Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Miliony złotych trafiły na konta firm

Informacja
11.07.2018

Ponad 80 mln zł przelano w tym roku na konta firm z woj. opolskiego w ramach rozliczenia realizowanych przez nie projektów z unijnym dofinansowaniem. Podpisano też umowy na kolejne 38,8 mln zł dotacji i udzielono 223 unijnych pożyczek na kwotę prawie 53,7 mln zł.

- A to znaczy, że do opolskiej gospodarki trafiają i wciąż będą w najbliższych miesiącach trafiać dziesiątki milionów złotych, które przyczyniają się do rozwoju firm. To oznacza ich lepszą kondycję, a dla ich pracowników, mieszkańców naszego regionu, stabilną, dobrą pracę – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Przekazane firmom w postaci dotacji i pożyczek pieniądze pochodzą z unijnej puli województwa opolskiego, czyli z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. W sumie w latach 2014-2020 na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu władze samorządowe woj. opolskiego przeznaczyły ogółem ponad 160 mln euro. Jest ono udzielane w różnej postaci, m.in. pożyczek, dotacji, wsparcia na szkolenia czy doradztwo, wsparcia na usługi specjalistyczne, ale też w postaci różnego rodzaju pomocy dla firm zainteresowanych eksportem, spotkań, warsztatów, wyjazdów na targi branżowe czy giełdy kooperacyjne.

Jeśli chodzi o dotacje, w pierwszym półroczu tego roku Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oceniło i rozstrzygnęło dwa nabory ogłoszone pod koniec roku ubiegłego. – Rozstrzygnięty został nabór na infrastrukturę usług społecznych, czyli tworzenie czy doposażanie żłobków oraz nabór na inwestycje dla podmiotów ekonomii społecznej, czyli fundacji, stowarzyszeń czy spółdzielni. Zarząd województwa opolskiego przyznał w tych dwóch naborach w sumie prawie 7,4 mln zł dotacji – podaje dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

- To nie są tylko suche liczby i kwoty. Dzięki nim w naszym regionie powstanie 269 miejsc opieki w żłobkach czy klubach malucha, dzięki którym rodzice dzieci będą mogli łatwiej godzić życie zawodowe i prywatne. W placówkach tych powstanie też ponad trzydzieści nowych miejsc pracy – wylicza marszałek Andrzej Buła.

Od stycznia do czerwca br. OCRG ogłosiło też dwa nowe nabory: na wsparcie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych oraz na wsparcie współpracy gospodarczej i promocji, czyli np. udziału w targach zagranicznych. - Przedsiębiorcy złożyli w nich w sumie 158 wniosków o dofinansowanie. Starają się o ponad 41 mln zł dofinansowania – informuje Roland Wrzeciono.

W OCRG podpisano też w tym roku 27 kolejnych umów na dofinansowanie kwotą ponad 38,8 mln zł projektów firm, które w rozstrzyganych wcześniej naborach dostały unijne wsparcie. - W sumie od 2014 roku do chwili obecnej podpisanych zostało już 206 umów dotyczących przyznania unijnego wsparcia dla firm na niebagatelną kwotę ponad 556,3 mln zł – zaznacza marszałek Andrzej Buła.

W drugiej połowie tego roku ogłoszone zostaną jeszcze dwa nabory: na inwestycje dla podmiotów ekonomii społecznej (czyli fundacji czy spółdzielni), gdzie wsparcie można będzie wykorzystać na zakup nowoczesnych maszyn i sprz­­­ętu do produkcji, które posłużą do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług oraz nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. Pula pieniędzy w tych obu naborach wyniesie 13 mln zł.

Od końca ubiegłego roku wybrani przez Bank Gospodarstwa Krajowego pośrednicy finansowi udzielają również przedsiębiorcom z naszego regionu unijnych pożyczek finansowanych z RPO WO 2014-2020. Do końca czerwca udzielono 223 takie pożyczki (bez prowizji i opłat, czasem nawet oprocentowanych zerowo). Była to kwota prawie 53,7 mln zł.

Prócz tego w OCRG można też dostać dofinansowanie do szkoleń i doradztwa. W zależności od wielkości firmy może ono wynieść od 12 do 48 tys. zł. Projekt, z którego można dostać te pieniądze, ruszył na początku tego roku. Do chwili obecnej podpisano w jego ramach 154 umowy na dofinansowanie na łączną kwotę ponad 584 tys. zł. Do 30 czerwca rozliczono 80 takich szkoleń i zrefundowano je firmom wypłacając prawie 336 tys. zł.

W ramach OCRG działa też Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE), które zajmuje się obsługą firm już funkcjonujących w regionie, jak i tych, które szukają w nim dla siebie dobrej lokalizacji. Od stycznia do czerwca COIE obsługiwało 67 inwestorów zainteresowanych ulokowaniem się w naszym regionie (w całym ub. roku było ich w sumie 130). „Tak” Opolszczyźnie w tym roku powiedziała do chwili obecnej belgijska firma Umicore, która zdecydowała się zbudować w Nysie swój zakład. Zapowiedziała, że utworzy w nim minimum 400 miejsc pracy, a produkować będzie materiały katodowe do nowej generacji baterii litowo-jonowych. Inwestycja Umicore w Nysie ma być warta 660 mln euro. - W tym roku czekamy jeszcze na ostateczną decyzję o inwestycji ośmiu firm zainteresowanych województwem opolskim – mówi Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika COIE.

Codzienna działalność OCRG to także tzw. obsługa poinwestycyjna, czyli oferta dla firm, które już funkcjonują w regionie. Są to np. warsztaty, szkolenia, spotkania, inicjatywy takie jak raport płacowy czy grupowe zakupy, które dają firmom realne zyski w postaci oszczędności na energii elektrycznej. OCRG organizuje też dla przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, przedstawicieli instytucji szkoleniowych czy naukowo-badawczych wyjazdy na targi, misje gospodarcze czy giełdy kooperacyjne. - W tym roku w różnych naszych inicjatywach uczestniczyło już ponad tysiąc osób – podaje Roland Wrzeciono.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) to jednostka Samorządu Województwa Opolskiego. Działa od maja 2007 r. Jej główne zadania to pobudzanie aktywności gospodarczej, tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu czy pozyskiwanie i obsługa inwestorów. OCRG przeprowadza też nabory na unijne dofinansowanie dla firm w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego. W latach 2007-2017 OCRG przekazało firmom z regionu prawie 1,1 mld zł, głównie dotacji.