Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Mistrzowie biznesu pomogą młodym przedsiębiorcom

Przedsiębiorcy
09.05.2017

Jak dobrze budować zespół, sprawnie zarządzać finansami i czasem oraz kalkulować ryzyko – tego od znanych i cenionych szefów firm z Opolszczyzny chcą dowiedzieć się młodsi stażem przedsiębiorcy w ramach pilotażowego Programu Mentoringu Biznesowego w Województwie Opolskim.

Roli mentorów podjęli się: Andrzej Balcerek, który przez ponad 20 lat był dyrektorem generalnym Górażdże Cement; Andrzej Drosik – dyrektor i członek zarządu NUTRICIA w Opolu; Joachim Siekiera – wieloletni prezes firmy Chespa w Krapkowicach, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej grupy Chespa; Lesław Adamczyk - były wieloletni dyrektor generalny i wiceprezes ATMOTERM S.A.; Zygmunt Szulc - współwłaściciel Zakładu Technologii Wysokoenergetycznych Explomet (Szulc, Gałka) oraz Radosław Gliński – dyrektor i prokurent firmy NESTRO w Starym Oleśnie.

Do udziału w Programie zgłosiło się jedenastu młodych stażem przedsiębiorców, prowadzących firmy nie dłużej, niż 5 lat. – Liczę, że udział w tym projekcie pomoże mi w ukierunkowaniu celów biznesowych i zwróci uwagę na rzeczy, które mogą okazać się kluczowe, a których nie przewidziałem. Wymiana wiedzy i doświadczenia jest w tym wypadku kluczowa – mówi Marcin Kucia, jeden z młodych przedsiębiorców, który zgłosił się do Programu i chce otworzyć palarnię kawy.

Wśród kandydatów na podopiecznych Programu był też m.in. właściciel firmy zajmującej się pośrednictwem kredytowym; firmy zajmującej się projektowaniem i budowaniem światłowodów; startupu, który chce stworzyć aplikację dla miłośników wypraw rowerowych; firmy zajmującej się zarządzaniem projektami czy promowaniem zdrowego stylu życia. Mentorzy są już po pierwszym spotkaniu z kandydatami na podopiecznych.

- Poziom kandydatów i ich biznesowych pomysłów jest dość zróżnicowany. Jeden z pomysłów jest w zasadzie gotowy do wdrożenia, drugi jest bardzo dobry i trzeba go wdrożyć jak najszybciej. Wśród pozostałych są natomiast takie, które określiłbym jako dobry materiał źródłowy i punkt wyjścia do budowania czegoś wartościowego – ocenia Zygmunt Szulc.

Do końca tego tygodnia mentorzy mają zdecydować, którym z młodych przedsiębiorców będą w najbliższych miesiącach pomagać. – Wiedza i wsparcie, które mogą zaoferować z pewnością będą unikalne i bardzo praktyczne – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Pomysłodawcą Programu Mentoringu była Loża Opolska BCC. Jego obsługą organizacyjną zajęło się Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, wsparły go również Opolska Izba Gospodarcza i Izba Gospodarcza „Śląsk”. Program ma służyć transferowi wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces rynkowy do małych i średnich firm o dużym potencjale wzrostu. Program potrwa do listopada, a w jego ramach przewidziano co najmniej pięć indywidualnych spotkań mentorów i młodych przedsiębiorców. Planowane jest też zorganizowanie co najmniej dwóch warsztatów.