Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Dowiedz się więcej o naborze dla firm z terenów przygranicznych!

Spotkanie
31.07.2017
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Starostwa Powiatowe w Prudniku i w Głubczycach, Urząd Gminy w Paczkowie oraz Agencja Rozwoju Nysy – to miejsca, w których w sierpniu odbędą się spotkania dla firm zainteresowanych udziałem w naborze na nowe usługi i produkty w przedsiębiorstwach z terenów przygranicznych. Zachęcamy do udziału!

Przypomnijmy - pieniądze w tym naborze można zdobyć na inwestycje w nowoczesne maszyny, urządzenia czy sprz­­­ęt produkcyjny służący wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług. Wsparcie może też być przeznaczone na inwestycje w rozwój przedsiębiorstw zwiększające skalę ich działalności czy zasięg ich oferty, jak również na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych. W jego puli jest 4 mln zł.

Spotkania, podczas których będzie się można dowiedzieć wszystkiego o tym naborze, organizują Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Lokalne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich. Odbędą się one:

4 sierpnia 2017 r. w godz. 12:00-14.30 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Prudniku (ul. Kościuszki 76a)

11 sierpnia 2017 r. w godz. 12:00-14.30 w sali konferencyjno – szkoleniowej Agencji Rozwoju Nysy w Nysie (ul. Kościuszki 10)

17 sierpnia 2017 r. w godz. 12:30-15.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Głubczycach (ul. Kochanowskiego 15)

17 sierpnia 2017 r. o godz.13:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Paczków, ul. Rynek 1

Nabór na nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych ogłoszono w związku z tym, że pozostały oszczędności po takim samym naborze z ub. roku. – Postanowiliśmy więc raz jeszcze zachęcić przedsiębiorców do wykorzystania tych pieniędzy. Jeśli zostaną dobrze i sprawnie zainwestowane przez firmy, to pozostaną w regionie i korzystnie wpłyną na rozwój naszej gospodarki - mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

O dotacje te mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy działające na obszarach przygranicznych woj. opolskiego, czyli na terenie powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego. - Wynika to z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Po negocjacjach z Komisją Europejską zapisano w nim, że trzeba dążyć do rozwoju gospodarki na terenach słabiej rozwiniętych, gdzie m.in. wskaźnik przedsiębiorczości jest niższy, niż w pozostałych częściach naszego regionu. A tak właśnie jest na terenach przygranicznych, czyli w tych trzech uwzględnionych w naborze powiatach” – tłumaczy dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono.

Firmy będą mogły składać wnioski o wsparcie od 4 do 11 września. Planowany termin rozstrzygnięcia tego naboru to luty 2018 r. Więcej o naborze można znaleźć na stronie internetowej OCRG w zakładce RPO – Fundusze Europejskiej: http://rpo.ocrg.opolskie.pl/nabor-156-2_1_3_nowe_produkty_i_uslugi_w_msp_na.html

To kolejny już w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 nabór na nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych. W takim samym naborze, ogłoszonym przez OCRG w ubiegłym roku, złożonych zostało 40 wniosków. Zarząd województwa opolskiego do dofinansowania przyjął 16 z nich. Ogólna pula przyznanego w ubiegłorocznym naborze wsparcia to prawie 14,6 mln zł.

Jak w naborze poprzednim, tak i obecnie, maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu może wynieść 2 mln zł, a minimalna – 100 tys. zł. W praktyce wśród projektów wybranych do dofinansowania w poprzednim naborze na nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych najniższe przyznane dofinansowanie wyniosło niespełna 172,5 tys. zł, a najwyższe – niespełna 2 mln zł. Najdroższy z realizowanych przez firmy w ramach tego naboru projektów będzie kosztować ponad 8,7 mln zł, a najtańszy niespełna 331,5 tys. zł. Firmy zawnioskowały np. o wsparcie przebudowy hal, wdrożenia nowych linii produkcyjnych, zakup maszyn czy wdrożenie nowych produktów.

Ogłoszony właśnie nabór na nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych to dziesiąty nabór dla firm w latach 2014-2020 ogłoszony przez podległe samorządowi województwa opolskiego OCRG. Siedem z nich już rozstrzygnięto. Były to nabory na: wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych; nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych; dwa nabory na innowacje; nabór na podniesienie efektywności energetycznej dla firm; współpracę gospodarczą i promocję (np. udział w targach i misjach) oraz nabór na infrastrukturę usług społecznych (czyli tworzenie np. całodobowych i dziennych domów seniora).

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro.