Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Firmy wciąż mają pomysły na innowacje

Nabór
11.07.2017
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

37 wniosków o unijne wsparcie złożyły firmy w kolejnym już naborze na innowacje ogłoszonym przez OCRG. Dofinansowanie, jakie chciałyby dostać, to łącznie prawie 121,8 mln zł. Tymczasem w puli naboru jest 36 mln zł.

– Świadczy to o tym, że opolskie przedsiębiorstwa mają ogromny potencjał i wiele innowacyjnych pomysłów, które chcą wdrażać. Poprzednie nabory na innowacje też na to wskazywały. Zapotrzebowanie na unijne wsparcie było w nich ponad dwukrotnie wyższe, niż zakładane przez nas pierwotnie kwoty na dotacje – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Pieniądze zarezerwowane na wspieranie innowacji pochodzą z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Zakończony właśnie nabór Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) ogłosiło w maju. Firmy mogły składać wnioski od 19 do 26 czerwca.

Dofinansowanie w tym naborze można dostać na budowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do zaplecza badawczo-rozwojowego firmy, co ma służyć rozwojowi jej działalności innowacyjnej. Poza tym wsparcie przewidziano na finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych (w tym etap na prac demonstracyjnych), na budowę linii pilotażowych, prowadzenie działań w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji.

W naborze mogły brać udział przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie woj. opolskiego. Duże firmy mogą dostać wsparcie tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie przez nie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane są też projekty realizowane we współpracy z mikro, małymi i średnimi firmami oraz organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi.

- Teraz zaczynamy ocenę formalną i merytoryczną wniosków. Zgodnie z planem nabór ma zostać rozstrzygnięty do grudnia. Maksymalne dofinansowanie, jakie może w nim dostać jeden projekt to 10 mln zł, a minimalne 300 tys. zł – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

W regulaminie naboru zastrzeżono, że realizowane w jego ramach będą jedynie projekty umożliwiające rozwój branż, które uznane zostały za inteligentne specjalizacje regionalne i zapisane są w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do roku 2020. Premiowane będą też projekty ograniczające presję na środowisko, w tym m.in. ograniczenie emisji i substancji do środowiska.

Dotychczas w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 OCRG przeprowadziło i rozstrzygnęło już dwa nabory na innowacje; trzeci realizowany ma być w ramach tzw. inżynierii finansowej, czyli z pieniędzy przekazanych przez województwo opolskie BGK na pożyczki i poręczenia. W pierwszym naborze ogłoszonym przez OCRG i rozstrzygniętym w ubiegłym roku, pula unijnego wsparcia wyniosła prawie 90 mln zł, a do dofinansowania zarząd województwa opolskiego przyjął w nim 28 projektów firm. Wśród nich były takie, które dotyczyły m.in. opracowania innowacyjnych płytek betonowych; kompleksowej technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, ciepła czy chłodu albo badań dotyczących możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami oraz wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi.

W drugim, rozstrzygniętym w kwietniu br. naborze, zarząd województwa zdecydował o dofinansowaniu 19 projektów kwotą ponad 57 mln zł. Wśród zakwalifikowanych do wsparcia wniosków są np.: projekt, który dotyczy opracowania technologii budowy kontenerowca z innowacyjnym systemem balastowania i napędem na gaz; projekt zakładający prace badawczo-rozwojowe, które mają doprowadzić do powstania innowacyjnej serii ultralekkich nadwozi i przyczep samochodowych czy prace badawczo-rozwojowe dotyczące sposobu efektywnego zasilania silnika spalinowego.

Ogółem w ramach RPO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro, na innowacje ponad 61 mln euro.