Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Marnotrawstwa trzeba eliminować

Warsztaty
15.11.2018

Nawet 90 proc. czynności wykonywanych w firmie może być marnotrawstwem – wynika z badań. – Nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkie. Ale mając świadomość, że są, łatwiej je ograniczać i usprawniać procesy produkcyjne czy administracyjne – twierdzą specjaliści.

To jeden z wniosków, który pojawił się na pierwszym spotkaniu w ramach kolejnego już cyklu spotkań „Be Lean”, organizowanego dla opolskich przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu zainteresowanych wprowadzaniem lean w firmach przez Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działające przy OCRG. - Poprzedni cykl i spotkania poświęcone lean cieszyły się dużą popularnością, więc postanowiliśmy zorganizować kolejny. O tym, że był to dobry pomysł świadczy wysoka frekwencja – mówi Magdalena Możdżeń, p.o. kierownica Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Dodaje, że obecny cykl potrwa do połowy przyszłego roku, a organizowane w ramach niego warsztaty odbywać się będą średnio raz z miesiącu.

Tym razem do współpracy i prowadzenia warsztatów zaproszony został Kaizen Institute Poland, który powstał w 2004 r. i jest częścią międzynarodowej organizacji Kaizen Institute Consulting Group, Ltd. To globalna organizacja konsultingowa aktywna we wszystkich sektorach. Zatrudnia ponad 750 profesjonalistów pracujących w 50 oddziałach na całym świecie. Tematem pierwszego spotkania, które odbyło się 15 listopada w Centrum Nauka Biznes Politechniki Opolskiej w Opolu, było „Daily Kaizen – codzienna optymalizacja działań”. Prowadzące zajęcia – Marta Kanus i Dominika Łączyńska – wyjaśniały m.in., że Kaizen to ciągłe doskonalenie i zmiana na lepsze. - Zmiana dokonywana przez każdego, wszędzie i  codziennie (everyone, everywhere, every day) – podkreśliła Dominika Łączyńska.

W dokonywaniu takiej zmiany w firmie niezwykle ważna jest rola lidera. - Jeśli lider nie zaangażuje wszystkich w proces wprowadzania i utrwalania zmian, to nie będzie sukcesu – mówiła Marta Kanus.

By skutecznie realizować Kaizen najpierw trzeba zdefiniować cele i zaplanować, jakich obszarów dotyczyć będzie zmiana, jakie problemy ma ona rozwiązać i kto będzie się tym zajmował. Trzeba też przekazać to zespołowi i przekonać go do potrzeby wprowadzenia takich zmian, a następnie kaskadować zadania. Potem trzeba właśnie wdrażać daily Kaizen, czyli codzienne rutyny, tak by zrealizować cele; zmienić postawy zespołu, a przez to również kulturę pracy w grupie. Dla skutecznego przeprowadzenia takiego procesu ważne są też np. wsparcie szkoleniowe dla liderów i zespołów, zapewnienie im odpowiedniego oprzyrządowania do pracy i pomysł na to, jak utrzymać zmianę. Przydatne mogą być w tym przypadku m.in. systemy motywacyjne czy systemy audytu.

Ważne jest także, by usprawnić miejsce pracy i zoptymalizować zachodzące w nim procesy, bo właśnie tam jest najwięcej marnotrawstw. - Wprowadzanie Kaizen to proces, który się nie kończy. A jeśli wydaje się, że nie ma już nic do zmiany w przedsiębiorstwie, wszystko działa bez zarzutu, to… znaczy, że trzeba się martwić, bo jeszcze nie widać problemu, który za chwilę się ujawni – ostrzegały prowadzące.

Od blisko dwóch lat lean-kaizen w firmie wprowadza grupa Nestro-Netecs-Elektromatik ze Starego Olesna, projektująca i produkująca ekoinnowacyjne systemy odpylania i oddzielania substancji lekkich oraz gazów i powietrza dla przemysłu meblarskiego, drzewnego, metalowego oraz sortowni odpadów komunalnych.

 

– Zdecydowanie widzimy efekty tych działań. Dzięki zastosowaniu metody SMED skróciliśmy czasy przezbrojenia wyważarki do wirników o około 50 procent, a krawędziarek do  gięcia elementów o  ok.35 procent – relacjonuje Radosław Gliński, dyrektor zarządzający  grupy Nestro-Netecs-Elektromatik. – Stosując lean-kaizen w wielu miejscach procesu produkcji i w biurach wprowadziliśmy proste rozwiązania, dzięki którym już nikt niczego się nie domyśla, tylko widzi i wie. Efekt jest taki, że zespół pracuje nie ciężko, ale mądrze i zdecydowanie mniej jest gaszenia bieżących pożarów, co zazwyczaj kosztuje najwięcej pieniędzy i energii. Jesteśmy dopiero na początku drogi lean-kaizen, jeszcze wiele przed  nami.

Czemu zdecydował się brać udział w spotkaniach z cyklu „BeLean” wraz z pracownikami Nestro i spółek należących do grupy? – Aby utrwalić to, czego dowiedzieliśmy się na studiach podyplomowych z lean. By pogłębić świadomość i być może dowiedzieć się czegoś dodatkowo – tłumaczy.

Spotkania w ramach cyklu „Be Lean” są bezpłatne. Kolejne odbędzie się jeszcze w tym roku. Kiedy – o tym będą informować pracownicy Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. – Na każde kolejne warsztaty tworzona jest nowa lista uczestników. Zaproszenie wysyłać będziemy w pierwszej kolejności do współpracujących z OCRG izb: Opolskiej Izby Gospodarczej, Izby Gospodarczej „Śląsk”, Loży Opolskiej BCC oraz Izby Rzemieślniczej oraz do członków Klubu 150 – zapowiada Marta Dudek z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera.

Przedsiębiorcy spoza tych instytucji również mogą zgłosić chęć otrzymania zaproszenia przez e-mail: invest@ocrg.opolskie.pl – Każdorazowo o zapisie na zajęcia decydować będzie kolejność zgłoszeń – informuje Marta Dudek.