Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Kolejne 55 mln zł na unijne pożyczki ma Fundacja Rozwoju Śląska

Informacja
12.10.2017
Obraz moerschy z Pixabay
Obraz moerschy z Pixabay

Kolejne 55 mln zł na unijne pożyczki dla mikro, małych i średnich firm działających na terenie woj. opolskiego ma Fundacja Rozwoju Śląska. Będzie je przyznawać samodzielnie lub w konsorcjum z Centrum Rozwoju Biznesu. Firmy już mogą składać wnioski o przyznanie finansowania.

Chodzi o pożyczki, na które pieniądze zostały zarezerwowane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. W sumie na ten cel przeznaczonych zostało w woj. opolskim ponad 336 mln zł. W ostatnich dniach września Bank Gospodarstwa Krajowego, któremu województwo opolskie przekazało tę pulę pieniędzy, podpisał pierwsze umowy z pierwszymi pięcioma instytucjami. I to one właśnie będą unijnych pożyczek udzielać. Jest wśród nich także Fundacja Rozwoju Śląska (FRŚ).

Na podstawie dwóch podpisanych z BGK umów Fundacja będzie udzielać pożyczek samodzielnie lub w konsorcjum z Centrum Rozwoju Biznesu. W już uruchomionej ofercie ma pożyczki małe – do 150 tys. zł, a także pożyczki duże – do 1,2 mln zł. - Jeden przedsiębiorca może wystąpić o maksymalnie dwie pożyczki – wyjaśnia Sebastian Dzumla z działu pożyczek Fundacji.

Pieniądze na pożyczki udzielane m.in. przez FRŚ zarezerwowane zostały w poddziałaniu 2.1.1 Nowe produkty i usługi. Przedsiębiorcy będą je mogli przeznaczyć np. na inwestycje dotyczące m. in.:  wdrażania innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych, inwestycje w nowoczesne maszyny, urządzenia oraz infrastrukturę pozwalające wprowadzać na rynek nowe, ulepszone produkty lub usługi, zwiększyć zakres działalności, a także na inwestycje wspierające działalność badawczo-rozwojową.

Oprocentowanie oferowanych przez FRŚ pożyczek wynosić może nawet 0 proc. (w przypadku firm, które zdecydują się po nie sięgnąć w ramach pomocy de minimis) lub od 2,43 do 8,33 proc. na warunkach rynkowych. Zabezpieczeniem ich spłaty w FRŚ może być weksel własny in blanco oraz co najmniej jedno z dodatkowych form zabezpieczenia: poręczenie wekslowe osób fizycznych lub prawnych, przewłaszczenie na zabezpieczenie środków trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej albo inne prawnie dopuszczalne.

Wnioski dla firm zainteresowanych takim wsparciem finansowym dostępne są na stronie internetowej: http://fundacja.opole.pl w zakładce „Pożyczka na nowe produkty i usługi”. Można je składać w siedzibie Fundacji w Opolu na ul. Słowackiego 10, tel.: +48 77 454 26 21. - Maksymalny okres na rozpatrzenie wniosku to 30 dni – informuje Sebastian Dzumla.

Dla zainteresowanych szczegółową ofertą FRŚ w tym zakresie poniżej załączamy regulamin udzielania pożyczek oraz karty produktów. Wszelkie dodatkowe informacje dostępne są pod linkiem: http://fundacja.opole.pl/645/pozyczka-na-nowe-produkty-i-uslugi.html

Standardowy okres spłaty małych pożyczek inwestycyjnych dofinansowanych z puli RPO WO na lata 2014-2020 to 5 lat, a dużych –  do 7 lat. Czym pożyczki te będą się różnić od tych udzielanych przez komercyjne banki? M.in. tym, że są dedykowane tylko dla przedsiębiorców realizujących inwestycje na terenie woj. opolskiego, ale również niskimi kosztami i długą karencją w spłacie kapitału oraz brakiem opłat i prowizji związanych z ich udostępnieniem i obsługą. Ich oprocentowanie może być ustalane na warunkach rynkowych, ale także na warunkach korzystniejszych, niż rynkowe, zgodnie z zasadami udzielania pomocy de minimis. Priorytetowo będą traktowane firmy działające w obszarze inteligentnych specjalizacji regionalnych (technologie chemiczne, technologie budownictwa i drewna, przemysł maszynowy i metalowy, technologie przemysłu energetycznego, w tym te związane z odnawialnymi źródłami energii oraz poprawą efektywności energetycznej oraz technologie rolno-spożywcze oraz procesy i produkty ochrony zdrowia i środowiska). Na preferencje mogą natomiast liczyć przedsiębiorstwa ekologiczne albo przedsiębiorstwa realizujące inwestycje ekologiczne. O jakich preferencjach mowa? Np. o wydłużeniu okresu karencji lub spłaty pożyczki.

Fundacja Rozwoju Śląska to instytucja, która udziela też pożyczek finansowanych z pieniędzy dostępnych w poprzedniej unijnej puli dla woj. opolskiego z lat 2007-2013. Dotychczas udzieliła ich 1085 na łączną kwotę ponad 195 mln zł.

Pozostali pośrednicy finansowi, którzy udzielać będą w woj. opolskim podobnych pożyczek to:

- Agencja Leasingu i Finansów (8 mln zł)

- Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (10 mln zł)

- konsorcjum ECDF S.A. i MEGA SONIC S.A. (14 mln zł)