Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Europejski Parlament Młodzieży zaczął obrady w Opolu

Wydarzenie
01.09.2017

- Dialog i porozumienie budują pozytywne zmiany. Dążcie do tego w swoich krajach i w swoim otoczeniu. Bądźcie dla nas nadzieją i dobrą przyszłością - mówił dziś, podczas uroczystego otwarcia sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Opolu, marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Na Opolszczyznę na sesję Europejskiego Parlamentu Młodzieży (EYP) przyjechało ok. 200 młodych ludzi z Polski, Europy i innych krajów świata, m.in. z Serbii, Holandii, Włoch, Grecji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Ukrainy czy Armenii. Rozmawiają m.in. delegowaniu pracowników, mniejszościach narodowych, sprawach gospodarki, edukacji i kultury czy mediacjach. Uczą się też procesów demokratycznych i dochodzenia do kompromisu. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, podlegające mu Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) i działający w ramach OCRG Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole są partnerami głównymi wydarzenia.

- Dialog między ludźmi to najbardziej wartościowy sposób rozwiązywania problemów – zaznaczył marszałek Buła i tłumaczył, że młodzi delegaci przyjechali do Opola w wyjątkowych dla Polski dniach.

Wskazał na 37. rocznicę Porozumień Sierpniowych (obchodzoną 31 sierpnia) i 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej (obchodzoną 1 września). – Pierwsza z tych rocznic przypomina o dialogu między władzą komunistyczną w Polsce, a społeczeństwem, Solidarnością. Tego dnia rozpoczęły się przemiany w Europie, które ostatecznie ją zmieniły. Druga – o tym, że brak dialogu przed laty Europę zniszczył – mówił Andrzej Buła.

Młodzi uczestnicy sesji uczcili ofiary II wojny światowej minutą ciszy.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono dodał, że cieszy go, iż tak wielu młodych ludzi chce rozmawiać o demokracji, uczyć kompromisu i korzystać z dobrodziejstw zjednoczonej Europy. – Kiedy ja byłem w waszym wieku ta Europa jeszcze była pełna granic, a wcale nie jestem taki stary – żartował. I dodał: - Przynależność do wspólnoty europejskiej daje wiele korzyści. Nie tylko otwarte granice, rynek pracy, przepływ usług czy towarów, ale też fundusze strukturalne, które zmieniają naszą rzeczywistość. Mam nadzieję, że Wasze pokolenie, tak jak moje, będzie przekonane o tym, że warto być we wspólnej Europie.

- Za chwilę pewnie wielu z Was będzie zajmować ważne stanowiska w strukturach Unii Europejskiej i pracować nad jej kształtem. To ważne, bo dziś przed UE stoi wiele wyzwań, które muszą być rozwiązane – dodał poseł na Sejm RP i przewodniczący rady Fundacji Rozwoju Śląska Ryszard Galla.

- Musimy mieć otwarte oczy i uszy, być czujnym i wrażliwym, bo świat wokół nas wciąż się zmienia i niesie nowe wyzwania. Trzeba też mieć w pamięci ważne, historyczne doświadczenia, o których była dziś mowa. Mam nadzieję, że nasza sesja w Opolu będzie bardzo owocna – podkreśliła z kolei prezydent sesji Elisa Martinelli.

W opolskiej sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży, która trwa od 30 sierpnia do 3 września, biorą udział uczniowie szkół średnich z opiekunami, a także studenci. W kolejnych dniach młodzież będzie pracować i spotykać się m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego, opolskim LO nr 2 czy w aulach Uniwersytetu Opolskiego. Debatować będzie np. na tematy dotyczące kultury, edukacji, gospodarki, środowiska, energetyki, nauki języków czy rozwoju obszarów wiejskich. Wśród prelegentów i ekspertów będą m.in. europarlamentarzyści, posłowie, prawnicy, przedstawiciele różnych instytucji czy stowarzyszeń, a także ludzie nauki. - Program sesji jest naprawdę bogaty. Ważne jest dla nas także to, aby jej tematyka odzwierciedlała obecne potrzeby i problemy regionu, w którym się odbywa – dodaje Adelaide di Maggio, główna organizatorka opolskiej edycji sesji.

Sesje organizowane przez EYP mają charakter symulacji prac parlamentarnych. Ich uczestnicy dzieleni są na grupy dyskusyjne (komitety) prowadzone przez doświadczonych moderatorów. Podczas prac grupy mają przedyskutować i opracować dany temat. - Udział w sesjach pozwala młodzieży doświadczyć procesu demokratycznego podejmowania decyzji, wyrobić zdanie na bieżące tematy, a w konsekwencji zwiększać świadomość polityczną i społeczną – podkreślają organizatorzy.

Sesja, która odbywa się w Opolu, jest tzw. Sesją Selekcyjną. To oznacza, że powołane na niej specjalne międzynarodowe jury wybierze 32 delegatów spośród polskich uczestników, którzy wezmą potem udział w dwóch sesjach międzynarodowych EYP: zaplanowanej na jesień br. sesji w Tbilisi (Gruzja) oraz planowanej na wiosnę przyszłego roku sesji w Wilnie (Litwa).

Europejski Parlament Młodzieży (European Youth Parliament – EYP) to niezależna, ponadpartyjna organizacja non-profit, która działa od 1987 r. Jest to jedna z największych platform debaty i edukacji politycznej, która umożliwia młodym Europejczykom wymianę poglądów oraz zbieranie doświadczeń międzykulturowych. Każdego roku w ponad 30 krajach Europy organizowanych jest ponad 100 krajowych, regionalnych i międzynarodowych spotkań EYP zwanych „sesjami”, w których uczestniczy w sumie ponad 20 tysięcy osób. Główne biuro organizacji mieści się w Berlinie.

Działalność EYP nie ogranicza się jedynie do terytorium UE – obejmuje też państwa Rady Europy oraz Republiki Białorusi. Obecnie istnieje ponad 30 komitetów narodowych EYP, w tym w Polsce. Historia EYP w Polsce sięga początków lat 90-tych ub. wieku, kiedy pierwsi delegaci zaczęli brać udział w sesjach za granicą. Na początku 2006 r. powołano nowe stowarzyszenie z nowym statutem oraz zarządem. Organizacja pozostaje oficjalnym przedstawicielem EYP w Polsce. Polski komitet narodowy jest jednym z najaktywniejszych w EYP.