Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Jubileuszowe XXV Spotkanie Biznesu w Ostrawie

Wydarzenie
06.06.2019

Współpraca gospodarcza oraz handlowa między Czechami i Polską czy współpraca regionów przygranicznych związana wdrożeniem systemu zarządzania jakością powietrza - to m.in. tematy, o których dyskutowali uczestnicy XXV Spotkania Biznesu.

Spotkanie Biznesu w Ostrawie to cykliczne wydarzenie organizowane przez Czesko - Polską Izbę Handlową dla firm i instytucji otoczenia biznesu z Czech, Polski i Słowacji. Od kilku lat współorganizują je podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole działający przy OCRG.

- Polsko-czeskie relacje biznesowe nie tylko warto podtrzymywać poprzez takie spotkania, ale też jeszcze bardziej je rozszerzać – podkreśla Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. – Biznes nie zna granic, rozwija się nie tylko ponad regionami, krajami, ale też między kontynentami. A tu, w Czechach, czujemy się jak u siebie. Najlepszym tego dowodem są nie tylko twarde ekonomiczne dane przytaczane podczas tegorocznego Spotkania Biznesu ale też fakt, iż przedsiębiorcy w województwa opolskiego, a także z kraju morawsko-śląskiego czy ołomunieckiego ciągle szukają biznesowych kontaktów i wsparcia w ich budowaniu ze strony samorządu województwa czy takich instytucji jak Opolskie Centrum Rozwoju Województwa.

Prezes Czesko-Polskiej Izby Handlowej Jiri Cienciala podał, że Polska jest trzecim partnerem handlowych dla Czech. Najintensywniejsza wymiana handlowa między obydwoma krajami dotyczy sektora maszynowego oraz części samochodowych. – Z roku na rok polsko-czeska współpraca gospodarcze się rozwija. Cieszy, że Czesko-Polska Izba Handlowa wniosła w to swój wkład – powiedział Jiri Cienciala.

Prezes Czesko-Polskiej Izby Handlowej dodał też, że są liczne problemy, które strona polska, czeska i słowacka powinny wspólnie rozwiązywać w kolejnych latach. – Chodzi między innymi o zmiany klimatyczne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, oszczędzanie energii, kwestie transportowe czy sprawy dotyczące polityki migracyjnej – wyliczał.

Podczas zorganizowanego 6 czerwca 2019 r. w Ostrawie Spotkania Biznesu jego uczestnicy rozmawiali też np. o zmianach kursów walutowych i ich wpływie na czesko-polską współpracę biznesową; połączeniach transportowych regionów przygranicznych czy szybkich liniach kolejowych oraz połączeniach między Czechami i Polską.

Spotkanie, jak co roku, rozpoczęło się od konferencji w ostrawskim ratuszu, a potem przeniosło do ogrodów Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie. W wydarzeniu wzięło udział ponad dwudziestu opolskich przedsiębiorców.

- Jest wiele bardzo dobrych przykładów obrazujących współpracę pomiędzy polskimi i czeskimi przedsiębiorcami – zapewnia Mieczysław Kliś, członek Czesko-Polskiej Izby Handlowej i przedsiębiorca za Strzelec Opolskich. – Warto pamiętać, że nasza izba umożliwia i ułatwia nawiązywanie relacji i znajdowanie partnerów po obu stronach granicy. Obecnie działa to przede wszystkim na zasadzie bezpośrednich kontaktów firm z izbą. Ale planujemy też utworzyć na stronie izby miejsce, w którym przedsiębiorcy mogliby albo pozostawiać swoją ofertę, albo wpisywać kogo po drugiej stronie granicy szukają.