Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Ile zarabiają pracownicy produkcyjni w regionie?

Informacja
28.01.2019
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Na to pytanie odpowie kolejny raport płacowy, przygotowywany właśnie dla firm z województwa opolskiego. Przedsiębiorstwa z naszego regionu, które chcą wziąć w nim udział, mają jeszcze kilka dni na zgłoszenie!

Raport przygotowany zostanie już po raz czwarty z inicjatywy podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Zrealizuje go, tak jak w latach ubiegłych, ogólnopolska firma doradcza Korn Ferry, realizująca tego typu badania i analizy dla innych regionów Polski. Zgłoszenia chęci udziału w raporcie firmy z Opolszczyzny mogą jeszcze przez kilka dni przesyłać na adres: invest@ocrg.opolskie.pl lub agnieszka.bialkowska@kornferry.com.

- Zainteresowanie tym badaniem co roku wzrasta. Przed trzema laty wzięło w nim udział 21 firm z Opolszczyzny, dwa lata temu 28, a w roku ubiegłym 29 przedsiębiorstw – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG. – Liczymy, że w tym roku będzie podobne albo większe. Zwłaszcza, że sytuacja na rynku pracy, od jakiegoś czasu nazywanego rynkiem pracownika, wymaga od firm szczególnej uwagi.

Zdaniem ekspertów aby tegoroczny raport płacowy dla woj. opolskiego mógł powstać i aby był miarodajny, minimalna próba firm, konieczna do jego przygotowania, musi wynieść 25. Podobnie, jak w latach ubiegłych, Korn Ferry gwarantuje pełną poufność danych przedsiębiorstwom, które zdecydują się je przekazać. - Charakter prowadzonych przez nas analiz oraz rygorystyczne procedury dotyczące wielkości próby uniemożliwiają zidentyfikowanie danych pochodzących z konkretnych firm, uczestników badania – tłumaczy Agnieszka Białkowska z Korn Ferry. - Nazwa firmy biorącej udział w badaniu pojawią się jedynie na zbiorczej liście uczestników badania. W gotowym raporcie poszczególne wartości rynkowe wybranego składnika wynagrodzenia dla danej specjalizacji, zawodu, prezentowane są w tabelach zbiorczych. Dlatego nie ma możliwości identyfikacji indywidualnych danych firmy w raporcie – tłumaczy.

Każda firma, która zdecyduje się wziąć udział w raporcie, będzie zobowiązana do przekazania danych o wynagrodzeniach swoich pracowników. Musi to zrobić wypełniając specjalny, stworzony przez Korn Ferry plik excel oraz kwestionariusz on-line na temat polityk płacowych i świadczeń dodatkowych oferowanych przez przedsiębiorstwo. - Dodatkowym zabezpieczeniem poufności danych jest ograniczenie dostępności raportu jedynie dla firm uczestniczących w badaniu – zastrzega przedstawicielka firmy.

Raport kierowany jest głównie do firm produkcyjnych. Ma pokazać poziom płac w woj. opolskim na poszczególnych stanowiskach. Zawierać będzie informacje o różnych ich składnikach – nie tylko o wynagrodzeniu zasadniczym, ale też o premiach czy świadczeniach dodatkowych. Będzie też zawierał odniesienie do danych płacowych z innych regionów Polski.

Udział w raporcie i przekazanie danych potrzebnych do jego przygotowania nie oznacza dla uczestniczących w nim firm konieczności zakupu płatnej jego wersji. – Ale dla tych przedsiębiorstw, które chciałby ją mieć, przygotowaliśmy pakiet, który oprócz danych wynagrodzeniowych dla 15 specjalizacji zawierać będzie także gotową analizę porównawczą polityki płacowej firmy – wyjaśnia Agnieszka Białkowska. – Taki interaktywny raport umożliwi z pewnością m.in. wnikliwą analizę i porównanie płac pracowników do rynku zewnętrznego i do rodziny zawodów, występujących w całej grupie firm. Może też być podstawą analizy spójności wewnętrznej i rynkowej całej organizacji.

Dla wszystkich uczestników badania, także tych którzy nie zdecydują się na wykupienie płatnego pakietu, zorganizowane zostanie natomiast spotkanie podsumowujące badanie. - Przedstawimy na nim najważniejsze wyniki raportu w ujęciu regionalnym oraz porównamy jego wyniki do innych regionów – zapowiada Magdalena Możdżeń, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach OCRG.

Każdy uczestnik tego spotkania otrzyma też prezentację zawierającą dodatkowe informacje, np. na temat rotacji kadr w poszczególnych sektorach, planów podwyżkowych firm biorących udział w badaniu, sektorowego zróżnicowaniu wynagrodzeń, podwyżek awansowych, realizacji wypłat premii czy porównania premii w poszczególnych sektorach firm, które wezmą udział w badaniu.

- Dzięki raportowi płacowemu dla naszego regionu przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, ile zarabiają pracownicy na poszczególnych stanowiskach na Opolszczyźnie, a dzięki temu jakie powinno być wynagrodzenie, tak by było ono adekwatne do realiów rynkowych i zgodne z oczekiwaniami pracowników – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG. – Raport ma dać odpowiedź firmom z regionu, jak racjonalnie kreować politykę płacową przedsiębiorstwa, a jednocześnie ile płacić zatrudnionym, by nie odchodzili do konkurencji.