Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Jubileusz 100-lecia i otwarcie zakładu firmy Mubea

Wydarzenie
01.10.2016

100-lecie istnienia i otwarcie zakładu w Zimnej Wódce w gm. Ujazd fetowała 30 września firma Mubea. Przedsiębiorstwo to obecnie zatrudnia 210 osób. Do końca roku planuje zatrudniać 240, a do końca kolejnego - 350 osób. Docelowo w firmie tej pracować może nawet tysiąc osób!

Otwarcie zakładu, połączone z jubileuszem niemieckiej firmy Mubea, odbyło się w jednej z gotowych już hal produkcyjnych tego przedsiębiorstwa. Było tradycyjne przecięcie wstęgi, błogosławieństwo i olbrzymi tort urodzinowy. Wśród kilkuset gości uroczystości byli przedstawiciele władz samorządowych – gminy, powiatu i województwa oraz wielu pracowników firmy.

Przewodniczący zarządu spółki Mubea Andreas Rinsdorf mówił w trakcie swojego wystąpienia o dynamicznym rozwoju jego firmy. Podał, że w ostatnich 25 latach powstało 25 nowych lokalizacji Mubei. Wspominał również, że bardzo dynamicznie przeprowadzono także inwestycję w woj. Opolskim. Pod koniec października 2014 miała miejsce pierwsza wizyta przedstawicieli firmy w Ujeździe; w połowie października 2015 roku rozpoczęła się budowa hal firmy, a pierwsza z nich była gotowa już w marcu 2016.

Reprezentujący opolski urząd marszałkowski Adam Kowalczyk z departamentu infrastruktury i gospodarki przekazał gratulacje i życzenia sukcesów firmie od marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły. Zaznaczył, że firma z pewnością będzie zadowolona, iż na miejsce lokalizacji swojego kolejnego zakładu wybrała woj. opolskie, bo żyją tu pracowici, odpowiedzialni i otwarci ludzie.

Starosta strzelecki Józef Swaczyna dodał, że stuletni człowiek to już staruszek. - Ale biorąc pod uwagę stuletnie dzieje firmy można powiedzieć, że jest ona jak mężczyzna w sile wieku. A na przykładzie Mubei - patrząc na plany inwestycyjne firmy - można stwierdzić, że po setce życie zaczyna się na nowo – zaznaczył. Starosta poinformował też, że podczas niedawnej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Strzelcach Opolskich opowiadał mu m.in. o firmie Mubea.

Burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch opowiadał z kolei, że kiedy prowadzone były pierwsze rozmowy ws. inwestycji Mubei, jej przeprowadzenie „wydawało się wręcz niemożliwe”. - A jednak zdarzył się cud. To, co sobie założyliście, udało się zrobić – mówił i życzył zarządowi firmy „udanego biznesu”, a pracownikom - dobrych warunków pracy i godnej płacy. - Do zobaczenia na obchodach 200-lecia firmy – zażartował i dopowiedział, że firm w strefie w gm. Ujazd będzie w kolejnym roku przybywać.

Jerzy Łoik, wiceprezes zarządu KSSE, na obszarze której zainwestowała Mubea, podkreślał że inwestycja taka jak ta uzmysławia jak szybko mija czas. - Półtora roku temu rozpoczęliśmy negocjacje z zarządem Mubea na temat lokalizacji ich inwestycji w Ujeździe, a dziś jesteśmy na otwarciu nowej fabryki – mówił. W późniejszych rozmowach z dziennikarzami zapewniał, że zainteresowanie terenami w Ujeździe jest duże i będzie na nich przybywać fabryk. Szczegółów nie chciał jednak zdradzać ze względu na tajemnice negocjacji.

Danuta Wesołowska, dyrektor ds. handlowych w firmie Mubea Polska podała, że obecnie firma zatrudnia 210 osób, a do końca roku chce zwiększyć zatrudnienie do 240. Ciągle więc poszukuje pracowników. - Zwłaszcza, że z końcem tego roku chcemy uruchomić trzeci wydział produkcji wałów rurowych. W tej chwili funkcjonują dwa i pracują pełną parą w hali numer jeden. Natomiast z chwilą, kiedy będziemy uruchamiali wydział numer trzy, to uruchomimy również dla celów produkcji halę numer dwa, czyli tę w której odbywa się nasza jubileuszowa impreza - relacjonowała.

