Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Co nowego w finansach na początku roku?

Spotkanie
24.01.2017

Nowelizacja ustawy o rachunkowości może nie jest rewolucyjna, ale pierwsza tak istotna jaką ustawodawca wprowadził od kilkunastu lat, więc z pewnością wymaga uwagi. Zmiany dotyczą zarówno małych, jak dużych firm.

- Mamy znowelizowaną ustawę o rachunkowości. Za chwilę wszyscy będziemy w oparciu o nią sporządzać sprawozdania finansowe – mówił Marcin Sawicki z PwC. - Warto się zapoznać z tymi zmianami, ponieważ mogą one mieć bardzo duże konsekwencje dla sprawozdawczości spółki – dodał.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zorganizowało wspólnie z PwC w Hotelu DeSilva spotkanie dla prezesów i pracowników działów księgowości opolskich przedsiębiorstw (24.01). Wśród tematów poruszano m.in. zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o rachunkowości, zmiany w leasingach czy informacje o tym, co nowego w przepisach podatkowych.

- Dla małych firm wprowadzono trochę uproszczeń – mówił Marcin Sawicki. Zmiany dotyczą m.in. formatu sprawozdań. Małe firmy zwolniono np.: z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale oraz z konieczności przygotowywania rachunku przepływów pieniężnych. Teraz nie mają także obowiązku przygotowywania sprawozdania z działalności.

Duże podmioty gospodarcze nie mają już tak prosto. Na te, które działają w sektorze wydobywczym i zajmują się wyrębem lasów państwowych, nałożono nowe obowiązki sprawozdawcze dotyczące płatności na rzecz administracji publicznej. Jednocześnie złagodzono nieco wymogi dotyczące sporządzania sprawozdań skonsolidowanych.

Eksperci z PwC tłumaczyli także opolskim przedsiębiorcom na czym polegają zmiany dotyczące ujawniania w sprawozdaniach finansowych obszarów subiektywności i osądu, a także zastosowania pojęcia "istotności”. Ustawodawca doprecyzował również odpowiedzialność rady nadzorczej za skonsolidowane sprawozdania finansowe. Wprowadzanie zmiany dotyczą sprawozdań sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1.01.2016 r.

W kolejnych latach zmienią się również w sposób rewolucyjny przepisy Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) dotyczące leasingu i przychodów. Nie mniej jednak, aby dobrze przygotować się do wejścia w życie tych standardów, należy rozpocząć prace analityczne już teraz. Planowane zmiany mogą mieć wpływ nie tylko na sprawozdania finansowe, ale również na sposób współpracy z klientami, dostawcami i przy pozyskiwaniu finansowania działalności.

Źródło: Newsletter Klubu 150