Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Dotacje dla fundacji i spółdzielni

Nabór
27.04.2018
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Fundacja Artem Silesiam Promovere, Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym i Spółdzielnia Socjalna Profes dostaną unijne pieniądze na nowoczesne maszyny i sprz­­­ęt do produkcji. Dzięki temu będą mogły wprowadzić na rynek nowe produkty i usługi

Wszystkie trzy organizacje dostały wsparcie w rozstrzygniętym właśnie naborze Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) dla tzw. podmiotów ekonomii społecznej, w którym o wsparcie mogły starać się np. spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia czy fundacje prowadzące działalność. W naborze tym złożono siedem wniosków o dofinansowanie; a przyznano je na trzy projekty. Ogólna wartość trzech dofinansowanych wniosków to ponad 3 mln zł, a przyznane wsparcie to prawie 1,8 mln zł.

Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym z Opola, prowadzona przez Teresę i Kazimierza Jednorogów, za przyznane unijne wsparcie (246 tys. zł) zamierza kupić np. ploter drukująco-tnący do poligrafii oraz maszynę drukującą, maszynę do przerobu gliny i nowoczesny piec do ceramiki oraz półautomat i tunel wygrzewający wyroby do sitodruku, a także klimatyzatory i agregat chłodzący, które pozwolą stworzyć optymalne warunki do pracy osób niepełnosprawnych w prowadzonym przez tę fundację Zakładzie Aktywizacji Zawodowej, zatrudniającym 60 osób niepełnosprawnych.

Fundacja Artem Silesiam Promovere z Kuniowa dzięki unijnemu dofinansowaniu (prawie 773,9 tys. zł) chce stworzyć katolicką niepubliczną szkołę podstawową w Biadaczu dla dzieci z powiatu kluczborskiego. Z udziałem dotacji zamierza wyremontować i wyposażyć budynek placówki. Natomiast Spółdzielnia Profes z Kluczborka dzięki wsparciu (770 tys. zł) kupi maszyny do produkcji elementów metalowych do zastosowania w przemyśle, co umożliwi jej świadczenie usług dla przemysłu, rozwój działalności oraz wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Przypomnijmy – nabór dla podmiotów ekonomii społecznej OCRG ogłosiło jesienią ub. roku, a wnioski można było składać w grudniu 2017r. Wpłynęło ich siedem. W naborze można było pozyskać do 800 tys. zł na nowoczesne maszyny i sprz­­­ęt do produkcji, które posłużą wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług. Wsparcie przyznane w tym naborze można też przeznaczyć na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych oraz na inwestycje w rozwój zwiększające skalę działalności i zasięg oferty.

- Co ważne, w tym naborze dofinansowane mogły zostać projekty podmiotów, które działają dla osiągnięcia m.in. celu społecznego i wypracowany zysk przekazują na swoją działalność, a nie dzielą między wspólników czy udziałowców. Projekty te musiały mieć jednak charakter inwestycyjny – tłumaczy dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Łączna pula na wsparcie w naborze to 12 mln 400 tys. złotych. Wykorzystanych z niej zostało niespełna 1,8 mln zł. – W związku z tym, że pieniądze nie zostały wykorzystane, planujemy powtórzyć nabór we wrześniu albo październiku tego roku – zapowiada Roland Wrzeciono.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło trzynaście naborów. Dwanaście z nich już rozstrzygnięto.