Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Innowacje chronią przed promieniowaniem

Przedsiębiorcy
28.08.2017

Opolska spółka Complex opracowuje metodę wytwarzania betonu natryskowego, który będzie stanowił osłonę przed promieniowaniem jonizującym w górnictwie i budownictwie. Takiego produktu nie ma jeszcze na świecie.


Cały projekt, w ramach którego Complex rozbuduje swój dział B+R i przeprowadzi niezbędne prace badawcze nad nowym produktem jest warty ponad 1,9 mln zł. Ponad 982 tys. zł to wysokość dofinansowania jakie spółka otrzymała od Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w ramach Działania 1.1 Innowacje w przedsiębiorstwach. Projekt realizowany będzie do końca września 2018 r.

Celem projektu badawczo-rozwojowego realizowanego przez spółkę Complex jest opracowanie metody wytwarzania betonów natryskowych i prefabrykatów, które będą mogły być stosowane jako osłony przed promieniowaniem jonizującym w górnictwie i budownictwie.

- Takiego produktu nie ma jeszcze na rynku światowym, co niesie ze sobą szansę na osiągnięcie kolejnego celu, jakim jest stworzenie szerokich możliwości rynkowych. Za tym z kolei idzie maksymalne wykorzystanie potencjału funkcjonującego działu badawczo-rozwojowego oraz dostosowanie oferty przedsiębiorstwa do wymagań i zapotrzebowania rynkowego – tłumaczy Tomasz Mieloch, prezes spółki Complex.

Dofinansowanie projektu pozwoli na opracowanie innowacyjnej suchej mieszanki betonowej oraz systemu prefabrykatów stosowanych jako osłony przed promieniowaniem jonizującym. Produkty wyróżniać się będą nowatorskim podejściem oraz praktycznością rozwiązań.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu będzie uniwersalność rozwiązania. Stosowanie tradycyjnej technologii sprowadzało się nierzadko do licznych ograniczeń, takich jak wydłużony czas wykonania osłony czy dodatkowe koszty, które za pomocą nowego systemu opartego na specjalnych prefabrykatach betonowych mogą zostać skutecznie zniwelowane. Innowacyjny system może sprawdzić się we wszystkich rejonach świata, ponieważ wykorzystanie źródeł promieniowania jonizującego jest powszechne na całym globie. Prostota rozwiązania oraz modułowość systemu pozwala także na transportowanie go w najodleglejsze krańce świata.

- Dodatkowe korzyści jakie płyną z zastosowania nowego produktu przez projektantów oraz firmy budowlane to zmniejszenie emisji CO2 w sektorze produkcji materiałów budowlanych, a także eliminacja dotychczasowych płyt ołowianych czy barytowych. To zasługa samej technologii produkcji prefabrykatów, która nie wymaga dodatkowych nakładów energetycznych – mówi Patryk Weisser. - Kolejną korzyścią będzie poprawa gospodarki odpadami. Zakładamy, że gruz z prefabrykatów będzie mógł być wtórnie wykorzystywany i stanowić będzie mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami.

W projekcie opracowana zostanie także sucha mieszanka betonowa o właściwościach osłonowych przed radonem. Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw nowym regulacjom w górnictwie w zakresie ekspozycji osób właśnie na działanie radonu. Pokrycie górotworu opracowaną w ramach projektu mieszanką utworzy specjalną membranę, a to z kolei w prosty sposób będzie mogło przyczynić się do poprawy warunków bezpieczeństwa pracy.

Źródło: Newsletter Klubu 150