Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Duży skok opolskiej innowacyjności

Informacja
04.06.2018
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Województwo opolskie awansowało w raporcie „Potencjał innowacyjności regionów” aż o trzy miejsca i zajęło 10 pozycję. Wzrosły u nas wydatki na B+R oraz liczba rejestrowanych patentów. Możemy się też pochwalić wysoką wydajnością pracy.

Raport pn. "Potencjał innowacyjności regionów" został przygotowany przez Bank Millenium. Jest to cykliczne badanie opracowywane co roku. Autorzy pod uwagę biorą m.in. takie czynniki, jak wydajność pracy (czyli przychód generowany przez pracowników), stopa wartości dodanej (relacja zysków netto i wynagrodzeń do przychodów w danym województwie), wydatki na rozwój i badania, pracujących w sektorze B+R, edukację policealną oraz liczbę wydanych patentów. Na podstawie tych wskaźników eksperci oceniają, jak bardzo każdy z 16 regionów z Polsce sprzyja innowacjom.

Województwo opolskie znalazło się na 10. miejscu. Za nami uplasowały się m.in. lubuskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie. Na czele rankingu znalazły się województwa: mazowieckie, małopolskie i pomorskie. Nasi sąsiedzi zajęli odpowiednio miejsca: dolnośląskie – 4., a śląskie – 8.

Co istotne województwo opolskie poprawiło swoje miejsce w rankingu, w stosunku do wcześniejszych edycji, aż o trzy pozycje i jest to największy skok. Wynik Opolszczyzny to 47 na 100 punktów.

Skąd taki wzrost notowań regionu? Opolskie zanotowało wzrost wydatków na B+R (choć nadal na tle kraju wypada przeciętnie). To poskutkowało dużym wzrostem ilości zarejestrowanych patentów. Mimo, że Opolszczyzna jest najmniejszym regionem w całym kraju, w tej dziedzinie zajęła 7. miejsce. Możemy się także poszczycić wysoką wydajnością pracy – co daje nam 6. miejsce w kraju. Jednakże nadal niewiele osób pracuje u nas w działach B+R. Pozostałe wskaźniki wypadają przeciętnie.

- Ten ranking pokazuje, że dziesiątki milionów złotych pochodzących ze środków unijnych, które są wpompowywane w gospodarkę przynoszą oczekiwane rezultaty – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. - W trakcie spotkań z instytucjami otoczenia biznesu, które z nami współpracują, doszliśmy do wniosku, że musimy sobie postawić za cel zwiększenie wśród przedsiębiorców konieczności patentowania nowych rozwiązań. Firmy coś wymyślają, opracowują i idą dalej, ponieważ nie mają czasu, by skoncentrować się na patentowaniu swoich osiągnięć – dodał.

Dyrektor Wrzeciono zaznaczył, że w naszym województwie jest bardzo dobra relacja między nakładami ponoszonymi na innowacyjność, a osiąganymi rezultatami.

Więcej o rankingu: https://www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/informacje-prasowe/-/news-info/cztery-duze-wojewodztwa-liderami-innowacyjnosci-zaskakuja-wyniki-mniejszych-regionow-news

 

Źródło: Newsletter Klubu 150