Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Kolejny nabór na innowacje w OCRG

Nabór
08.11.2016
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

40 mln zł – to pula unijnego wsparcia, które w ogłoszonym właśnie przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) naborze będą mogły pozyskać firmy z regionu na realizację innowacji w przedsiębiorstwach. Wnioski o wsparcie będzie można składać od 1 do 8 grudnia.

To drugi już w tym roku i w unijnej perspektywie finansowej z lat 2014-2020 nabór na innowacje. W pierwszym wsparto aż 27 nowatorskich projektów firm. Wśród nich były takie, które dotyczyły m.in. opracowania innowacyjnych płytek betonowych; kompleksowej technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, ciepła czy chłodu albo badań dotyczących możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami oraz wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi. Rozdysponowano wówczas blisko 88 mln zł.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podczas podpisania pierwszych umów z przedsiębiorcami w ramach tego naboru we wrześniu mówił, że miał obawy, czy znajdą się chętni, by realizować niełatwe projekty innowacyjne. – Okazało się, że obawy były niepotrzebne. Bardzo się cieszę, że to, co położyliśmy na stole w postaci środków finansowych na dotacje, zostało przez naszych przedsiębiorców zagospodarowane – mówił wówczas Andrzej Buła.

W ogłoszonym właśnie przez OCRG drugim naborze na innowacje w puli jest 40 mln zł. O dofinansowanie w jego ramach mogą ubiegać się w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego.

Jak informuje dyrektor OCRG Roland Wrzeciono w ramach tego naboru firmy mogą dostać wsparcie na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego, które służyć będzie rozwojowi działalności innowacyjnej firm, a także na finansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych - w tym na etap prac demonstracyjnych, linii pilotażowych czy np. pierwszej produkcji.

W regulaminie naboru zastrzeżono, że składane przez firmy projekty nie mogą jednak dotyczyć tylko pierwszej produkcji. Każdy projekt pierwszej produkcji musi obejmować również etapy poprzedzające, czyli prace rozwojowe, fazę demonstracji czy i walidacji.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu w tym naborze to 70 proc. Minimalna kwota dofinansowania musi wynieść 500 tys. zł, a maksymalna nie więcej niż 10 mln zł. Planowany termin rozstrzygnięcia naboru to czerwiec 2017 roku. – Tak jak w przypadku wszystkich dotychczasowych naszych naborów będziemy się oczywiście starać, by i ten został rozstrzygnięty wcześniej, niż przewiduje harmonogram – zapewnił dyrektor OCRG.

W regulaminie konkursu zaznaczono, że realizowane w jego ramach mogą być jedynie projekty umożliwiające rozwój branż wskazanych jako inteligentne specjalizacje regionalne w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego. Warunkiem przyznania pomocy w zakresie realizacji projektów innowacyjnych i prowadzenia prac B+R będzie posiadanie przez firmy planów dotyczących prac B+R. Premiowane będą projekty ograniczające oddziaływanie na środowisko, w tym m.in. ograniczające emisję substancji szkodliwych do środowiska.

W regulaminie zapisano też, że koszty kwalifikowalne poniesione na tworzenie infrastruktury B+R w firmach (zakupy sprzętu i roboty budowlane) nie mogą przekraczać 50 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu, a koszty kwalifikowalne prac budowlanych nie mogą przekroczyć 30 proc. kosztów kwalifikowalnych tworzenia infrastruktury B+R.

W ramach tego naboru mogą być również wsparte innowacyjne projekty dużych firm, ale tylko gdy zapewnione zostanie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W regulaminie zastrzeżono też, że w przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane będą projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi firmami czy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami badawczymi.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro.