Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Huczne obchody Dnia Europy

Wydarzenie
09.05.2018

Blisko osiemset przedszkolaków, uczniów z kędzierzyńsko-kozielskich szkół i mieszkańców Kędzierzyna-Koźla świętowało 9 maja Dzień Europy. Był barwny korowód ulicami miasta, występ orkiestry dętej, a także warsztaty, pokazy oraz… małych i dużych rozmowy o tym, czym jest zjednoczona Europa.

 

Co to jest ta Unia Europejska i czy się przydaje? Co robi i czy w czymś pomaga? – o to zapytaliśmy małych uczestników święta. – No tak, przydaje się! – przekonywał Filip, lat siedem i pół. – Buduje drogi i różne inne rzeczy. Fajnie jest w niej być.

- Europa jest fajna, bo można w niej mówić w innych językach i uczyć się ich – mówiła z kolei 6-letnia Lila. - Unia Europejska jest po to, żeby zjednoczyć wszystkie kraje, i żeby wszyscy mogli być razem i wszystko razem robić – dodała Kalina, lat osiem i 5 miesięcy.

- Unia się przydaje, bo kiedy nie mamy czegoś w szkole, to pani mówi że Unia nam to kupi. I kupuje, dużo rzeczy już w szkole mamy z Unii – relacjonowała Natalia, lat 11. – Pomaga też chorym i biednym – uznała jej koleżanka, 10-letnia Liliana.

Ale nie obyło się też bez głosów krytycznych. – Unia pomaga i coś robi, ale mało robi – skwitowała 6-letnia Paulina.

Przede wszystkim jednak podczas obchodów Dnia Europy w Kędzierzynie – Koźlu dużo było zabawy, występów małych artystów oraz atrakcji przygotowanych przez organizatorów: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole działający przy podlegającym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki oraz miasto Kędzierzyn-Koźle. Partnerami wydarzenia były Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, MOSIR Kędzierzyn-Koźle i Szkoła Espero.

Zabawa zaczęła się rano korowodem z udziałem przedszkolaków i dzieci, który – prowadzony przez Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej – przeszedł z Placu Rady Europy do Domu Kultury „Koźle”. Przed Domem Kultury kędzierzyńska orkiestra odegrała hymn Unii Europejskiej i urządziła spektakularny pokaz musztry paradnej.

- Bardzo się cieszymy, że obchody Dnia Europy znów odbywają się w Kędzierzynie-Koźlu, bo w naszym mieście naprawdę wiele się dzieje. No a w dodatku wy podobno sporo wiecie o Unii Europejskiej – mówił zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla Wojciech Jagiełło.

A potem było m.in. wspólne odśpiewanie „Ody do radości”; tańce, także z szarfami w unijne gwiazdy; wspólne oglądanie bajek i filmów o UE oraz śpiewy; rozgrywki sportowe i zabawy rekreacyjne czy warsztaty przyrodniczo-plastyczne „Moja Europa”.

Dużą atrakcją był też Syriusz – maskotka Unii Europejskiej, którego nazwa pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy. Dzieciaki robiły sobie z nim zdjęcia i pasjami przybijały tradycyjne „piątki”.