Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Gospodarcze podsumowanie roku

Wydarzenie
13.12.2017
W ubiegłym roku uczestnicy gali OCRG uznali, że na tytuł inwestycji roku 2016 zasługuje IFA Powertrain w Ujeździe, a na tytuł reinwestycji budowa dwóch nowych hal firmy Famet.
W ubiegłym roku uczestnicy gali OCRG uznali, że na tytuł inwestycji roku 2016 zasługuje IFA Powertrain w Ujeździe, a na tytuł reinwestycji budowa dwóch nowych hal firmy Famet.

Wyróżnienia dla Inwestycji Roku 2017 i Przodowników Pracy 2017 wręczone zostaną w piątek na gali organizowanej przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Jednostka ta obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia.

OCRG już po raz trzeci organizuje Świąteczną Galę Podsumowującą dla firm. Jest to wydarzenie adresowane do firm, instytucji otoczenia biznesu, organizacji i instytucji gospodarczych. Tegoroczna odbędzie się w domEXPO. Nazwana została III Opolskim Plenum Przodowników Pracy, a jej hasło przewodnie to „W oparach absurdu, czyli 300% normy”. – Co roku staramy się urozmaicać nasze gale. Tym razem zabierzemy gości w barejowskie opary absurdu. Mamy nadzieję, że będzie to przede wszystkim okazja do integracji środowisk biznesowych z regionu w nieco swobodniejszej atmosferze, ale też do podsumowania naszej rocznej pracy i zaprezentowania oferty dla firm – tłumaczy dr Iwona Święch-Olender, kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera.

W programie gali m.in. Wielka Gra, recital zespołu Volare, który zagra przeboje sprzed lat czy loteria wizytówkowa, w której będzie można wygrać „rarytasy spod lady”, m.in. vouchery na przejażdżki polonezem czy fiatem 125, kubańskie pomarańcze lub kalendarze rodem z PRL na rok 2018. W trakcie gali odbędzie się również wybór Inwestycji Roku 2017 oraz Przodowników Pracy 2017, czyli przedstawicieli świata biznesu aktywnych nie tylko w zakresie działalności swojej firmy. Będzie też Dziennik Telewizyjny, w którym omówione zostaną wydarzenia gospodarcze 2017 roku oraz plany OCRG i samorządu województwa, któremu jednostka podlega, na przyszły rok.

- A tych jest naprawdę dużo. Chcemy w przyszłym roku ogłosić co najmniej trzy kolejne nabory dla firm, uruchomić kolejne transze pieniędzy na pożyczki, ale także ruszyć z programem, który da przedsiębiorcom możliwość pozyskania dofinansowania na szkolenia i doradztwo – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Chodzi o dofinansowanie na wsparcie szkoleniowe i doradcze dla mikro, małych i średnich firm i ich pracowników. Wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw na ten cel może wynieść do 12 tys. zł; dla małych firm - do 24 tys. zł, a w przypadku firm średnich - do 48 tys. zł. Po stronie przedsiębiorstw pozostanie pokrycie 20 proc. wartości usług doradczych czy szkoleniowych.

Gala nawiązywać też będzie do obchodzonego w 2017 roku przez OCRG 10-lecia działania tej jednostki. Jak wyliczono – w minionej dekadzie poprzez OCRG do firm z woj. opolskiego trafiła kwota 1,1 mld zł unijnego dofinansowania na realizację projektów, z czego ponad 712 mln zł stanowiły dotacje, a ponad 377 mln zł pożyczki. W tym samym czasie 64 firmy obsługiwane przez działające w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera zdecydowały się na inwestycje na Opolszczyźnie i zadeklarowały utworzenie około 9 tys. miejsc pracy.

- Mam nadzieję, że przez ostatnie 10 lat OCRG wrosło w krajobraz naszego regionu, wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i jest jednostką, do której firmy zgłaszają się z pomysłami, ale i problemami do rozwiązania – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Organizatorem piątkowej gali jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, a partnerami Bank Gospodarstwa Krajowego, Izba Gospodarcza „Śląsk”, Loża Opolska Business Centre Club oraz Opolska Izba Gospodarcza.