Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Explomet rozbuduje zaplecze badawcze zakładu

Przedsiębiorcy
05.12.2016
Zygmunt Szulc, współwłaściciel firmy Explomet.
Zygmunt Szulc, współwłaściciel firmy Explomet.

Opolska firma, zajmująca się wybuchowym zgrzewaniem metali, zamierza zbudować nowe zaplecze warsztatowe Działu Nauki, Badań i Rozwoju. Będzie mogła w nim prowadzić testy i próby na pełnowymiarowych, badanych i wdrażanych nowych elementach platerowanych metodą zgrzewania wybuchowego.

Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet Gałka, Szulc Sp. J. działa w Opolu od 1990 r. To typowo inżyniersko-wytwórcze przedsiębiorstwo o unikalnej specjalizacji związanej z opracowywaniem, rozwijaniem i wykorzystaniem technologii wybuchowego platerowania metali, inaczej wybuchowego zgrzewania. Explomet dzięki eksplozjom łączy ze sobą np. takie metale, których nie da się połączyć innymi metodami

Firma, uchodząca za jedną z najbardziej innowacyjnych na Opolszczyźnie, stale się rozwija. Właśnie z tym rozwojem związana jest potrzeba rozbudowy zakładu.

- Musimy przejść z testów i badań wykonywanych na małych elementach na pełne, przemysłowe gabaryty. Potwierdzenie właściwych parametrów technologii w przypadku opracowywania procesu zgrzewania wybuchowego wymaga przeprowadzenia prób i badań w pełnej skali. W tej technologii problem tzw. przeskalowania jest jednym z najistotniejszych. Mówiąc krótko, stosunkowo łatwo jest zrobić coś relatywnie małego, ale dopiero wytworzenie elementów o dużych wymiarach wymaga przeprowadzenia szeregu prób i badań, pozwalających na opracowanie pełnej i bezpiecznej technologii. W aktualnych warunkach, ze względu na bardzo niewielką powierzchnię warsztatową, nastręcza to sporych problemów, a często bywa niemożliwe – tłumaczy Zygmunt Szulc, współwłaściciel firmy. - To będzie kolejny, istotny etap w rozwoju naszej firmy - dodaje.

Explomet znalazł się w gronie przedsiębiorstw, które w naborze organizowanym przez OCRG uzyskały unijne dofinansowanie na innowacje. Projekt, na który przyznano unijną dotację, dotyczy „Przeprowadzenia badań przemysłowych oraz prac rozwojowych w celu opracowania i wdrożenia technologii wytwarzania metodą wybuchowego platerowania wielowarstwowych kompozytów metalicznych na potrzeby budowy specjalistycznej aparatury procesowej, elementów złącznych nowoczesnych instalacji przesyłu energii elektrycznej oraz hybrydowych konstrukcji metalowych”. Wartość projektu to blisko 11 mln zł, a dofinansowanie wynosi ponad 6 mln zł. Za te pieniądze będą mogły być sfinansowane nie tylko badania, ale również nowe zaplecze badawczo-warsztatowe Działu Nauki, Badań i Rozwoju (DNBiR). Powstanie ono obok dotychczasowej siedziby firmy na opolskim Metalchemie.

Obecnie w firmie pracuje 12 osób, ale jej rozwój umożliwi zwiększenie zatrudnienia o 2-3 kolejnych inżynierów, w perspektywie najbliższych trzech lat. Firma od lat pracuje nad przygotowaniem kadr do pracy w DNBiR. W tym roku pięcioro studentów różnych uczelni odbywało praktyki w Explomet. Wszyscy przygotowują inżynierskie dyplomy we współpracy z firmą, wykonując w ich ramach prace badawcze lub projektowe na rzecz prowadzonych w Explomet projektów rozwojowych.

Nowy obiekt i nowe kierunki badań umożliwią także pozyskanie nowych klientów. - Interesują nas nowe rynki. Ostatnio w ramach projektu badawczo-rozwojowego realizowanego m.in. przez firmę w programie M-Era.net, delegacja Explomet brała udział w tzw. spotkaniu projektowym na Islandii. Cały projekt dotyczy nowych, platerowanych materiałów o podwyższonej odporności korozyjnej, które znajdą zastosowanie w instalacjach geotermalnych. Instytut z Islandii jest partnerem w konsorcjum projektowym - tłumaczy Zygmunt Szulc.

Niedawno zakończono w firmie projekt realizowany w ramach programu PBS. Dotyczył on wytworzenia nowego typu osłon balistycznych z metali lekkich do zastosowań aeronautycznych i kosmicznych. Materiał wielowarstwowy, wytworzony w ramach tego projektu, uzyskał kilka nagród na międzynarodowych wystawach.

Platerowane elementy produkowane przez Explomet są stosowane w budowie urządzeń procesowych - chemicznych i energetycznych, w tym także w energetyce jądrowej oraz w innych, unikalnych dziedzinach wytwarzania konstrukcji. 97 proc. produkcji trafia na eksport.

Źródło: Newsletter Klubu 150