Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Dzień Europy po śląsku

Wydarzenie
10.05.2019

Unia Europejska ceni regionalną różnorodność! Dlatego tegoroczna edycja Dnia Europy odbyła się równolegle z mającym wieloletnie tradycje na Opolszczyźnie konkursem „Śląskie Beranie” w podopolskim Izbicku.

Wszystko zaczęło się od barwnego korowodu prowadzonego przez Syriusza - europejską maskotkę, która często „bierze udział” w imprezach organizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole, kierowanych m.in. do dzieci.

Syriusz dzierżył w dłoniach flagę Unii Europejskiej, a za nim szli podopieczni przedszkoli oraz uczniowie szkół z całej Opolszczyzny, poprzebierani w stroje charakterystyczne dla państw członkowskich UE. Każdy z nich miał w dłoniach chorągiewki państw zjednoczonej Europu. Podczas powitań, przemówień i wystąpień podkreślano przypadające w tym roku 15-lecie przynależności Polski do UE. Potem wszystkim uczestnikom wydarzenia rozdano słowa hymnu UE i wspólnie odśpiewano „Odę do radości”.

- A potem była cała masa atrakcji! Jedną z największych, zwłaszcza dla najmłodszych, był właśnie nasz Syriusz, który witał każdego przybiciem „piątki” i chętnie pozował do zdjęć – relacjonuje Maria Woźniak, kierownik Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole.

Jednym z punktów obchodów Dnia Europy w Izbicku były warsztaty, podczas których omawiano, jak trudno jest wejść i być w środowisku, którego się nie zna lub nie rozumie oraz jak mogą czuć się obcokrajowcy, którzy próbują się odnaleźć w innym kraju. Zajęcia te poprowadzili pracownicy i wolontariusze (Włoszka i dwójka Hiszpanów) Stowarzyszenia „Tratwa” z Wrocławia, a wzięło w nich udział około 70 uczniów. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy. W trakcie zająć zastanawiali się np., czy naprawdę jesteśmy świadomi tego, jak przyjezdnym trudno jest odnaleźć się w nowych miejscach i jak rozwiązywać takie problemy.

Równolegle do obchodów Dnia Europy w Publicznej Szkole Podstawowek im. Franciszka Myśliwca w Izbicku odbywał się XXVI Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. To impreza znana i ceniona, nie tylko w woj. opolskim. Wzięło w nim udział ok. 150 osób w różnym wieku. Podczas tego konkursu przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów z regionu odgrywali scenki, recytowali monologi, opowiadali legendy i śpiewali piosenki w gwarze śląskiej.

- W związku z przypadającym w tym roku 15-leciem wejścia Polski do Unii Europejskiej i organizowanym u nas Dniem Europy zaproponowaliśmy, by jednym z możliwych do podjęcia tematów monologów czy scenek była właśnie integracja z Europą; miejsce Ślązaków i miejscowej ludności w Europie; wpływ tradycji, zwyczajów śląskich, dorobku kulturowego, obyczajowego na współczesne życie Europejczyków; zachowanie śląskiej odrębności, przekonań, gwary, języka, kultury, filozofii życiowej w połączeniu z rzeczywistością innych krajów europejskich; propagowanie wartości polskich i śląskich w Europie czy na przykład sylwetki Polaków i Ślązaków, którzy mieli wpływ na integrację naszego kraju i regionu z Unią Europejską – wyjaśniła Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko. – Były też monologi tradycyjne. Na przykład o skubaniu pierza, o tym jak dawniej wyglądała nauka w szkołach oraz oczywiście o ołmach i ołpach, czyli śląskich babciach i dziadkach.

Podczas wydarzenia działał Mobilny Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole, konsultantki organizowały konkursy, udzielały na bieżąco informacji, udostępniały publikacje o UE i wyborach do Parlamentu Europejskiego.