Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Duże pieniądze na prace badawczo-rozwojowe

Nabór
15.02.2018
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Od 200 tys. euro do nawet 20 mln euro wsparcia mogą dostać małe i średnie firmy na badania przemysłowe i  prace rozwojowe albo prace rozwojowe w naborze ogłoszonym właśnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Wnioski w tym naborze będzie można składać od 1 marca do 30 maja br. Jak zastrzega NCBR projekty, w których nie przewidziano prac rozwojowych, nie mogą dostać dofinansowania. Warto natomiast wiedzieć, że elementem takiego dofinansowanego projektu mogą być prace przedwdrożeniowe. Wysokość kosztów kwalifikowalnych przeznaczonych na realizację prac przedwdrożeniowych nie może być większa niż 20 proc. całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

Równie ważne jest także to, że o pieniądze na realizację biznesowych pomysłów badawczo-rozwojowych będą się mogli starać przedsiębiorcy ze wszystkich regionów, poza woj. mazowieckim.

Ogólnie w puli tego naboru Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma aż 700 mln zł. Dofinansowanie nie może przekroczyć 20 mln euro dla przedsiębiorstwa na jeden projekt jeżeli ten projekt obejmuje głównie badania przemysłowe, a 15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie eksperymentalne prace rozwojowe. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych z projekcie może wynosić nie więcej niż 50 mln euro.

Na prace przedwdrożeniowe, w ramach pomocy de minimis, wsparciem może to być kwota nie większa niż 200 tys. euro, a w przypadku prac przedwdrożeniowych i usług doradczych dla MŚP dofinansowanie może wynieść do 2 mln euro.

NCBR zapewnia, że ocena złożonych projektów potrwa do 90 dni od zamknięcia naboru do ogłoszenia wyników. Wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie poprzez system informatyczny NCBR. Link do tego systemu będzie aktywny od 1 marca 2018.

Nabór został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłoszony w ramach Poddziałania 1.1.1  „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa ” i przeznaczony jest na „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa”. Unijne pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. 

Więcej o naborze można przeczytać tu:

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/11-projekty-br-przedsiebiorstw-111-badania-przemyslowe-i-prace-rozwojowe-realizowane-przez-przedsiebiorstwa-8/

http://www.ncbr.gov.pl/gfx/ncbir/userfiles/_public/fundusze_europejskie/inteligentny_rozwoj/1_1_1_1_2018_msp/3_rk_msp_01.02.18.pdf