Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Jak odnieść sukces na rynku niemieckim?

Informacja
16.02.2018

O tym 28 lutego rozmawiać będą w Opolu przedsiębiorcy zainteresowani ekspansją i poszukiwaniem partnerów na rynku naszego zachodniego sąsiada.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Nauka Biznes Politechniki Opolskiej w Opolu w ramach zawiązanej pod koniec ub. roku Unii Eksporterów, nieformalnej grupy przedstawicieli opolskich firm różnych branż zajmujących się eksportem. – Spośród zagranicznych rynków niemiecki to ten, z którym nasi przedsiębiorcy mają najwięcej biznesowych relacji. Nic więc dziwnego, że w pierwszej kolejności w ramach Unii Eksporterów chcą go omówić i podzielić się zapewne niemałymi doświadczeniami. Dla części uczestników spotkania, którzy z Niemcami relacji gospodarczych jeszcze nie mieli, będą to z pewnością doświadczenia bardzo cenne - mówi Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które jest organizatorem wydarzenia. Partnerami spotkania będą natomiast BVMW - Niemiecka Federacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz firma Dreberis.

W programie m.in. analiza SWOT niemieckiego rynku z polskiej perspektywy; podpowiedzi, jak zweryfikować sytuację finansową potencjalnego partnera niemieckiego; na co zwrócić uwagę podpisując z nim umowę oraz informacja o dyscyplinie płatniczej w Niemczech. Będzie też wystąpienie poświęcone temu, „Jak polskie firmy innowacyjne mogą zostać częścią innowacyjnego systemu niemieckiego?” oraz temat dotyczący tego, jak polskie firmy mogą wykorzystać niemieckie organizacje, aby rozpocząć i prowadzić działalność w Niemczech.

- Przedstawione zostaną też główne organizacje gospodarcze w Niemczech, będzie można poznać wspólne projekty badań międzynarodowych oraz wsparcie polskich firm w tworzeniu współpracy z klastrami niemieckimi, uniwersytetami i instytucjami branżowymi – mówi dr Iwona Święch-Olender, kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE). -Zainteresowani będą też mogli przeprowadzić indywidualne rozmowy konsultingowe z firmą Dreberis i porozmawiać o aranżowaniu spotkań polskich firm z kontrahentami z Niemiec.

Zainteresowani udziałem w spotkaniu mogą zapisać się na nie wysyłając mail na adres invest@ocrg.olpolskie.pl do 21 lutego do godz. 12.00.

Warto dodać, że działające w OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera na bieżąco wspiera firmy, które chcą wyjść ze swoją ofertą na rynki zagraniczne. - Możemy na przykład wyszukać i wygenerować dla firmy z naszego regionu bazę jej potencjalnych kooperantów we wskazanym przez tę firmę kraju. Mamy dostęp do bazy Kompass, w której gromadzone są takie dane. Ta pomoc jest oczywiście bezpłatna – wyjaśnia zastępca kierownika COIE Magdalena Możdżeń.

W tym roku OCRG planuje też ogłosić nabór dla firm, które chcą zdobyć nowe rynki zbytu – także zagraniczne. W puli będzie prawie 10,5 mln zł. Będzie można w nim dostać dotacje na wsparcie współpracy gospodarczej w kraju i za granicą, w tym na udział w targach krajowych lub zagranicznych. – Nasze firmy dynamicznie się rozwijają i chcą szukać klientów oraz partnerów za granicą. Ten nabór ma im pomóc osiągnąć taki cel – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Podpis pod foto: Unia Eksporterów powstała w ub. roku z inicjatywy opolskich firm zainteresowanych poszukiwaniem rynków zbytu i klientów poza granicami kraju.