Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Firmy czeka podatkowa rewolucja

Spotkanie
22.11.2017

Przestrzegali przed tym eksperci, którzy wczoraj w Opolu poprowadzili warsztaty o tym, co zmieni się w podatkach od 1 stycznia 2018 r. Mówili m.in. o zmianach w ustawie o CIT, o PIT czy przepisach dotyczących ulg na badania i rozwój.

Szkolenie przygotowali i poprowadzili eksperci z wrocławskiej firmy WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy, którzy specjalizują się w doradztwie podatkowym i prawnym oraz pomocy publicznej. Tomasz Wołczek, partner w WPW, uznał że podstawową zmianą, jaka czeka przedsiębiorców od nowego roku, jest zmiana w zakresie dzielenia dochodów podatnika na dwa źródła: zyski kapitałowe i pozostałe zyski operacyjne. - To jest rewolucyjna zmiana. Do tej pory podatek dochodowy od osób prawnych nie widział podziału takich dochodów – zaznaczył ekspert.

Dodał, że poza tym przedsiębiorcy będą musieli zwrócić szczególną uwagę na nowe reguły dotyczące zaliczania w koszty wydatków na usługi niematerialne i na nowe zasady dotyczące tak zwanej niedostatecznej kapitalizacji, czyli zaliczania w koszty kosztów finansowania dłużnego. - Będą też musieli uważać na kwestie związane z amortyzacją znaków towarowych czy zaliczenia opłat licencyjnych do kosztów uzyskania przychodu. To będą zmiany powszechne i uniwersalne, dotyczące największej liczby firm. Największa będzie też ich skala rażenia, czyli w największym stopniu mogą spowodować wzrost obciążeń podatkowych – dodał Grzegorz Proksa, partner w WPW.

Eksperci podczas szkolenia omawiali też m.in. zmiany przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych i zmiany dotyczące ulg na badania i rozwój (B+R). Tomasz Wołczek przestrzegał, że wdrożenie ulg B+R nie jest prostym zastosowaniem przepisów. - W tej chwili pracujemy nad filozofią wdrażania takiej ulgi w przedsiębiorstwach i widzimy, jak złożony to jest proces. Natomiast gra jest warta podjęcia, bo zachęty podatkowe będą całkiem istotne – tłumaczył. I dodał: - Wdrażając te ulgi można skorzystać z dużych odliczeń. Ale wymaga to uruchomienia w przedsiębiorstwie szeregu zespołów: zespołu księgowego, HR, badawczego, finansowego. To wszystko trzeba skoordynować, zacząć taki proces i mieć dobre narzędzie.

Współorganizatorem środowego szkolenia, które odbyło się w hotelu Mercure, było podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). – Podczas naszych rozmów z izbami gospodarczymi pojawiło się stwierdzenie, że przepisy podatkowe zmieniają się w Polsce tak szybko, iż przedsiębiorca, który chciałby być z nimi na bieżąco, musiałby na ich śledzenie poświęcić sto dni w roku. Warsztaty takie jak te, poprowadzone przez firmę WPW, ten czas z pewnością skracają i pomagają osobom odpowiedzialnym za finansową obsługę firm – mówił dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

W wydarzeniu wzięło udział ok. pięćdziesięciu przedstawicieli firm z woj. opolskiego reprezentujących różne branże. - Ze względu na duży zakres planowanych zmian, które mają wejść w życie w styczniu, chciałbym wyłapać wszystkie możliwe. Na tę chwilę nie jestem nawet w stanie stwierdzić, o których nie wiem, a które mogą i będą mnie dotyczyć – mówił Bartosz Skrzyniarz główny księgowy jednej z opolskich firm branży metalowej. - Każda zmiana w podatkach nosi znamiona rewolucji. Sama zmiana podejścia powoduje, że trzeba zwrócić na nią uwagę. Musimy się z nimi zapoznać jak najszybciej, bo będziemy mieć z nimi do czynienia od 1 stycznia. Urzędy mogą nas kontrolować np. za 3 lata, więc mają sporo czasu na poznanie tego prawa. My musimy je stosować od początku. To krótki okres, który zmusza do dokształcania się.