Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Chcą pogłębiać gospodarcze relacje Fujian i Województwa Opolskiego

Spotkanie
20.03.2017

Z propozycją stworzenia zespołu, który miałby pomagać np. w nawiązywaniu relacji firmom zainteresowanym wymianą gospodarczą między Polską a Chinami wyszedł podczas dzisiejszej (20.03) wizyty w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego wicegubernator chińskiej prowincji Fujian, Zhou Lianqing.

Wicegubernator Fujian podczas spotkania z marszałkiem woj. opolskiego Andrzejem Bułą, a potem na zorganizowanej przy okazji konferencji prasowej tłumaczył, że taki zespół mógłby działać w ramach istniejących już regionalnych wydziałów współpracy z zagranicą. Jego zadaniem byłoby wsparcie komunikacji i współpracy gospodarczej, np. zbieranie i przekazywanie niezbędnych firmom po stronie polskiej i chińskiej informacji, tak by wzmacniać dwustronne relacje handlowe.

Okazją do wizyty na Opolszczyźnie przedstawiciela władz prowincji Fujian, z którą nasz region ma podpisaną umowę partnerską, było oficjalne rozpoczęcie inwestycji chińskiej firmy HONGBO, która jeszcze w tym roku zamierza ruszyć w Opolu z produkcją lamp ledowych. – Jestem bardzo szczęśliwy, że taka inwestycja doszła do skutku. Mam nadzieję, że po tej wizycie współpraca gospodarcza Fujian i województwa opolskiego pogłębi się – mówił wicegubernator. Podkreślił też, że HONGBO zainwestowało w Opolu m.in. dzięki umowie podpisanej w ub. roku między prezydentami Polski i Chin, ale także dzięki trwającemu od 5 lat partnerstwu województwa opolskiego i prowincji Fujian.

Wraz z Zhou Lianqing do Opola przyjechali w ramach misji gospodarczej przedstawiciele chińskich firm produkcyjnych działających m.in. w obszarach produkcji szyb, opon, felg do samochodów ciężarowych, produkcji oprogramowania, grafik komputerowych i animacji, a także budownictwa i funduszy inwestycyjnych. Wicegubernator Fujian wyjaśniał, że są wśród nich zarówno przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem kooperantów, jak i znalezieniem terenów inwestycyjnych w województwie opolskim.

O zaletach lokowania inwestycji na Opolszczyźnie delegacji z Chin opowiadali w związku z tym dyrektor OCRG Roland Wrzeciono oraz główny specjalista działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora Piotr Regeńczuk, który wskazywał wśród już działających w regionie opolskim firm te z kapitałem chińskim.

Polskim przedsiębiorcom wicegubernator Fujian podpowiadał, że warto zainteresować się w jego regionie zwłaszcza firmami działającymi np. w branży motoryzacyjnej czy w szybko rozwijającej się branży spożywczej. Mówił także, że jego region – bogaty w atrakcje o dużej wartości przyrodniczej czy historycznej – chce rozwijać turystykę. Polecał Fujian turystom z Opolskiego i zapewnił, że będzie promował w Chinach Opole i województwo opolskie.

Zhou Lianqing zaprosił też marszałka Andrzeja Bułę oraz opolskich przedsiębiorców na zaplanowaną w Fujian na wrzesień konferencję dotyczącą współpracy zagranicznej, a przedstawicieli służb marszałka na zjazd miast i regionów partnerskich Fujian, który ma się odbyć w czerwcu i mieć formę szkolenia.

- Współpraca między województwem opolskim, a prowincją Fujian idzie w dobrym, gospodarczym kierunku - ocenił marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Spotkanie firm polskich i chińskich w ramach misji gospodarczej odbyło się w sali Orła Białego w opolskim urzędzie marszałkowskim na Ostrówku. Chińskie firmy, których prezesi lub wiceprezesi przyjechali do Opola, to duże spółki, niejednokrotnie notowane na giełdzie. Spotkanie zorganizowały Zarząd Województwa Opolskiego, Gubernator Prowincji Fujian oraz dyrekcja Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.