach OCRG.

By wziąć udział w Programie młodzi przedsiębiorcy muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie OCRG (www.ocrg.opolskie.pl, zakładka „Projekty”, zakładka „Mentoring Biznesowy”), wysłać go do 12 kwietnia na mail: j.maczko@ocrg.opolskie.pl, a potem wziąć udział w autoprezentacji przed mentorami.

- W ramach programu odbędzie się minimum po pięć spotkań mentora z mentee, szkolenia i warsztaty integracyjne dla młodych przedsiębiorców, kierowane do nich doradztwo prawne, networking, spotkania służące wymianie doświadczeń podopiecznych projektu, ale też na przykład spotkania konsultacyjne dla mentorów - wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest transfer wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, do małych i średnich firm. W pierwszej edycji projektu brało udział 6 mentorów i 11 ich podopiecznych; w drugiej – ośmiu mentorów i 9 mentee. Uczestnicy programu nie ponoszą w nim żadnych kosztów, a mentorzy nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. Jak zapisano w regulaminie programu ich „Jedyną korzyścią jest nawiązanie niepowtarzalnej i inspirującej relacji”.