Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Mistrzowie biznesu podzielą się doświadczeniem

Przedsiębiorcy
14.04.2017

Sześciu znanych i cenionych szefów firm z Opolszczyzny zadeklarowało, że podzieli się swoją biznesową wiedzą w ramach pilotażowego Program Mentoringu Biznesowego w Woj. Opolskim. Trwa właśnie nabór tych, którzy z bogatego doświadczenia mentorów chcieliby skorzystać.

Roli mentorów podjęli się: Andrzej Balcerek, który przez ponad 20 lat pełnił funkcję dyrektora generalnego Górażdże Cement; Andrzej Drosik – dyrektor i członek zarządu Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA w Opolu; Joachim Siekiera – wieloletni prezes zarządu firmy Chespa w Krapkowicach, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej grupy Chespa; Lesław Adamczyk - były wieloletni dyrektor generalny i wiceprezes ATMOTERM S.A.; Zygmunt Szulc - współwłaściciel Zakładu Technologii Wysokoenergetycznych Explomet (Szulc, Gałka) oraz Radosław Gliński – dyrektor i prokurent firmy NESTRO w Starym Oleśnie.

- Bardzo się cieszymy, że udało się namówić do udziału w Programie grono tak znakomitych przedstawicieli świata biznesu. Dla tych, którzy trafią pod ich opiekę, może to być bezcenna lekcja zarządzania – podkreśla Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, które zajęło się obsługą organizacyjną Programu.

Program Mentoringu wsparły też Opolska Izba Gospodarcza i Izba Gospodarcza „Śląsk”, a jego pomysłodawcą była Loża Opolska BCC. – Widzimy bardzo duży potencjał w młodych przedsiębiorcach, na rzecz których podejmowaliśmy wiele inicjatyw – mówi dyrektor Loży Opolskiej BCC Marek Wołyński. - A że w ostatnich 25-30 latach stabilną pozycję na arenie nie tylko krajowej, ale też międzynarodowej, zbudowało sobie wiele opolskich firm, to uznaliśmy, że ich założyciele, dyrektorzy czy prezesi mogliby wnieść wiele dobrego w rozwój przedsiębiorstw, które dopiero dążą do podboju rynku. Stąd pomysł Programu - dodaje.

To pierwsza, pilotażowa jego edycja. Jak zapisano w regulaminie - polegać ma on na transferze wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces rynkowy do małych i średnich firm o dużym potencjale wzrostu. - To bardzo ciekawa inicjatywa, bo roli mentorów podjęły się osoby z dużym biznesowym doświadczeniem, które przez lata zarządzały dobrze funkcjonującymi firmami i odnosiły sukcesy. W dodatku wciąż są czynne zawodowo i mają świeży ogląd sytuacji, w jakiej obecnie prowadzi się biznes – mówi Andrzej Balcerek, jeden z mentorów. – A skorzystać na udziale w tym projekcie bez wątpienia mogą ci, którzy zadają sobie dziś pytanie: jaki biznes i jak prowadzić, tak by był on perspektywiczny i trwały, oraz jak zsynchronizować realizację celów zawodowych z celami osobistymi.

Właśnie trwa nabór dla młodych przedsiębiorców, którzy chcieliby skorzystać z doradztwa bardziej doświadczonych biznesmenów. – Warto czerpać z najlepszych wzorców, dlatego zachęcam do udziału w tym programie. Wiedza i wsparcie, które mogą zaoferować nasi mentorzy z pewnością będą unikalne i bardzo praktyczne – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Do projektu mogą zgłaszać się osoby, które mają najwyżej 35 lat i zarządzają firmą zarejestrowaną na terenie woj. opolskiego działającą nie dłużej niż 5 lat. Zgłoszenia można przesyłać do 25 kwietnia na adres: a.tkocz@ocrg.opolskie.pl za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (zakładka „Projekty” i dalej „Mentoring Biznesowy w Województwie Opolskim”). Link do informacji o projekcie można znaleźć tu: http://adminocrg.opolskie.pl/pl/projekty/mentoring-biznesowy-w-wojewodztwie-opolskim-20.html

Na maj zaplanowano spotkanie mentorów i osób, które zechcą być ich „podopiecznymi”, czyli mentee. – Firmy, które zechcą skorzystać z biznesowego doradztwa, zaprezentują się na tym spotkaniu mentorom. A Ci następnie wskażą, z którymi z młodych przedsiębiorców będą w najbliższych miesiącach pracować – wyjaśnia pełnomocnik dyrektora OCRG ds. przedsiębiorczości i innowacji Arkadiusz Tkocz.

W ramach Programu, który potrwa do listopada br., przewidziano co najmniej pięć indywidualnych spotkań mentorów i przedsiębiorców z krótszym stażem, które – jak zapisano w regulaminie – mają służyć „nawiązaniu niepowtarzalnych i inspirujących relacji”. Planowane jest też zorganizowanie co najmniej dwóch warsztatów, których tematykę po pierwszych tygodniach Programu zasugerują mentorzy, a które mają posłużyć podniesieniu kompetencji uczestników Programu.