Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Kolejny nabór w OCRG dla przedsiębiorców

News
30.09.2016
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

O unijne wsparcie na wprowadzanie nowych produktów i usług mogą się starać mikro, małe i średnie firmy działające na obszarach przygranicznych w woj. opolskim. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski od 3 do 10 listopada.

Podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki właśnie ogłosiło nabór dla firm pn. „Nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych”. W puli na dofinansowanie tym razem jest 16 mln zł.

„To kolejny, czwarty już w tym roku nabór, dotyczący możliwości pozyskania unijnego wsparcia dla przedsiębiorców, który ogłosiło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Dotychczasowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Liczymy, że i tym razem będzie podobnie” – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Wsparcie w ramach tego naboru kierowane jest do mikro, małych i średnich firm z powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego. „Wynika to z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Po negocjacjach z Komisją Europejską zapisano w nim, że trzeba dążyć do rozwoju przedsiębiorczości na terenach słabiej rozwiniętych, gdzie m.in. wskaźnik przedsiębiorczości jest niższy, niż w pozostałych częściach naszego regionu. A tak właśnie jest na terenach przygranicznych, czyli w tych trzech uwzględnionych w naborze powiatach” – tłumaczy dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Przedsiębiorcy tym razem będą mogli starać się o dofinansowanie na: inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia czy sprzęt produkcyjny, który pomoże im wprowadzić na rynek nowe lub ulepszone produkty albo usługi; na inwestycje w rozwój swoich przedsiębiorstw, które pozwolą zwiększyć skalę ich działalności i poszerzyć zasięg oferty; jak również na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych czy organizacyjnych - zwłaszcza tych wypracowanych w ramach projektów realizowanych z dofinansowaniem na innowacje.

Czas na złożenie wniosków do OCRG przedsiębiorcy będą mieć między 3 a 10 listopada. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia naboru to kwiecień 2017. „Ale oczywiście będziemy starać się to przyspieszyć. Tak, jak stało się w przypadku oceny wniosków o dofinansowanie na innowacje - nabór ten zgodnie z zapisami regulaminu miał być rozstrzygnięty w listopadzie, a udało się wybrać projekty do dofinansowania już na początku sierpnia” – zaznacza Roland Wrzeciono.

Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu w ramach naboru na nowe produkty i usługi w MSP może wynieść 2 mln zł, a minimalna – 100 tys. zł. Wnioskodawca może złożyć w ramach konkursu tylko jeden wniosek, a okres realizacji jego projektu nie może być dłuższy niż dwa lata. Maksymalny procent dofinansowania w przypadku projektów objętych regionalną pomocą inwestycyjną dla mikro i małych firm może wynieść do 55 proc, a w przypadku firm średnich – 45 proc. Natomiast projekty objęte pomocą de minimis mogą dostać w ramach tego naboru do 70 proc. dofinansowania.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro.

W tym roku OCRG ogłosiło łącznie cztery nabory. Prócz tego na nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych ogłoszony i rozstrzygnięty już został nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. W puli było w nim 95 mln zł; dofinansowanie w jego ramach przyznano 27 firmom. Ogłoszono też i zakończono nabór na infrastrukturę usług społecznych. W puli było 75 mln zł; przedsiębiorcy złożyli w jego ramach 46 wniosków – trwa ich ocena. Kolejnym był konkurs na wsparcie technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach, gdzie w puli było 17,4 mln zł. O wsparcie w jego ramach zawnioskowało 127 firm. Ocena złożonych wniosków właśnie się rozpoczęła.