Dodała, że w Ujeździe powstanie też dział wytwórczy maszyn i urządzeń dla Mubea. - To zapowiadaliśmy od samego początku. Więc taki wydział również powstanie. I planowany jest piąty, kolejny. Także te hale będą się stopniowo wypełniały. Wypełnią się one maszynami i urządzeniami bardzo szybko, myślę że w roku następnym, i będziemy myśleć o budowie kolejnych czterech hal, bo taki jest plan. Tych hal ma być łącznie sześć - dopowiedziała.

Zaznaczyła przy tym, że do końca przyszłego roku zatrudnienie w Mubei w Ujeździe ma wynieść 350 osób. A jeśli wszystkie plany zostaną zrealizowane to może ono sięgnąć poziomu 1000 osób w roku 2020. Wesołowska podała także, że zgodnie z planami koszt inwestycji firmy zamknął się w kwocie 49 mln euro.

Dyrektor ds. handlowych tłumaczyła, że w opolska lokalizacja jej firmy zajmuje się obróbką i przygotowaniem do montażu tzw. opasek zaciskowych uszczelniających przewody hydrauliczne i klimatyzacyjne, które później przekazywane są odbiorcy – albo wewnętrznemu, czyli innemu zakładowi Mubea; albo odbiorcy ostatecznemu. - Takich opasek zaciskowych na przewodach hydraulicznych w każdym samochodzie jest kilkadziesiąt - dodała.

Drugi segment produkcji w Mubei w Ujeździe dotyczy wytwarzania sprężyn talerzowych do automatycznych skrzyń biegów. - Tu Mubea jest absolutnym światowym liderem (…). 80 proc. światowej ich produkcji należy do Mubei – podała Wesołowska tłumacząc, że w woj. opolskim odbywa się hartowanie, uszlachetnianie i nadawanie odpowiednich właściwości stali, z której sprężyny są wykonane, jak również kontrola jakości. - Docelowo całe te procesy - od początku, od wycięcia z blachy odpowiedniej sprężyny - będą się odbywały tu, w zakładzie w Zimnej Wódce - poinformowała

Mubea to jeden z ostatnich i największych inwestorów branży motoryzacyjnej, który wybrał województwo opolskie. W swoich fabrykach w Europie i na innych kontynentach ta niemiecka firma produkuje, m. in. podwozia, układy napędowe, elementy karoserii czy sprężyny stosowane w układach konstrukcyjnych pojazdów.

Budowę dwóch hal produkcyjnych o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych każda w Ujeździe, a dokładnie w Zimnej Wódce, na terenie objętym Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Mubea rozpoczęła w 2015 r.

Przewodniczący zarządu spółki Mubea Andreas Rinsdorf mówił na ubiegłorocznym rozpoczęciu budowy fabryki firmy w Ujeździe, że nim zapadła decyzja o lokalizacji fabryki w Ujeździe, firma brała pod uwagę lokalizację tej inwestycji także na Węgrzech oraz w Czechach, jak również w województwach lubuskim i podkarpackim. Wybór padł na Opolszczyznę, m.in. ze względu na bliskość autostrady A4 oraz działającego już zakładu Mubea w Czechach, ale też z uwagi na - jak mówił wówczas Andreas Rinsdorf - „przyjazny klimat wobec inwestora w samorządach i instytucjach, które obsługiwały firmę”. Znaczenie miało także to, że w regionie opolskim mieszka duża grupa osób posługujących się językiem niemieckim.

Jak podała Ewa Dudik, główny specjalista z opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), przedstawiciele Mubei oglądali w procesie przedinwestycyjnym sześć lokalizacji w woj. opolskim oraz trzy centra kształcenia ustawicznego: w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich. Chcieli się w ten sposób zorientować, jak szkoleni są w regionie ich potencjalni pracownicy. Dzięki temu inwestor dokładnie prześwietlił więc region i uznał jego atuty.