Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Duża szansa dla opolskich studentów

Informacja
17.11.2016

Ruszają staże zawodowe dla najlepszych studentów Politechniki Opolskiej. 18 z nich dostanie szansę na poznanie opolskich firm, dobre zaprezentowanie się pracodawcom, a nawet znalezienie u nich pracy.

Celem inicjatywy „Studia praktyczne - staż zawodowy” jest połączenie opolskich firm ze studentami kierunku Mechanika i Budowa Maszyn oraz kierunku Mechatronika Politechniki Opolskiej. Najlepsi z nich będą mogli odbyć płatne półroczne staże w renomowanych opolskich firmach. To pilotażowy program.

Politechnika Opolska wytypowała 18 najlepszych studentów III roku (wśród nich są dwie kobiety). Firmy wybiorą maksymalnie po dwóch studentów, z którymi będą chciały współpracować. Studenci na pół roku otrzymają Indywidualny Tok Nauczania oraz indywidualnego opiekuna naukowego.

- Taki staż jest dla nas okazją do zdobycia doświadczenia. Wiadomo, że dzisiaj pracodawca przyjmując kogoś do pracy najczęściej chce wykazania się doświadczeniem, a przecież w trakcie studiów nie jest łatwo je zdobyć. To dla nas także okazja do sprawdzenia siebie – uważa Joanna Kubaczkowska, studentka II roku Mechaniki i Budowy Maszyn.

We wtorek (15.11) na Politechnice Opolskiej odbyło się spotkanie, w trakcie którego opolskie firmy zaprezentowały się studentom. Później odbyły się indywidualne spotkania, w trakcie których przedsiębiorstwa mogły z kolei poznać studentów oraz ich motywację.

Wśród opolskich firm uczestniczących w pilotażowym programie są m.in. Explomet, GSS, Metsa Tissue, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Nutricia oraz Pasta Food Company.

- Stażysta u nas musi mieć zaświadczenie o niekaralności, ponieważ w naszej firmie pracujemy z materiałami wybuchowymi – mówił Zygmunt Szulc, współwłaściciel Explometu. - Bardzo dużo studentów odbywa u nas praktyki, albo realizuje prace dyplomowe. To nie tylko studenci z całej Polski, ale również z Czech i Słowacji – dodał.

- Rocznie mamy 30 stażystów, a 75 proc. z nich znajduje później u nas zatrudnienie – zachęcała Agata Prandzioch z Nutricii. - W naszej firmie bardzo ważna jest atmosfera pracy. Mamy z sobą bliskie relacje, wszyscy mówimy do siebie na „Ty”, nawet do dyrektorów – dodała.

Staż zawodowy może być jednocześnie stażem dyplomowym, który zakończy się napisaniem pracy dyplomowej przygotowanej „pod okiem” pracodawcy.

Źródło: Newsletter Klubu 150