Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Dwa nabory NCBR w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki

Informacja
20.02.2017
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Dofinansowanie na badania przemysłowe oraz prace rozwojowe będą mogły dostać mikro, małe, średnie oraz duże firmy z całej Polski w dwóch naborach ogłoszonych już przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W puli obu naborów jest aż 1,4 miliarda złotych!

O dofinansowanie w pierwszym z konkursów mogą ubiegać się wyłącznie mikro, małe i średnie firmy. Nabór prowadzony będzie od 1 marca do 30 czerwca (w ostatnim dniu do godz. 16.00). Wnioski będą mogły być składane tylko elektronicznie. W naborze tym minimalna wartość tzw. kosztów kwalifikowalnych projektu może wynieść 2 mln zł (w przypadku firm, które planują realizację projektu w województwach innych niż woj. mazowieckie) i 5 mln zł (w przypadku firm planujących realizację projektu w woj. mazowieckim).

Natomiast maksymalna wartość dofinansowania nie może przekroczyć 20 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe (dotyczy to sytuacji, gdy więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych projektu jest ponoszona na działania wchodzące w zakres badań przemysłowych) lub 15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie prace rozwojowe (czyli więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych projektu jest ponoszona właśnie na prace rozwojowe).

Pula pieniędzy w tym konkursie dla firm z całej Polski, w tym z Opolszczyzny, to aż miliard złotych. W tym na projekty z woj. mazowieckiego jest 100 mln zł, a na projekty firm z pozostałych województw – 900 mln zł.

W ramach drugiego naboru NCBR o wsparcia na badania przemysłowe i prace rozwoje mogą się starać duże przedsiębiorstwa. Także w tym przypadku wyłącznie elektroniczny nabór wniosków odbywać się będzie od 1 marca do 30 czerwca (w ostatnim dniu do godz. 16.00).

W przypadku naboru dla dużych firm minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu może wynosić 12 mln zł. Maksymalna – jak w przypadku naboru dla firm małych i średnich 20 mln euro jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe i 15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie eksperymentalne prace rozwojowe. W przypadku obydwu naborów całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro.

Pula pieniędzy w naborze dla dużych firm w całym kraju to 400 mln zł. Z tego 80 mln zł to pieniądze dla firm z woj. mazowieckiego, a 320 mln zł – dla firm z pozostałych regionów Polski.

W przypadku obu naborów oferowane w nich dofinansowanie może być przeznaczone na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe. Projekty, w których nie przewidziano prac rozwojowych, nie mogą uzyskać dofinansowania.

Obydwa nabory ogłaszane są przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach działania 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” w ramach I osi priorytetowej: „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020.

Więcej informacji o naborze dla MSP: http://www.ncbr.gov.pl/fundusze-europejskie/poir/konkursy/konkurs11112017/

Więcej informacji o naborze dla dużych firm: http://www.ncbr.gov.pl/fundusze-europejskie/poir/konkursy/konkurs21112017/